Amstel Light: het succes van 95 geïmporteerde calorieën 'Light'-bier is een begrip dat dateert van begin zeventiger jaren. Steeds meer Amerikanen gingen zich bewuster bezighouden met hun gezondheid en hun voeding. Daarop werd ingehaakt door een aantal brouwerijen, die calorie-arme bieren ontwikkelden. (De Amerikaanse brouwerij Miller was de eerste die zo'n bier op de markt bracht onder de toepasselijke naam 'Lite'). Deze bieren bevatten minder calorieën dan andere lager- bieren, variërend van 95 tot 120 calorieën in tegenstelling tot de 150 a 160 van een 'gewoon' bier. Vanwege dit calo rie-arme karakter worden deze bieren 'light'bieren genoemd. ZZZ r.v t ,V Lightbieren zijn niet alleen bekend in de V. S. Nergens anders is echter de introductie zo succes vol verlopen. In 1980 nam het light- segment er al 12% in van de totale biermarkt, vijf jaar later bedroeg het aandeel 20% Flinke groei Sinds eind 1981 exporteert ook ons concern een light-bier naar de V.S.het in Nederland gebrouwen Amstel Light. Het was het begin van een suc cesstory. Het aantal dozen Amstel Light dat onze Amerikaanse impor teur Van Munching Co verkocht, bleef sindsdien toenemen. Van 490.000 dozen in 1982 tot ruim twee miljoen dozen in 1985. De verwachting voor dit jaar is dat een kleine drie miljoen dozen zal worden afgezet. (Voor de aardigheid het volgende gegeven: nadat Heineken bier in 1933 in de V.S. werd geimporteerd, duurde het tot medio 1960 dat de mijlpaal werd bereikt dat in één jaar tijd 1 miljoen dozen Heineken was verkocht. Omstreeks 1970 bedroeg dit aantal 3 miljoen.) Amstel Light is verkrijgbaar in fles en bussen, maar de busverpak king neemt slechts een bescheiden plaats in de totale verkoopcijfers in. Succesvolle combinatie Area export manager U.S.A. en Canada R.L.J. Stevens over het succes van Amstel Light: "Sinds circa drie jaar laat de Amerikaanse biermarkt als geheel een stabiel beeld zien. Daarbin nen zijn er echter twee segmenten die groeien, te weten de importbieren die in '85 4,3% uitmaakten van de totale biermarkt) en de lightbieren. De kern van het succes van Amstel Light is dat die twee groeisegmenten gecombi neerd zijn. Amstel is het eerste geim- porteerde light-bier in de V.S." Nadrukkelijk wordt in de tijdschriften en televisiereclames de aandacht gevestigd op het feit dat Amstel Light een geimporteerd bier is. 'Nog nooit hadden 95 calorieën zó'n imports- maak' luidt de (vrij vertaalde) slagzin in de reclames. Ook op het etiket komt in de vermel ding 'A low calorie beer with the taste and flavor of a quality import beer' tot uiting dat de smaak en het aroma van dit calorie-arme bier overeenkomen met die van een geimporteerd bier. Dat dit geen loze kreet is, blijkt uit het feit dat importeur Van Munching Co. een aantal radiocommercials heeft kunnen maken, waarin consumenten in hun eigen woorden zeer enthousiast de produktkwaliteit van Amstel Light beschrijven. Spontaan zeggen zij dat Amstel Light het enige lightbier is met de smaak en de 'body' van een import bier op de Amerikaanse markt. Intensieve reclame-ondersteuning Behalve door reclamecampagnes in tijdschriften, op radio en -met ingang van dit jaar- op de drie grote televi sie'networks', vindt vergroting van de bekendheid ook plaats door sponso ring. Met name door aanwezigheid als sponsor bij alle grote tennistoernooi en. U.S. Open, Grand Prix, Volvo Masters en Virginia Slims zijn er enke le. Bij het befaamde WCT-toernooi in New York's Forest Hills is het zelfs het officiële bier. Van Munching heeft tevens een speciale trofee in het leven geroepen: de 'Achievement Award', bestemd voor proftennissers die grote sportiviteit tentoonspreiden op en bui ten de baan. Diverse groten als Stan Smith, Martina Navratilova, Pam Shri- ver en Stefan Edberg hebben de prijs inmiddels in ontvangst mogen nemen. Ook in Canada Behalve naar Amerika wordt Amstel Light ook naar andere landen geëxpor teerd, echter niet in die mate. Sinds vorig jaar is dit bier ook verkrijgbaar in Canada. Het wordt daar lokaal gebrou wen door Amstel Brewery Canada Ltd. in de plaats Hamilton. Gezien de Canadese wetgeving mag bier echter slechts in die provincie worden gedistri bueerd, waar het ook gebrouwen wordt. Tot dusver vindt distributie van Amstel Light dan ook nog niet plaats buiten Ontario (qua oppervlakte te vergelijken met de helft van Neder land) waarin Amstel Brewery is geves tigd. Om die reden heeft de Neder landse exportafdeling aan de overhe den van andere provincies verzocht om vanuit Nederland Amstel Light te mogen exporteren. Op deze (herhaal de) verzoeken is tot op heden nog niet positief gereageerd. Dit kan ook wel enige tijd op zich laten wachten, omdat doorgaans slechts eenmaal per jaar dergelijke verzoeken in behandeling worden genomen. 20

Vers van 't Vat | 1986 | | pagina 20