Wie is die meneer daar inde hoek? Sssst. Dat is de ingenieur zelf. brood en een fles Beerenburg moesten verder de herinnering aan de tocht nog even levendig houden. Aangezien de heer Pels Rijcken al jarenlang lid is, mocht hij om half zes starten. Om half elf 's avonds -zeventien uur later- bereikte hij op zijn Friese doorlopers de finish. Niet dat er toen een einde kwam aan alle vermoeienissenwant er moest nog een grote afstand per trein worden afgelegd, voordat een bed in zicht kwam... "Onderweg denk ik: nooit doe ik meer zoiets, waar je zo moe van wordt", zegt Onne Nijboer van de expeditie in Alk maar. Dat hij dit voornemen niet in daden omzet, blijkt telkens weer. Diverse malen reed hij de alternatieve Elfstedentochten in het buitenland, vorig jaar nam hij deel aan de échte en daartussendoor komt hij uit als 'vete raan' bij de regionale en landelijke schaatsmarathonwedstrijden. Ook nu was hij present. Ondanks een ongeluk vorige zomer, waarbij hij zijn knie schijf brak. "In oktober kon ik nog niet lopen, in december ben ik weer met schaatsen begonnen. Ik heb gereden met twee pennen door mijn knie heen." Waar hij overigens het meest last van had waren zijn bevroren ogen. Het pro bleem was ontstaan bij het lopen na de start. "Met een bril op kun je niet lopen. De eerste uren in het donker zet je hem ook niet op. Ik dacht steeds, als ik maar eerst een goede groep hebDat gebeurde eindelijk bij Sneek, toen ik bij de kopgroep kwam. Maar toen was mijn bril al bevroren. Bij Stavoren kreeg ik een waas voor de ogen. Dan ga je van plaats naar plaats rijden." Doordat Nijboer niet meer zo goed kon zien, miste hij de tweede en alle volgende verzorgingsposten langs de route. Het gevolg was een verzwak king, waardoor het zeven uur en drie kwartier duurde, een half uur binnen de toegestane tijd, voordat de wed strijd erop zat. "Ik heb die woensdag middag na aankomst mijn ogen dicht gedaan en pas vrijdagochtend weer voorzichtig geopend." Behalve mensen met meer ervaring als Marien Loots en Corry Vergeer uit Zoeterwoude waren er dit jaar ook debutanten. De heer J.W.H. van Soest bijvoorbeeld, van de plaatselijke admi nistratie in Bunnik, die de tocht in elf uur wist te volbrengen. Of de Zoeter- woudse portier Ton Hoogeveen, die evenals de heer Van Soest na de vorige Elfstedentocht lid is geworden. Zijn voorbereiding op de schaats telt niet meer dan tweehonderd kilometer in totaal. Maar hij beschikt over een goede conditie. "Ik zat alleen in over materiaalpech. Maar dan had ik vast onderweg nog wel een paar schaatsen in mijn maat weten te vinden" Met pech begon de befaamde ochtend ove rigens wel. In de bus naar de Friesland hal bemerkte Hoogeveen dat hij in alle opwinding om op tijd te vertrekken, zijn schaatsen was vergetenEen taxi chauffeur, die al drie passagiers had, was best bereid eerst even naar Hooge- veens pension en de Frieslandhal te rij den, alvorens zijn eigenlijke rit te her vatten. Die moeite was niet tevergeefs geweest, want vijftien uur later kon Ton Hoogeveen zich scharen bij het legioen van kruisdragers. Wellicht het meest enthousiast van allen zijn de twee heren die vóór de finish de tocht hebben gestaakt: hoofd personeelszaken bier R.E. Hinze en algemeen directeur Gedistilleerd en Wij ngroep Y. HMNFolmer. Toen de heer Hinze vorig jaar lid werd, was niet het hoofddoel de tocht te volbrengen, maar de sfeer te ondergaan. "In die opzet ben ik geslaagd. Het was gran dioos. Voor ieder die sportief is, is het echt iets om mee te maken." Daarom vindt hij het niet zo erg 'slechts' tot Bolsward (100 kilometer van de finish) te zijn gekomen. "Het was toen drie uur en ik zou de finish toch niet meer op tijd kunnen halen." Het elfsteden- virus heeft hem in ieder geval aangesto ken. "Als volgend jaar de kans aanwe zig is dat er opnieuw een tocht is, ga ik me er zeker meer serieus op voorberei den." De heer Folmer, gelijktijdig met Hinze gestart, heeft eveneens het voor nemen volgend jaar enige dagen vrij te nemen om te schaatsen. Hij ziet met spijt terug op z'n opgave. Kromme noren, niet voldoende conditie en tijd nood waren daarvan de voornaamste oorzaken. "Om negen uur was ik bij Bartlehiem. Al die tijd in het donker dacht ik 'als ik om tien uur in Dokkum benga ik door'Maar ik was er pas om vijf over half elf. Toen ben ik er mee opgehouden. Er gaat dan wel wat door je heen..Ik heb ook groot respect voor degenen die de finish hebben gehaald." De beste herinneringen bewaart de heer Folmer aan de bereid willigheid van de toeschouwers. "Het meest indrukwekkend vond ik het publiek buiten de steden. Zij moedig den aan, gaven je proviand, hielpen bij de kluunplaatsen. Een ervaring op zich."

Vers van 't Vat | 1986 | | pagina 21