Grandioos Heineken jazzfestival in Rotterdam n Brouwerij sponsorde Eerste American Football-Eurobow! Rotterdam Ruiterstad Is het in de verenigde Staten al jarenlang een van de top sporten, in Europa wint American Football pas sinds enige jaren aan belangstelling. Begin augustus was het dan ook voor het eerst dat in Europa clubkampioen schappen werden gehouden om de Eurobowl. Die primeur vond in Nederland plaats. Na voorrondes in achtereenvolgens Eindhoven, Zwol le, Den Haag en Amsterdam werd in het hoofdstedelij ke Olympisch Stadion gestreden om de eerste vier plaatsen. Amsterdams favoriet, de Amsterdam Rams zagen echter in de kleine finale om de derde en de vier de plaats tegen de Birmingham Bulls geen enkele kans punten te scoren. 21-0 was de uitslag. Een minder groot verschil werd behaald in de finale. Daar won het Finse Taft Vantaa met 20-16 van de Ita liaanse tegenstanders. Er was van alles aan gedaan om het toernooi in originele stijl te laten plaatsvinden. Cheerleaders, de aanmoedigend dansende en zingen de meisjes, ontbraken dan ook niet. Voor ons land nieuwe en zich snel ontwikkelende spor ten mogen zich verheugen in extra belangstelling van ons concern. Voorbeelden daarvan zijn het marathonschaatsen, het skeeleren en het golf. American Football past ook in die rij. Heineken was dan ook een van de hoofd sponsors van het toernooi om de Eurobowl. Vele duizenden jazz-liefhebbers genoten in het weekend van 5,6 en 7 september van het Heineken Jazzfestival, dat voor de vierde keer in successie in Rotterdam werd gehou den. Zaterdagavond, de Jazznight, werd in De Doelen swingend geopend door "5 Slag 1 Wijd" met o.a. Vera Vingerhoeds op de saxofoon. De centrale hal, de drukst bezochte plek van De Doelen, was een groot café met wis selende optredens van uitstekende jazzbands. Het was dit jaar de eerste keer dat het entree, op de Grote Zaal na, vrij was. Naar schatting ruim 12.000 belangstellenden bezochten o.a. optredens van Phil Woods, Quest, Jon Hendricks en de trompetvirtuoos Tom Harrell, die op een fantastische wijze Chet Baker in de Kleine Zaal verving. Baker trad namelijk, tegen alle contractuele afspraken in, dezelfde avond in Parijs op. De Jazznight in de Harbour Jazzclub ging rustig van start met de Revival Jazzband. Daarop volgend de eerste danspasjes op muziek van de Countryside Jazzband met zangeres Irene Allard. Ook het imposante optreden van de uit New Orleans afkom stige zangeres Sulvia "Kuumba" Williams mag niet onver meld blijven. Zij sloot zondag in de Laurenskerk, op een sfeervolle wijze het Heineken Jazzfestival af met, hoe kan het ook anders, "Oh when the Saints come marching in". "Het was dit jaar echt 'n festival voor en door Rotterdam. De vele mensen op straat tijdens de kroegentocht, in De Doelen, in de Harbour Jazzclub, in de Jazztram en gedu rende de optredens van streetparades en in de Laurens kerk. Het was geweldig. Met name de nieuwe opzet met De Doelen, 'n Grandioos festival", was de enthousiaste reactie van mevrouw M. van der Lingen, voorzitter van het Heineken Jazzfestival Rotterdam: "En volgend jaar gaan we op deze voet zeer zeker verder." "Op naar Rotterdam, Jongens", luidde de tekst van de Heineken advertentie in het programmablad van de 39s,e Concours Hippique Internationale Officiel, kort weg CHIO Rotterdam. Vijf dagen lang was Rotterdam een ruiterstad. De organisatie noteerde een record aantal bezoekers van 25.000. Niet alleen het zonnige weer zat mee. De geheel vernieuwde dressuurpiste, een nieuw inspringterrein en een overdekte manege erbij was een garantie voor optimale oefenruimte voor de deelne mers. De resultaten bleven niet uit. Topruiters uit de he le wereld streden met meer dan vijfhonderd paarden om de vele grote en kleine prijzen, ereprijzen en wissel bekers. In de landenwedstrijd op vrijdag kwamen tien landen tegen elkaar uit met Engeland als grote winnaar. Bij de dressuur werd onze landgenote Annemarie San ders winnaar met de 18-jarige Amon. De Csikós, de herders van de Hongaarse poesta, stalen de show met hun tienspan in wilde galop. Dit span stond onder vol ledige controle van één ruiter, die op de achterste twee paarden stond. Voorts waren er demonstraties waarbij vooral de Heineken Bierkoets met de indrukwekkende Shires veel applaus kregen, en waren en er demonstra ties van jachtpaarden en honden. Heineken verzorgde ook dit jaar weer de inrichting van het Strodorp, dat een gezellige plaats van samenkomst was met allerlei buffetten en shops. Voor het eerst had Heineken ook een gasten-tent, direct grenzend aan de piste, om gasten te ontvangen. Volgend jaar zal het 40e CHIO worden georgani- seerd van 12 tot en met 16 augustus.

Vers van 't Vat | 1986 | | pagina 24