J.P. Langeweg: "De mens is bmaar vooral nieuwsgierig" Het Pepsi-Parateam is de laatste jaren zeer actief geweest. De 'Doe de Pepsi Proef-campagne werd bij voorbeeld regelmatig ondersteund met de aanwezigheid van het Pepsi Parateam. Vaak werden dan niet alleen de Pepsi-attributen zoals het springkussen en de fun-mobiel ingezet, maar werden ook wervelende demonstraties parachutespringen gegeven. _2_ M M oewel de naam van het para- team anders doet vermoeden, M. .M.zijn de leden geen medewer kers van Vrumona of van Heineken. Het team dankt zijn naam aan sponso ring door Pepsi. Enige Heineken-man John Langeweg is de enige die wel in Heineken-dienst is. Hij is werkzaam in de Legkelder van onze Bossche vesti ging. Met name houdt hij zich bij het speciale afvulstation bezig met het afvullen van de kelderbierwagens. Dat zijn zowel de wagens die de kelderbier- installaties in de horeca-zaken van bier voorzien, als de wagens die door de afdeling Reclame Service en Verkoop bevordering bij evenementen worden geplaatst. Vooral in de zomer heeft John het daarmee zo druk dat de weke- lijkse training op het Arnhemse vlieg veld Teriet er nogal eens bij inschiet. Gekozen voor parasailing Hoewel in 1976 op het vliegveld Lely stad begonnen met parachutesprin gen, is John nu niet meer zo'n actief parachutist. Sinds enige jaren is' hij voornamelijk parasailer. Een van de redenen voor die overstap is een onge luk dat hem tijdens het parachutesprin gen is overkomen en waar hij niet zon der kleerscheuren vanaf is gekomen. "Na dat ongeluk ben ik er ongeveer vier jaar tussen uit geweest. Ik heb toen zeker niet gezegd 'nooit meer', al was ik wel voorzichtig toen ik weer begon. Maar op zich is parachutesprin gen geen onveilige sport. Van de ruim negenduizend sprongen die vorig jaar zijn gemaakt, zijn er slechts enkele die niet helemaal tot een goed einde zijn gebracht. Het is net als met een vlieg tuigongeluk: als er dan eens een keer iets gebeurt, staat het direct in de krant. Of het nu de schuld is van de parachutist zelf, of van de organisatie die niet voor een goed landingsterrein heeft gezorgd. Op die manier krijgt het publiek een slechte indruk van de sport." Dat hij het springen heeft ver wisseld voor het sailen heeft met name financiële redenen, want één sprong is bijna vijftien keer zo duur als eenmaal parasailen. Nieuwsgierigheid overwint angst Parachutespringen en parasailing zijn niet eng, volgens John Langeweg. "Van de 100 mensen zouden er 99 zon der meer naar beneden springen. Dat weet ik zeker. De mens is namelijk wel bang, maar vooral heel nieuwsgierig. Bovendien hoefje niet in dat vliegtuig. Ben je er eenmaal ingestapt, dan moet je er uit ook. Die eerste keren besef je nog niet goed wat er gaat gebeuren. Je zit in de opening, krijgt een grijze waas voor de ogen en als je het sein ervoor krijgt, spring je gewoon. Pas na een aantal sprongen, ga je je realiseren wat er kan gebeuren. Dan ga je beter over je handelingen nadenken." Een sport voor iedereen Parasailing is ongeveer te vergelijken met parachutespringen. Met dat grote verschil dat de parasailer vanaf de grond door middel van een auto of een boot omhoog wordt getrokken aan een kabel. Daarvoor is vrijwel dezelfde grondopleiding vereist als voor het springen. "Iedereen kan het. De enige voorwaarden zijn dat je ouder bent dan 12 jaar, een goed gewicht hebt (niet te licht en niet te zwaar) en gezond bent. Hoogtevrees hoeft geen belemmering te zijn, want daarvan heb je geen last op het moment dat je het contact met de aarde verliest." "Je krijgt er een kick van" Op een -maximaal toegestane- hoogte van 100 meter hangt vervolgens de parasailer in de lucht. Hetzij aan een gewone 'bolchute' zoals het ouder wetse springscherm wordt genoemd, hetzij aan een 'square'. Dat laatste type ziet eruit als een vlak matras. Het wordt ook door parachutisten steeds vaker gebruikt (mits men voldoende ervaring heeft verkregen), omdat het meer mogelijkheden biedt. "Je kunt met een square hoger komen. Verder heeft het een minder harde valsnelheid en het is beter bestuurbaar. Daarmee zou je minutenlang kunnen blijven hangen, nadat je de verbindingskabel met de auto of de boot los hebt getrok ken. Wat je dan ervaart, is moeilijk te omschrijvenJe hoort alleen het suizen van de wind. Verder is het doodstil. Je hebt een prachtig, ver, uitzicht over alles dat ineens heel klein is gewor den... Je krijgt er echt een kick van!"

Vers van 't Vat | 1986 | | pagina 25