Zittend de twee nieuwe leden: H.A. Baars (links) en Onderwater. Achter hen hun voorgangers H.A.H.Verlinden en J.Boonen. de score in '84, met wel de kantteke ning dat ze gemiddeld zeer waardevol waren. Over de oorzaak van die daling van het aantal inzendingen hebben de heren Boonen en Onderwater wel een bepaald idee. Waarbij vermeld dient te worden dat we hier te maken hebben met een tendens die zich landelij k voor doet. Stagnatie Als voornaamste reden wordt aange voerd de stagnatie in de conjunctuur. Uitbreidingen en nieuwbouw bij het bedrijfsleven vonden daardoor de ach terliggende jaren op beperkte schaal plaats. Terwijl juist vaak nieuw in gebruik genomen apparatuur nog voor verbetering in aanmerking komt en dus ideeën kan opleveren. Als tweede element wordt genoemd de zeer spe cialistische apparatuur waarmee van daag de dag wordt gewerkt. Wil men daaraan verbeteringen aanbrengen dan vraagt dat specialistische kennis. Bovendien, en dat geldt als derde ele ment, is de hedendaagse apparatuur in het algemeen kwalitatief hoogstaand, mede door het gebruik van allerlei moderne technieken (denk aan elek tronica, chips etc.). Er valt dus eigen lijk niet zo veel meer aan machines en dergelijke te verbeteren. Geen sufferds Toch zijn de heren Boonen en Onder water op basis van bovenstaande niet van mening dat de ideeënbus-cam pagne nu maar op een laag pitje moet worden gezet. "Integendeel", zo merkt de nieuwe voorzitter op: "In ver gelijking met de periode waarin binnen de onderneming veel uitbreidingen plaatsvonden is er wel wat veranderd. Maar aangezien Heineken mensen geen sufferds zijn, ga ik er vanuit dat er nog genoeg ideeën onder de mensen leven." En de heer Boonen vult aan waar die eventueel vandaan moeten komen: "Opvallend weinig specialis ten die we in huis hebben maken gebruik van de ideeënbus. Daarin kan volgens mij best wat verandering optre den. En tevens hebben we de indruk dat via het werkoverleg meer goede ideeën ingediend zouden kunnen wor den, dan nu het geval is. Daarom wij zen we nog eens op de mogelijkheid om namens een groep een idee in te dienen. Een mogelijkheid waar nog te weinig gebruik van wordt gemaakt." Competitie De heer Onderwater heeft op persoon lijke basis al een aantal ideeën(!) op papier gezet om wat meer in de ideeën bus te laten blazen. Die plannen zal hij binnenkort voorleggen aan de Cen trale Ideeënbus Commissie. Het com petitie-element versterken is de achter liggende gedachte in deze. De heer Onderwater: "Mijn suggestie is om bij voorbeeld per periode te bezien welke afdeling per medewerker de meeste ideeën heeft ingezonden. En mis schien kunnen we ook aan het einde van het jaar de besparing per afdeling berekenen. Het zijn wat ideeën om de animo voor de ideeënbus te vergro ten." Creativiteit Op die wijze hoopt de heer Onderwa ter de plaatselijke Ideeënbus Commis sies (P.I.B.C.), waar het gros van de ideeën toch wordt beoordeeld, méér werk te bezorgen. "Ik ben ervan over tuigd dat we binnen Heineken over vol doende creativiteit beschikken. Ik heb zes jaar in de plaatselijke commissie in Rotterdam zitting gehad, en in Zoeter- woude liep ik vanaf '71 tot ca. '83 mee als adviseur van de RI.B.C. en daaruit heb ik geleerd dat het een enorme vol doening geeft wanneer iemand zijn idee ook gerealiseerd ziet. Natuurlijk zijn er enkele structurele oorzaken waardoor het aantal inzendingen terugloopt. Maar daar staat tegenover dat we op terreinen als energiebespa ring, veiligheid en efficiënt werken nog heel wat goede en bruikbare ideeën kunnen verwachten." Amsterdai 19

Vers van 't Vat | 1986 | | pagina 19