Overeenkomst met milieu organisaties over cadmium Verrassend was het bericht half december dat 6 milieu-organisaties en Heineken een overeenkomst hebben gesloten over het gebruik van cadmium in kratten. Vooral verrassend omdat halverwege 1986 de milieu-organisaties uit het overleg stapten dat tussen hen, de overheid en het bedrijfsleven gevoerd werd. Het overleg moest - en moet - leiden tot een convenant bindende afspraak) over cadmiumge- bruik. Begin november riepen de milieu organisaties op tot een kopersstaking van produkten van alle Heineken bedrijven. Het leek alsof de zaak muurvast zat. Tot op 11 december het bericht kwam dat de milieu-organisaties en Heineken, bui ten de overheid om tot een gezamenlijke verklaring waren gekomen. Overeengekomen is dat de hui dige aanmaak van kratten wordt voortgezet. Daarna zal de produktie van bierkratten met cad mium slechts plaatshebben ter aanvul ling van het dan bestaande kratten- park. Dat kan gebeuren tot 1 januari 1995. Na die datum zal Heineken uit sluitend niet-cadmiumhoudend pig ment gebruiken bij aanvulling of ver vanging van krattenDe verwachting is dat het dan technisch mogelijk is krat ten te maken met dezelfde kwalitatieve eigenschappen wat betreft stapelbaar heid zonder cadmium te gebruiken. Een weergave van een gesprek over de overeenkomst tussen twee hoofdrol spelers, de heer drs. T. Warns van de Vereniging Milieudefensie en de heer drs. A. Oostra, algemeen directeur Heineken Nederland B. V. Hoe kijken zij aan tegen de gezamenlij ke verklaring? Reactie milieubeweging De heer Warns: "We zijn er erg blij mee. Het gaat de milieubeweging er om dat het giftige metaal cadmium in de toekomst bij Heineken niet meer gebruikt zal worden. Elke kilo cad mium die in het milieu terecht komt is voor ons onaanvaardbaar. Het feit dat Heineken nu belooft geen cadmium meer te gaan gebruiken zal een gunsti ge uitwerking hebben op de onderhan delingen met bedrijven die cadmium gebruiken." Argumenten Heineken De heer Oostra: "Uiteraard zijn we verheugd dat we met de milieuorgani saties tot een gezamenlijke doelstelling zijn gekomen. Het is een foute gedach te om te veronderstellen dat bij Heine ken de zorg voor het milieu niet hoog in het vaandel staat. Ik blijf er bij dat het cadmium dat in de kratten ingebak ken zit niet schadelijk is voor het milieu of de gezondheid. Bovendien hadden we de garantie gegeven dat de verwer king van het uiteindelijke afval op mi lieu-technisch verantwoorde wijze zal gebeuren. Het is voor ons een reële overeenkomst geworden, ook omdat we nu de tijd hebben uit te kijken naar andere kleurpigmenten. Het voorbe houd qua technische haalbaarheid (vooral de stapelbaarheid), is van be lang voor ons. De huidige aanmaak van nieuwe kratten wordt voortgezet. Belangrijk, omdat er grote investerin gen zijn gedaan voor de produktie er van. Vervanging was noodzakelijk We hebben altijd mee willen denken en werken met de milieu-organisaties, maar op een bepaald moment moest er wel een besluit genomen worden over de vervanging van onze kratten. Het is nu nog niet mogelijk kratten te maken van dezelfde kwaliteit, zonder cad mium te gebruiken .Het besluit te gaan produceren plaatste de milieu-organi saties voor een voldongen feit. Ik ver wacht echter dat er op redelijk korte termijn wel kleurpigmenten zullen ko men die aan onze eisen voldoen. Sta pelbaarheid staat daarbij voorop, ter wijl we blijven hechten aan onze Hei neken en Amstel kleuren." Projectgroep Warns: "Dat voor Heineken het be langrijkste voorbehoud is de stapel baarheid en niet meer de gele kleur zien we als een pluspunt. We hebben al le begrip voor het argument stapelbaar heid Toen ons ter ore kwam begin 1985 dat het krattenpark bij Heineken ver nieuwd moest worden hebben we Hei neken ervan proberen te overtuigen geen cadmium meer te gebruiken. Naar aanleiding van onze vraag aan Heineken geen cadmium meer te ge bruiken is er toen een projectgroep op gericht waarin zowel de overheid als wij zitting hadden. Na meer dan een jaar overleg waren we nog geen stap verder gekomen. Vandaar ook dat we acties zijn gaan voeren. We geloofden wel in de belofte van Heineken over de terugwinning van cadmium maar had den geen enkel vertrouwen in Heine ken over de bereidwilligheid cadmium niet meer te gebruiken." Wantrouwen Oostra: "Als je nu terugkijkt dan is het heel duidelijk dat de milieuorganisa ties zeer wantrouwend ten opzichte van ons warenEen sfeer waarin gepro beerd zou kunnen worden tot elkaar te komen ontbrak volledig. Door dat wantrouwen op alle fronten werden naar onze mening alle omgangsregels met voeten getreden. Uiteindelijk 14

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 14