Horesca ging toch door... Bokma in lichtgewichtverpakking de lucht in Wie binnenkort in de tax free shop van luchthaven Schiphol een liter Jonge Bokma wil kopen alvorens in te checken, kan kiezen uit twee verschillende verpak kingen. De 'gewone' bekende vierkante glazen fles of een eveneens vier kante fles, maar dan van lichtgewicht kunststofmate riaal. Deze laatste is gemaakt van Poly Ethyleen Tcreftalaat, meestal aange duid als PET-fles. Het is sinds 1 april dat Bokma Jonge Jenever in deze ver pakking door de Gedistil leerd en Wijngroep Neder land wordt geleverd. Voorts is Bokma in PET-fles ver krijgbaar aan boord van de vliegtuigen van Martinair en van NLM City Hopper. Dit betreft zowel de 1-liter fles als de miniatuurflesjes die door de stewards en stewar dessen worden geschonken tijdens de vlucht. Glas te zwaar Tot levering van Bokma Jonge Jenever in PET-fles aan de luchtvaart -in totaal gaat het om circa 150.000 liter per jaar- is overgegaan op verzoek van de lucht- f Als gevolg van een alles ver woestende brand op de dag voor de opening van de hore cavakbeurs 'Horesca' in februari, zag het er naar uit dat dit jaar geen Horesca gehouden zou kunnen wor den. Het stichtingsbestuur en de directie van de Prins Bernhardhoeve te Zuidlaren lieten echter de moed niet zakken en slaagden erin semi-permanente voorzie ningen te treffenDaardoor kon de Horesca toch door gang vinden en wel van 8 tot en met 11 april. Ondanks de vaartmaatschappijen. "In de luchtvaartwereld telt elke kilo zwaar. Hoe groter het mee te voeren gewicht, des te groter het brandstofver bruik. Toen circa twee jaar geleden de tarieven naar beneden gingenwas het van belang om -met het oog op kleinere opzet en het voor het seizoen late tijdstip trok de beurs zo'n zeventiendui zend bezoekers. Zoals gebruikelijk was Hei- neken aanwezig met een ruim opgezette stand. Daarin kreeg Twister extra aandacht, evenals Meekma Beerenburg, het wijnassorti ment van Reuchlin en de activiteiten van Vrumona om het gebruik van kleine fles sen in de horeca te stimule ren. Hoewel er ruim tiendui zend bezoekers minder waren dan in voorgaande een goed rendement- nog kritischer te kijken naar het gewicht van te transporteren artikelen. Vandaar het ver zoek van de luchtvaartmaat schappijen een alternatief te kiezen voor het glas waarin tot dan toe de drank werd verpakt" licht exportmana- jaren, werd er goed ver kocht. Inmiddels zijn de plannen gereed voor herbouw van de Prins Bernhardhoeve, in grootte het derde beurscom plex van ons land na de RAI en de Jaarbeurs Utrecht. Het zal een modernere en grotere opzet krijgen dan voorheen. De opening van het nieuwe complex zal in september a.s. plaatsvinden. Als vanouds zal hier ook het concernassortiment weer worden verkocht. gcr Gedistilleerd B. Winters toe. "In samenwerking met de afdeling verpakkingsont wikkeling van HTB en de produktie-afdelingen van de GWN is de nieuwe fles in PET ontwikkeld. Materiaal dat als verpakking voor alco holische dranken is goedge keurd door de Amerikaanse Food and Drug Administra tion, het strengste controle orgaan ter wereld. Berekend is dat de PET-fles voor Martin air een besparing aan brandstof betekent, waar mee in één seizoen een bedrag is gemoeid van ruim ƒ35.000,-." Lichter en kleiner Het veel lagere gewicht is één voordeel, want de PET- fles (zonder inhoud) weegt 70 gram tegen het gewicht van circa 800 gram van de glazen fles. De dunnere fles- sewand leidt er tevens toe dat de fles kleiner is van afmeting. Meer flessen dus in dezelfde ruimte dan voor heen. Aantrekkelijke bij komstigheid is dat de PET- fles nagenoeg onbreekbaar is. Ander voordeel voor de luchtvaart is dat een speciale dop met speciale inlay aan de binnenkant van de dop ervoor zorgt dat de fles bestand is tegen drukver schil, zodat geen lekkages kunnen optreden. Sterke hals Het afvullen van jonge Bokma in deze fles heeft enige aanpassingen vereist bij de Bokma-vestiging te Leeuwarden. Daar is voor dit doel een nieuwe sluitma- chine aangeschaft, die de flessen met extra kracht sluit. Om te voorkomen dat de fles in elkaar wordt gedrukt tijdens het vast schroeven van de dop, heeft de flessehals een ondersteu- ningsring meegekregen in de vorm van een uitsparing. Een soort grijper kan de fles in deze holte vasthouden tij dens het sluiten van de fles. Minder ingrijpende opera ties waren nodig aan de andere apparatuur van de Leeuwardense bottelarijBij de etiketteermachine bij voorbeeld kon worden vol staan met een kleine aanpas sing voor het etiketteren met een kleiner formaat etiket en speciale lijm. ii

Vers van 't Vat | 1986 | | pagina 11