E A. van Baarle: de vraagbaak binnen het bedrijf mi M M M Waar kun je een werkgevers verklaring krijgen?' vraag maar aan Piet. 'Waar staan de letters EFI voor?' oh, dat weet Piet wel. 'Hoeveel exemplaren van de per- soneelsmededelingen worden er eigen lijk in Nederland verspreid?' geen idee, probeer Piet eens. Regelmatig vin den dergelijke dialogen plaats bij de redactie. En bijna altijd luidt het ant woord op die vragen 'moetje Piet even vragen'. 'Piet' is een begrip geworden, zoals hij dat ongetwijfeld ook bij andere afdelingen is. Of er nu een overzicht nodig is van de medewerkers die binnen een bepaalde termijn 62 jaar worden of een opgave van het aantal jubilarissen in 1987er is ten minste één vraag baak binnen het bedrijf die geraad pleegd kan worden: Piet. Grote kennis Piet is de voornaam van de heer Van Baarle, als personeelsadministrateur binnen stafdiensten bier werkzaam bij de personeeldienst in Zoeterwoude. "Ik kan nu eenmaal veel onthouden. En ik kan zaken combineren. Als ik iets hoor, weet ik dat in verband te brengen met iets dat ik daarvoor heb gehoord" is zijn verklaring voor het feit dat hij zoveel weet. Of in ieder ge val een naam kan noemen van degene die zeker het antwoord op de gestelde vraag heeft. Maar het is niet alleen zijn parate kennis, waardoor veelvuldig een beroep wordt gedaan op zijn ge heugen. Het is vooral de manier waar op de vraagsteller wordt geholpen. Sociale betrokkenheid "Ik verleen graag hulp, ik vind het leuk om te helpen of de weg te wijzen naar een instantie die beter kan helpen. Het sociale gebeuren heeft me altijd aange trokken." Dat is zeker merkbaar, want mensen komen altijd naar hem toe. In zijn privéleven, op de voetbalvereni ging, wordt hij eveneens vaak om raad gevraagd. Van Baarle niet alleen trou wens, zijn vrouw ook. En hun zoon van 12 jaar bezit dezelfde eigenschappen. Toen kort geleden zijn onderwijzer tegen vader Van Baarle zei 'die jongen staat altijd voor iedereen klaar, die redt het later wel', voelde deze dan ook wel enige vaderlijke trots. Veel omvattend werk Omdat het werk zo uiteenlopend is, vindt Piet van Baarle het moeilijk te vertellen wat er dagelijks precies gebeurt bij de personeelsadministratie. "Wij zijn de serviceverlenende dienst van personeelszaken" luidt zijn omschrijving van zijn afdeling. "Wij verzorgen de administratie van alle per soneelsfunctionarissen binnen staf diensten bier/commercie bier (en ook voor HAG en HTB) en houden de administratie bij van alle medewerkers van de desbetreffende functionarissen." Die administratie begint wanneer solli citanten reageren op een advertentie en de ontvangst van hun brief bevestigd moet worden. Het eindigt wanneer medewerkers uit dienst treden, met pensioen gaan of overlijden. Tot aan die tijd worden al hun gegevens bijgehou den. Functiebeschrijvingen, huwelijk, geboorte van hun kinderen, gevolgde cursussen en behaalde diploma's, ziek teverzuim, vakantiedagen, reiskosten vergoedingen, overplaatsingsregels alle zaken die van toepassing zijn op een functionaris, worden in diens dossier verwerkt. Moderne hulpmiddelen De 'dossiers' worden overigens niet zo vaak geraadpleegd. Ze zijn zorgvuldig opgeborgen in kasten, zodat de privacy van eenieder maximaal wordt gewaar borgd. Ook de ouderwetse kaartenbak ken, nog niet zo lang geleden een ver trouwd beeld bij de administraties, ver vullen geen functie meer. Zij hebben plaatsgemaakt voor de computer. Want PVI, zoals de afkorting luidt van Perso- neelsverslaggeving Inquiry System, is 18 een systeem waarin alle persoonsgege vens overzichtelijk gerangschikt zijn. En wat het belangrijkste is daaruit ook op eenvoudige manier kunnen worden gehaald. "Sinds ongeveer twee jaar werken we nu met PVI. Sindsdien hebben we steeds meer mogelijkheden en toepassingen gevonden. Toch zal het zeker zo'n anderhalf jaar duren, voor dat we er optimaal gebruik van kunnen maken. Per dag werk ik zeker twee uur met de computer. Dat bevalt me prima, want ik vind dat de automatisering een extra dimensie aan ons werk heeft gege ven." Geen schroom Contact met de Heinekenmedewer- kers, hetzij telefonisch, hetzij persoon lijk, komt uiteraard heel veel voor. Maar wat Piet van Baarle betreft, eigen lijk nog niet voldoende. "Je merkt dat sommige mensen niet zo makkelijk naar Personeelszaken durven gaan, dat er een drempel bestaat. Toch staat PZ altijd voor iedereen open. Bovendien zijn de personeelsfunctionarissen inte ger, hebben een beroepsgeheim. Wan neer hen iets vertrouwelijks wordt gevraagd of verteld, wordt die informa tie niet doorverteld. Er is dus geen enkele reden te schromen naar PZ te gaan." Achttien jaar werkt Piet van Baarle nu bij Heineken. Begonnen in Rotterdam bij HTB, heeft hij vervolgens bij de sala risadministratie gewerkt voordat hij - in Zoeterwoude - bij PZ kwam. Hoewei hij het anno 1986 zeer naar zijn zin heeft in zijn werk ("We hebben een leuke club en een prima baas"), bewaart hij ook aan vroeger tijden goede herinne ringen. Tijden, waarin voor de 'jonge ren', aparte feesten weren georgani seerd in de Rotterdamse Raadskelder. En waarin Vers van 't Vat nog de jonge- renrubriek '3-Luik-'67' bevatte, waar aan Piet nog als lid van de jeugdredactie heeft meegewerkt.

Vers van 't Vat | 1986 | | pagina 18