SKEELEREN: SCHAATSSPORT IN DE ZOMER Tegenwoordig kunnen wij bijna niet meer spreken over seizoens gebonden sporten. Vele sporten in Nederland kennen inmiddels hun zomer- en winter-versies. Denkt u hierbij maar aan zaal- en veldkorfbalhandbal en voetbal of wielrennen dat ook op overdekte banen wordt verreden. Een van de weinige sporten waarbij uitbreiding van het seizoen voor onmogelijk gehouden werd is de schaatssport. Maar wie denkt dat na het verdwijnen van sneeuw en ijs ook het schaatssei zoen ten einde is, komt anno 1986 bedrogen uit. Door de ontwikkeling van een zogenaamde "skeeler" is het mogelijk om ook in de zomermaanden de schaatsbeweging in het lichaam te houden. Schaatsenthousiasten als "Dolle" Dries van Wijhe, Henri Rui tenberg en Rein Jonkers binden nu ook in de zomermaanden hun schaat sen onder om hun rondjes mee te draaien in het skeeler-circus. Een "skeeler" ziet er uit als een schaats. Alleen is het glij-ijzer vervan gen door vier achter elkaar geplaatste wieltjes. Het grote verschil zit hem echter in de techniek. Om een normale schaats voort te bewegen gebruikt men het glijvermogen van het ijs, bij 'de wielschaats' moet men eerst de schaats optillen en vervolgens vooruitduwen. Dit kost veel meer kracht. Veel wiel renners gaan daarom juist in de winter skeeleren om hun beenspieren extra te sterken. Voor het tweede achtereen volgende jaar is dit jaar een serie wed strijden georganiseerd om de "Tijl- cup". Dit in navolging van het enorme succes van het marathonschaatsen. Voor de Tijlcup tellen 22 wedstrijden mee, waaronder het Nationale kam pioenschap op 6 september in Hattem en de finale van het seizoen in Zwolle op 13 september. De skeelerwedstrij den worden verreden op asfaltwegen rondom gras- velden of winkel-centra. De eerste wedstrijden, die op 3 mei van start gingen, zijn een groot succes geworden. De spanning, gezelligheid en onbekendheid met deze sport trok vele duizenden toeschouwers naar het parcours. Omdat de wedstrijden veelal verreden worden in de toeristen steden lag dit ook in de lijn der verwachtin gen. Bij de eerste twee wedstrijden in 't Harde en Dalfsen omzoomden zes tot achtduizend toeschouwers het par cours. De vele aanwezigen vergaapten zich aan de bekende marathon cracks. Vooral omdat 'het strijdtoneel' vrij klein is, was het mogelijk voor de toe schouwers het wedstrijdverloop goed te volgen. De over het parcours wan delende muziekband zorgde zowel voor, tijdens als na de wedstrijd voor de nodige gezelligheid. De diverse teams zorgden voor een interessant wedstrijd verloop. Ont snappingspogingen van teamgenoten werden beschermd. Afstoppen en demarreren, alles gebeurde net zo als tijdens het schaatsen in de winter. Aan de wedstrijd namen -in twee catego rieën- ruim 50 A-rijders en bij na 100 B- rijders deel. Zij reden over een afstand van 45 minuten en vijf ronden. De eer ste twee wedstrijden van dit seizoen, op 3 en 8 mei verreden, werden beide gewonnen door Jan Eise Kromkamp, ook geen onbekende onder de mara thonschaatsers. Kromkamp maakte hiermee al direct duidelijk dat hij hoge ogen gaat gooien in het eindklasse ment. Ook Henri Ruitenberg, winnaar van de tweede Heineken 6-daagse had een redelijke seizoensstart. Evenals bij het marathonschaatsen is ons concern ook betrokken bij deze zomereditie van deze sport. Verkooppunten van Heineken, Pepsi, Sourcy, Seven-Up en Royal Club langs het parcours, reclame op diverse manieren en orga nisatorische hulp zorgen voor een leuke aankleding van het wedstrijdter rein. Verder worden er onder de toe schouwers delftsblauwe bierpullen verloot. Voor het eerst sinds jaren worden weer de zogenaamde dubbel zijdige Heineken salvaranibordjes bij de finish gebruikt. Uitgaande van de reacties van het publiek bij de sei zoensstart is de verwachting dat het skeeleren in Nederland in populariteit nog verder zal toenemen. Misschien dat wanneer het succes van deze jonge sport aanhoudt een Elfstedentocht tot de mogelijkheden behoort. Het voor deel van een Elfsteden tocht op wiel tjes is uiteraard dat doorgang ervan minder afhankelijk is van het humeur der weergoden. 18

Vers van 't Vat | 1986 | | pagina 18