De Heineken Automatiseringsgroep (HAG) is met in gang van 1 januari jl. opgehouden te bestaan. Ook in de nieuwjaarsspeech werd dit feit gememoreerd. Letterlijk werd gezegd: "Op 31 december 1986 zijn na een voorbe- reidings- en overgangsperiode van drie jaar alle taken en verantwoordelijkheden van de HAG definitief overge dragen aan de werkmaatschappijen en servicefuncties. Daarmee is voor de betrokkenen een periode van span ning en onzekerheid afgesloten. We willen heel nadrukke lijk alle HAG-medewerkers bedanken voor hun inzet, waarbijnaast de vele veranderingen, het operationele werk toch gewoon doorgang heeft kunnen vinden." In een bedrijf als Heineken zijn er vele administratieve systemen die voor de verwerking en de opslag van de gegevens grote computersys temen vragen. Zo n computersys teem staat in Zoeterwoude en biedt uitgebreide faciliteiten aan de werk maatschappijen. Naast de moge lijkheid de grote administratie syste men zoals salarisadministratie en de facturering te verwerken biedt de "centrale planning en opslag" ook voor de individuele gebruiker de mogelijkheid via terminals van de zefaciliteiten gebruik te maken. De wijze waarop van deze diensten ge bruik gemaakt wordt, blijft echter de verantwoordelijkheid van de werkmaatschappij. HAG BESTAAT NIEï Ir. R.D. Poelijoe aar aanleiding van de ophef fing van de HAG een artikel over de werkzaamheden van de laatste jaren. De redactie van Vers van 't Vat heeft o.a. gesproken met de heer ir. R.D. Poelijoe, tot voor kort Manager HAG. Sneller en slagvaardiger Een aantal jaren geleden is door de di rectie een decentralisatiebeleid vastge steld. Decentralisatie betekent het ver leggen van beslissingen naar een ander niveau: bevoegdheden worden lager in de organisatie gelegd. Ook de informa tievoorziening moest aan de decentra lisatie aangepast worden. Om snel en slagvaardig te kunnen werken moeten er korte communicatielijnen zijn. De werkmaatschappijen hebben daarom een eigen taak en verantwoordelijk heid gekregen voor de informatiever werking en -voorziening. De werk maatschappijen moeten nu zelfstandig kunnen opereren, waarbij wel de voor waarde gesteld is dat men binnen het Heineken geheel moet blijven passen. Gereedschap De heer Poelijoe: "Doel van decentra lisatie is het vergroten van je slagvaar digheid als bedrijf. Het decentraliseren van de informatievoorziening en -ver- werking kan daartoe bijdragen. In de afgelopen tijd zijn deze verantwoorde lijkheden in fases overgedragen aan de werkmaatschappijen. Het is aan hen om met het stukje "gereedschap" dat ze nu in eigen huis hebben een efficiënt beleid te voeren. "Gereedschap", want meer of minder is een computer niet." In eerste instantie werdenyeelge- gevens uit de administratieve sector "op de computer gezet." Daarbij ging het op de eerste plaats om al bestaan de, handmatig verwerkte procedures. De veranderingen voor de gebruiker waren in die fase niet erg ingrijpend. Echter, langzamerhand werd een fase bereikt waarin de niet-deskundigen, de gebruikers, op onderzoek uitgaan naar de mogelijkheden van de compu ter. Gebruikers zelf zien steeds meer gebruiksmogelijkheden. Meerwaarde Poelijoe: "Decentralisatie van de auto matisering is niet het opdelen van de koek in kleine stukjes. Juist doordat de gebruiker zich gaat afvragen bij welke werkzaamheden de computer hem be hulpzaam kan zijn,wat er nog meer ge daan kan worden met de computer, wordt er een meerwaarde aan het de centralisatieproces toegevoegd. Daar door ontstaan nieuwe toepassingsmo gelijkheden en worden bestaande toe passingen verbeterd. De gebruiker moest opgeleid worden om met de ap paratuur om te leren gaan. De toepas singen van automatisering kregen dan ook een minder specialistisch karakter om zo begrijpelijker te worden voor de niet-deskundigen." Adviseurs Poelijoe: "De HAG-medewerkers moesten zich aanpassen aan het veran derd gebruik van automatisering en de verdergaande decentralisatie. Van spe cialisten die juist door hun deskundig heid altijd het voortouw moesten ne men op het automatiseringsgebied werden de HAG-mensen meer advi seurs. De gebruiker krijgt de eindver- 12

Vers van 't Vat | 1987 | | pagina 12