Chief engineers en breweiy managers voor cursus in Nederland Brouwers kijken in Heineken-keuken Rond de jaarwisseling was het zeer druk bij de afdeling Technische Opleidingen van HeinekenTechnisch Beheer. Allereerst vond aan het einde van het jaar een jaar lijks seminar plaats voor chief engineers (te vergelij ken met hoofd Technische Dienst) van met Heineken geassocieerde brouwerijen of eigen brouwerijen in het buitenland. De in totaal 18 deelnemers, onder wie 5 in Afrika gestationeerde Nederlanders, kwamen uit Nigeria, Rwanda, Indone sië, Singapore, Zaire, Ier land, Papoea-Nieuw Gui nea, Griekenland, Italië en Finland. Het doel van elk seminar is de deelnemers op de hoogte te brengen van de laatste technische ontwikkelingen. Voordrachten daarvoor wor den verzorgd door specialis ten van HTB. Nieuw ele ment in het programma waren lezingen door de chief engineers zelf, om hun colle ga's informatie te verschaf fen over de eigen brouwerij Onderwerpen die door de HTB-specialisten werden behandeld waren onder meer de warmtekrachtinstal latie in Zoeterwoude, plan matig onderhoud, computer aided design (CAD-sys- teem), en -een voor engi neers belangrijk onderwerp- brouwtechnologie. Op de foto een deel van het gezel schap bij Vrumona in Bun- nik, waar dit jaar de gebrui kelijke excursie plaatsvond. De tweede groep die bij Technische Opleidingen te gast was, bestond uit bre wery managers. Zij waren afkomstig uit veertien lan den, verspreid over alle con tinenten Aan vankelij k volg den zij gedurende een week een niet-technisch seminar, dat samen met de afdeling Management Development was georganiseerd, op de Hooge Vuursche. Aanslui tend aan deze cursus, vond een één week durend tech nisch seminar plaats in Zoe terwoude. Ook hierbij ver zorgden specialisten van HTB de inleidingen. De excursie voor deze groep voerde naar mouterij Albert in het Belgische Ruisbroek. Aparte aandacht was er voor de waterbehandelings-, afvalwaterzuiverings-, en warmtekrachtinstallatie en het energiegebouw. Ook kreeg het gezelschap de gele genheid, keurig voorzien van veiligheidsbrillen. de exportlijnen in bottelarij 2 van dichtbij te bezichtigen. Tot slot werd in het ont vangstgebouw De Hooiberg als brouwersmaaltijd een ste vige bonenschotel geser veerd, die natuurlijk verge zeld ging van een biertje. NIBEM-voorzitter ir. J. van Rossem maakte aan het einde van de tweede dag bekend dat volgend jaar Brouwerij De Leeuw ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan gastheer zal zijn voor de N1BEM- leden. Met aandacht worden een Heineken en Amstel fles hekeken. V.l.n.r.: ir. B.A. Horstmandrs. W.J. Klopper (CIVO-TNO), ing. K. Th.M. Swinkels Bavariaen G.A.J. Kristen (Grolsche bierbrouwerij). Eind november vonden voor de 34e keer de zogenoemde 'brouwersdagen' plaats van de Stichting Nederlands Instituut voor Brouwgerst, Mouten Bier-TNO. Gebrui kelijk is dat de 'NIBEM'- leden (waaronder medewer kers van mouterijen, brou werijen, graan- en gerstleve ranciers en andere toeleve ranciers) de eerste dag een excursie krijgen door een van de aangesloten bedrij ven. Dat bedrijf biedt 's avonds dan tevens de tradi tionele brouwerij maaltijd aan. De tweede dag heeft een meer wetenschappelijk karakter, met een uitgebreid lezingenprogramma. Gast heer voor de eerste brou wersdag was dit keer onze Zoeterwoudse vestiging. Na een welkomstwoord van Directeur Produktie Bier van Heineken Nederland BV, ir. B. A. Horstman, hield de Zoeterwoudse bedrijfslei der ir. H. Kloek een inleiding over de functie en lay-out van de brouwerijDe ruim 200 bezoekers werden daarna de brouwerij rondge leid. Gezien de grote techni sche belangstelling (en ken nis) kon uiteraard niet wor den volstaan met een stan daardrondleiding. Daarom vonden de rondleidingen plaats onder begeleiding van Heineken-specialisten. 15

Vers van 't Vat | 1986 | | pagina 15