"We zijn er als organisatie meen ik op tijd in geslaagd de sokken op te trekken en de kosten aan te passen aan de situatie van stagnerende groei. "Het belangrijkste lijkt me, dat we komen tot een solide Europese basis voor de toekomstige activiteiten van de onderneming. Dat geldt zowel voor de onderneming als voor de merken en dan vooral het merk Heineken. De recente uitbreidingen in Frankrijk en de deelname in Spanje zijn daarin natuurbjk belangrijke stappen." Heineken in Nederland en de overige Europese landen zodat het overal het top-A- merk wordt dat door de meeste bierdrinkers wordt geprefereerd." "Bovendien zullen we daar waar mogelijk in de Europese markt proberen met ons tweede concern- merk Amstel een sterkere positie op te bouwen. In Griekenland en Nederland hebben we die al, het zoeken is naar markten elders waar Amstel een eigen positie zou kunnen gaan innemen." Terugkijkend op uw Neder landse tijd, hoe beoordeelt u die periode? "Die periode heeft in het teken van de aanpassingen gestaan. Aanpassingen die ons zijn ingegeven door ontwikkelingen in de markt en daaruit voortvloeiende veranderingen in onze eigen organisatie. Ten eerste diende de afvlakking van de biermarkt zich aan, die voor alle brouwers toch nog wel onverwacht kwam. Dan was er de heftige recessie met de gevolgen voor de inkomens van de mensen. Tenslotte moesten de vaste kosten van Heineken Nederland naar beneden worden gedrukt. Ik kan nu zeggen dat ik met een zekere voldoening een financieel en organisatorisch gezond geheel achterlaat." Met welke maatregelen is dat bereikt? "We zijn er als organisatie meen ik op tijd in geslaagd de sokken op te trekken en de kosten aan te passen aan de situatie van stagnerende groei. Verder is Heineken Nederland langzamerhand als een geheel gaan opere ren. Produktie, commercie, EFI en stafdiensten zijn in het management met elkaar verweven. Door de goede samenwerking zijn al deze bedrijfsonderdelen nu tot een logisch geheel samenge smolten." "Er is hard gewerkt aan nieuwe produkten en verpakkingen maar de merken Heineken en Amstel zijn onze sterkste wapens in de toekomst. En, weliswaar laat, hebben we nu bewerkstelligd dat de merken Amstel en Heineken wat meer uit elkaar getrok ken zijn. Een duidelijker eigen gezicht, een eigen prijsstelling en een nu in de nieuwe Amstel reclame campagne ontwikkeld eigen reclame-thema. Met dit alles zijn de problemen nog niet opgelost maar de basis is gelegd, er moet nu verder worden gewerkt aan de versterking van de positie van Heineken op de Neder landse markt." 1

Vers van 't Vat | 1984 | | pagina 7