heeft behaald, kent het principe van autorijden en hoeft zo nu en dan een nieuwe verkeersregel uit het hoofd te leren. Zo is het ook bij de automatise ring. De principes, de organisatie van een werkwijze of van gegevens, blijven gelijk. Wat in de toekomst kan veran deren, zijn de technische aspecten. Slechts korte cursussen zijn dan nodig om eventuele leemten in de kennis op te vullen. Diverse cursussen Hoe is het opleidingsprogramma opge zet? De heer Rietdijk: "Binnen onze onderneming kunnen we drie groepen onderscheiden. Er zijn de mensen die moeten beslissen over het nut van de aanschaf van apparatuur, de mensen die het in gebruik nemen van die appa ratuur voorbereiden en organiseren èn de mensen die de apparatuur gebrui ken. In de nieuwjaarsspeech werd gezegd dat de gebruikers directer met automatisering te maken krijgen. Dat houdt niet in dat iedereen computer taal dient tc lerenmaar wel dat er vol doende inzicht in de mogelijkheden van computergebruik wordt verkre gen. Daarom hebben we algemeen oriënterende cursussen georganiseerd. Voor het management hebben we MOI (management oriëntatie infor matisering) en voor het kader AOI, waarbij de A voor 'algemene' staat. Deze laatste is onder meer bestemd voor afdelingschefs en wachtchefs. Beide zijn theoretische cursussen. Daarnaast is er OPC: oriëntatie per soonlijk computergebruik. Deze bestaat uit een eendaagse cursus onder de naam 'Toets naar de Toekomst'. Deze cursus kan zonder begeleiding worden gevolgd. Aan de personal com puter zijn namelijk een televisie en een beeldplaatspeler gekoppeld. Op het televisiescherm wordt precies uitge legd welke handelingen de cursist met de personal computer dient te verrich ten." Eigen mensen als docent De zogenaamde MOI-cursus, in mei vorig jaar gestart, is inmiddels een tien tal keren gegeven. Geheel in overeen stemming met de filosofie van de afde ling CTV dat opleiden een taak van lei dinggevenden zelf is, werd die cursus door eigen mensen gedoceerd. Name lijk door de zogenoemde informatie managers, die bij de werkmaatschap pijen zijn aangesteld. Het voordeel van opleiden door eigen medewerkers bleek hier duidelijk: de informatiema nagers kunnen tijdens de cursus inspe len op de specifieke omstandigheden en problemen van de desbetreffende groep. Ook de AOI-opleiding, die in november is gestart en vanaf februari eenmaal in de maand plaatsvindt voor 16 deelnemers, wordt door eigen medewerkers verzorgd. Dat deze drie daagse cursus als 'zwaar' mag worden betiteld, blijkt wel uit het feit dat er voorheen twaalf halve dagen voor wer den uitgetrokken. Momenteel wordt bezien of voor het niveau onder het kader een aparte opleiding 'samenwer ken met de computer' zal worden geor ganiseerd, of dat het pakket 'oriënte rend persoonlijk computergebruik' wellicht toereikend is. Aanpassingen Het bovenstaande is, zoals de heer Rietdijk het noemt, slechts 'het topje van de ijsberg'. "We hebben de lagere school gehad, nu gaan we werken aan de vaardigheden." Hoofd Centrale Training en Vorming, de heer H.RRM. Hofhuis, verduidelijkt deze opmer king als volgt. "Het is niet zo dat we een vraag creëren, want de behoefte was al latent aanwezig, maar er is zeker sprake van dat we de vraag naar oplei dingen activeren door deze cursussen." Na het deelnemen aan MOI of AOI is het volgen van cursussen om vaardig heid te verkrijgen in het werken met apparatuur en software, dan ook een logisch gevolg. Hier is sprake van tien tallen cursussen. "Deze vaardigheids trainingen moeten steeds worden aan gepast aan de eisen" geeft de heer Riet dijk toe. "In deze categorie zullen ook de meest zichtbare wijzigingen plaats vinden. Maar als het principe eenmaal geleerd is, zijn die aanpassingen in korte tijd te leren." Andere wijze van werken Vaardigheid dient ook verkregen te worden bij het opzetten van informa tieverwerking. "Als men naar een nieuwe vorm van automatisering gaat, is het noodzakelijk dat de mensen die een systeem gaan gebruiken, de dikste vinger in de pap hebben bij het samen stellen van het systeem, de 'systeem ontwikkeling'. Of men nu met grote of met een aantal kleine aan elkaar gekoppelde computers werkt, de men sen moeten leren de specialisten voor zich te laten werken. Ér dient geleerd te worden op welke wijze met een informatie-analist of een systeemont werper moet worden gesproken. In deze nieuwe fase moeten de analisten zich niet meer inhoudelijk met het sys teem bemoeien, maar alleen vanuit hun eigen deskundigheid de gebruiker adviseren. Zijn wensen technisch ver talen," aldus de heer Rietdijk. Het is duidelijk dat de opleidingsactivi teiten, het adviseren en het organise ren, bij CTV in volle gang zijn. Onge twijfeld zal over een aantal jaren bij sollicitaties van leidinggevend perso neel onder meer de eis worden gesteld dat ze over opleiding en ervaring beschikken op informatiseringsge- bied. Tot die tijd beijvert CTV zich om allen, voor wie dat nodig is, de princi pes en de vaardigheden bij te brengen opdat het toepassen van de voortschrij dende informatietechnologie niet wordt gehinderd door gebrek aan ken nis bij de gebruikers. mm is mumsBim-

Vers van 't Vat | 1986 | | pagina 13