Een boekje open over het met beeldschermen Soms zie je van die vergeelde foto's van een kantoor in vroegere dagen. Met streng kijkende lieden achter een lessenaar waarop men het schrijfwerk verrichtte. Let welstaandeDie houding was bepaald niet goed voor de rug. Tegenwoordig hebben we aanmerkelijk betere facili teiten ondermeer in de vorm van beeldschermen. Hoe men daarmee op verantwoorde wijze moet omgaan is niet bij alle gebruikers bekend. Vandaar dat er over dat onderwerp begin juli een brochure verschijnt. bonden. Namelijk dat de gebruikers wel moeten weten hoe ze ermee moe ten omgaan. Iedereen weet dat bureaustoelen verschillende instelmo- gelijkheden hebben. Maar niet altijd wordt daar op de juiste wijze gebruik van gemaakt. Gevolg? Een verkeerde zithouding, waardoor de rug of de schouderspieren op den duur gaan pro testeren. Óf de ogen omdat men niet op de juiste kijkafstand van het beeld scherm zit. Over dergelijke zaken -hoe men het wèl en hoe men 't niet moet doen- geeft de brochure duidelijke informatie, zowel in woord als in beeld. Bewegen De heer Rijckborst heeft ook nog een algemeen advies: "De apparatuur op de juiste wijze instellen veraange naamt het werk al een behoorlijk stuk. Er zal echter ook naar de taakinhoud gekeken moeten worden van degene die met een beeldscherm werkt. Uren achtereen gegevens invoeren is niet goed. Er moet afwisseling in het werk gebracht worden -het liefst nog met een eigen inbreng daarbij- want mono toon werk leidt op den duur ook tot klachten. Vooral als de houding niet goed is. Zo kun je ook beter twee uur wandelen dan twee uur op wacht staan Beweging is trouwens altijd goed, zeker als je veel zittend werk doet. Ik adviseer mensen die in een kantoor functie werken dan ook om in hun vrije tijd aan sport te doen. Spieren die je anders niet of nauwelijks gebruikt wor den dan belast, je krijgt een betere doorstroming van het bloed door je spieren...kortom sport is prima om klachten te voorkomen." Goed instellen De heer R.W. de Boer, hoofd alge mene kantoor zaken (AK.Z) in Zoe- terwoude adviseert over tal van zaken die met de inrichting van kantoorruim- Een boekje open over het werken met beeldschermen" is de titel van deze brochure, die op initia tief van de bedrijfsgezondheidsdienst (BGD) en centrale dienst veiligheids- en milieuzaken en in samenwerking met public relations Nederland zal wor den uitgegeven. Hoofd van de BGD is de heer H. Rijckborst, die regelmatig via de medische diensten werd gecon fronteerd met vragen over beeldscher men en het gebruik daarvan. De heer Rijckborst: "De beeldscher men vormen een vrij nieuw verschijn sel. Bovendien zie je ze op steeds meer werkplekken gebruikt worden. Daar door werden de Medische Diensten ook regelmatig met vragen over die apparatuur benaderd. Over de schade lijke gevolgen bijvoorbeeld. Verhalen daarover doken regelmatig op in kran ten. De onderzoeken die op dit terrein zijn verricht geven echter geen aanlei ding om op dat punt bezorgd te zijn." "Een ander punt baarde ons wel enige zorg, namelijk het feit dat mensen klachten hadden over het werken met beeldschermen. Dat begrip 'klachten' moet overigens niet te zwaar worden opgevat. Het was niet dat zij zich prompt ziekmeldden, maar meer sig nalen dat zij zich niet zo lekker voelden in hun werksituatieof ergens een vaag pijntje voelden. In de meeste gevallen bleek daarbij dat er op de werkplek iets mis was. Niet het beeldscherm zelf leidde tot de klachten, maar de zoge naamde ergonomische omstandighe den." Ergonomie Ergonomie is de naam van de weten schap die tot doel heeft om het werken veilig, gezond en gemakkelijk te laten plaatsvinden, waardoor het betere resultaten zal opleveren. Binnen de produktie-afdelingen wordt er veel aandacht aan besteed. De acties voor onder andere verantwoord tillen en trekken, maar ook het werken met handschoenen aan en het dragen van gehoorkappen kunnen onder de ergo nomie gerangschikt worden. Voor degenen die veel zittend werk achter een bureau doen, lijken de ergonomi sche omstandigheden nauwelijks een rol te spelen, maar ze doen het wel degelijk. De heer Rijckborst: "Spe ciaal door het gebruik van beeldscher men gaan die omstandigheden een grote rol spelen. Omdat je alle infor matie op je werkplek kunt krijgen. Moest je voorheen nog wel eens naar een kast lopen om iets te pakken of op te bergen, die bewegingen worden een stuk minder door het gebruik van moderne kantoorapparatuur. En lang durig staan of zitten is slechter voor het menselijk gestel dan arbeid die meer lichamelijke inspanning vergt. Dat heeft te maken met de belasting van de spieren en de wervelkolom. Als die ver keerd is, of te eenzijdig, ontstaan er klachten." Onnodig Die verkeerde belasting is niet nodig. Moderne stoelen en tafels alsmede beeldscherm-apparatuur voldoen aan de ergonomische waarden, zodat ze zonder klachten gebruikt kunnen wor den. Daar is echter één 'maar' aan ver- H. Rijckborst: "Apparatuur èn meubilair dienen op de juiste wijze ingesteld te wor den.

Vers van 't Vat | 1986 | | pagina 4