Voor de reductie van Vers van 't Vat is het gebruik van tekstverwerkers niet meer weg te denken. De ouderwetse schrijfma chine is letterlijk naar de achtergrond ver schoven. Het apparaatje dat op de foto door Yvonne van Stek wordt bediend, communiceert via het telefoonnet met het produktiebureau in Amsterdam. De kopij wordt overgeseind, en rolt daar als kant-en-klaar zetsel uit de zetmachine die op het net is aangesloten. Staand Ton van der Vliet, bladerend in een proef waarin de gezette teksten zijn geplakt. ma's veranderen is soms minder een voudig." Klachten door monotoon werken met een beeldscherm -het constant invoe ren van bepaalde gegevens- gaat vol gens hem steeds meer tot het verleden behoren: "Je ziet toch een ontwikke ling dat er steeds creatiever, met meer eigen inbreng, met tekstverwerkers en personal computers (pc's) wordt omge gaan. Er worden steeds meer pc's en dergelijke apparaten geplaatst. Daar door wordt op meer werkplekken een stukje informatie ingevoerd, en die vele stukjes vormen het grote geheel." Vragen Degenen die op het gebied van de toe passingen van pc's en dergelijke met vragen of onduidelijkheden zitten, kunnen daarmee op verschillende plaatsen terecht. De heer Scholten: "In eerste instantie is de vorig jaar uit gegeven 'Gids Persoonlijk Computer gebruik' een bruikbaar naslagwerk. Komt men er daarmee niet uit, of wil men een persoonlijk advies dan zijn de per werkmaatschappij aangestelde informatie-managers én de centrale help-desk (tel. 071-814330 of 814331) de aangewezen wegen waarlangs de vragenstellers verder geholpen wor den." De brochure 'Een boekje open over het werken met beeldscher men' verschijnt in een oplage van 3.000 exemplaren. Op elke vesti ging wordt per kamer één exem plaar bezorgd. Als er meer exem plaren nodig zijn, kan dat op aan vraag. Over dit onderwerp is eer der al een boekje uitgegeven door Philips. Daarvan is, met toestemming van Philips, gebruik gemaakt bij de samen stelling van de brochure voor Heineken. De brochure bevat een aantal nuttige tips en wenken voor degenen die met beeld schermen werken. Biedt de inhoud van de brochure voor een bepaalde vraag of probleem geen uitkomst, dan kan men een van de deskundige afdelingen raad plegen. Ook daarover infor meert de brochure. Advies Wat de brochure teweeg gaat brengen is voor de heer De Boer nog moeilijk vast te stellen: "Ik hoop in de eerste plaats dat dc medewerkers er wat uit leren. En ook dat ze weten waar ze aan de bel moeten trekken. Daarbij denk ik in het bijzonder aan de lokaties bui ten Zoeterwoude. De ervaring leert - en de verklaring daarvoor is natuurlijk simpel, een kwestie van afstand- dat de medewerkers van kantoor Zoeter woude ons toch makkelijker benade ren voor een advies dan medewerkers van de andere lokaties. Die zullen, als zich ergens een probleem voordoet, contact met ons moeten opnemen. Wij kunnen dan een advies uitbrengen. De uitvoering daarvan kan geld gaan kos ten, bijvoorbeeld als er een nieuwe stoel of tafel aangeschaft moet wor tes en het werken daarbinnen verband houden. Hij houdt er een duidelijke mening op na waar het gaat om de inrichting van een kantoor: "Wie veel zittend werk verricht, moet ook goed kunnen zitten". Vandaar dat de heer De Boer ver heugd is dat binnenkort de brochure verschijnt: "Het klinkt vreemd, maar je moet mensen echt leren hóe ze moe ten zitten." R.W. de Boer: .blij dat deze brochure verschijnt. Irritatie Een vervelend, steeds terugkerend sig- naaltje op een beeldscherm, of een ongemak in een bepaald computer programma kan ook een bron van irri tatie voor de gebruiker opleveren. Vol gens de heer C.G.M. Scholten (hoofd gebruikersondersteuning bij de Heine ken Automatiserings Groep) is daar aan in de praktijk weinig te doen: "Maar dit neemt niet weg dat we van de gebruikers graag horen waar zich ongemakken voordoen. Als het soft ware betreft die door derden is gele verd, kunnen we dergelijke klachten doorgeven. Betreft het door eigen automatiserings-specialisten ontwik kelde programma's dan kan daar in de toekomst rekening mee gehouden wor den, als er een nieuw programma wordt gemaakt. Bestaande program den. Het kan ook zijn dat we de situa tie kunnen verbeteren zonder dat het wat kost. Bijvoorbeeld door een andere kamerindeling. Wie aan een beeldscherm werkt dat tegen het raam is geplaatst -en dus als het ware tegen het licht moet inkijken- kan er op reke nen dat vroeg of laat klachten optre den. In zo'n geval is het advies het bureau te verplaatsen. Dat kost niets maar is wel effectief." C.G.M. Scholten: "Persoonlijk advies is altijd mogelijk bij de centrale helpdesk in Zoeterwoude. m H H

Vers van 't Vat | 1986 | | pagina 5