'Strandtenten bevoorraden is werk M Bezoekers aan het strand van Zandvoort zullen, als ze genie- ten van een koel glas bier of flesje frisdrank, niet meteen denken aan René Kool. Toch speelt hij daarbij een voorname rol. Als chauffeur van de Heineken drankenhandel in Hoofd dorp bevoorraadt hij ondermeer exploitanten aan het Zandvoortse strand. René Kool uit Lisse is 32 jaar en de helft van dat aantal jaren zit hij 'in het bier' zoals hij dat aanduidt. Als zestien jarige knaap begon hij als bijrijder bij de firma Middelkoop, die transport van bier en frisdrank verzorgde. Via familieleden kwam hij enkele jaren later terecht bij de drankenhandel Annaert. die in '83 door fusie overging in de Verenigde Drankenhandel- Veraar B.V. in Hoofddorp, waar René thans als chauffeur in dienst is. Toen René begon als bijrijder was dat nog in de periode waarin het bier was verpakt in houten kratten. "Die waren een stuk zwaarder dan de huidige kunststof kratten. Als er dan een auto van de brouwerij kwam met 24 pallets, die met de hand gelost moesten wor den, dan voelde je dat wel aan je armen." Verbetering Niet alleen andere kratten, maar ook andere technieken hebben sindsdien veel verbetering opgeleverd voor het werk van de chauffeur en diens bijrij der. Als René 's morgens rond acht uur aan zijn strandronde begint (Lisse en omgeving en een deel van Amsterdam behoren tot zijn vaste rayon, maar in de zomermaanden is het daar wat rusti ger) gaat hij op pad met een grote vrachtwagen die plaats biedt aan 11 pal lets. Achterop bevindt zich een hef truck, de zogenaamde 'kooi-aap'. "Voorheen reed ik met een kleinere wagen naar het strand, die maximaal 3 pallets kon meenemen. Dat betekende dus wel dat je meerdere ritten per dag moest doen. Nu red ik het meestal met een rit 's morgens en een rit 's middags. Het werken met de kooi-aap bevalt pri ma. De pallet voor de klant wordt van de wagen getild en het strand opgere den. Met de steekwagen rijden we de goederen dan zijn exploitatie of voor- raadruimte binnen. De lege emballage gaat mee terug." 'Jan de Zon' Aan het strand geldt de wet dat 'Jan de Zon' de baas is. Als de zon schijnt komen de mensen en kunnen er in de horeca zaken worden gedaan. Dus draait de expeditie vanuit de dranken handel op volle toeren bij mooi weer. Het loopt allemaal als een goedge- oliede machine. De klanten worden door de ordertelefonistes gebeld -of bellen soms zelf op-, de bestellingen worden op pallets per klant samenge steld en dan gaat het op de wagen. René: "Als ik even voor acht uur 's mor gens wegga uit Hoofddorp ben ik voor de files ontstaan in Zandvoort. De klanten in de omgeving van het station bedienen we het eerst, want daar ont staat ook het eerst de grote drukte. Problemen met het bereiken van de strandexploitaties zijn er niet. We heb ben ontheffing om met de wagen op het fietspad langs het strand te komen." Omgekieperd Voor de in weinig textiel gehulde zonaanbidders, ontspannen onderuit gezakt op de terrassen, is een bevoorra ding altijd weer een uitnodigend schouwspel. Met allerlei reacties, waar van René de meeste inmiddels wel kent, als gevolg: "Dat is natuurlijk toch de gezellige kant van dit werk. Die mensen zijn een dagje uit en altijd wel in voor een geintje en een praatje. Veel tijd hebben we daar overigens niet voor. Je moet goederen laden en lossen en de bijbehorende papieren controle ren. Maar ook een praatje maken met de exploitanten om te informeren of alles naar wens loopt. Als er soms een probleempje is dan moet dat opgelost worden. Bovendien moet je er reke ning mee houden dat je op de juiste tijd, dus buiten de drukte om, weer weggaat van het strand." Ontzettend veel bekijks oogstte René eens toen zijn volgeladen kooi-aap met één wiel naast de rijplaten terecht kwam en vervolgens omkieperde. "Tja, dat kan je een keertje gebeuren hè! Je voelt je dan flink opgelaten als al die mensen op het terras en passanten zich er mee gaan bemoeien. Er lagen ongeveer zeventig kratten bier en fris drank in het zand. De schade viel mee, maar wel waren er enkele flessen toma tensap gesneuveld en dat gaf me een bende! We hebben toen alles weer opgeladen en 's middags een schone bestelling afgeleverd. De betrokken ondernemer kon er wel om lachen. De meesten van hen ken ik al jaren en de verstandhouding is prima. We staan altijd voor hen klaar. Als het nodig is worden ze op warme dagen ook op zaterdag of zelfs zondag geholpen." Regeling Ook het naaktstrand bij Zandvoort wordt via de drankenhandel bevoor raad. Omdat dit strand wat afgelegen ligt, is met de exploitanten een regeling getroffen voor de leveranties: "Als ze de goederen direct nodig hebben komen ze met een oude legertruck naar een strandovergang. Daar wisse len we leeg en vol goed tegen elkaar uit.Is er minder haast bij óf staat het water zo hoog dat die truck niet bij die overgang kan komen, dan rijd ik naar een door hen gehuurde loods. Ik heb de sleutel, zet de volle pallets neer en de lege emballage laad ik op. Daarvan daan halen ze de goederen zelf weer op." Hoewel hij in de zomermaanden veel vuldig aan het strand van Zandvoort en Bloemendaal is te vinden voor zijn werk, zal René er toch nimmer in zijn vrije tijd met z'n vrouw en hun kinde ren (een zoon van 7 en een dochter van 5 jaar) naar toe gaan: "Nee, wij zijn bepaald geen strandfanaten. Persoon lijk ben ik er niet dol op om in zee te zwemmen. Vandaar dat we liever in een zwembad verblijven." 22

Vers van 't Vat | 1986 | | pagina 22