Teleac-cursus over CAD/CAM scherm het gehele ontwerp wordt getoond, terwijl op het andere een bepaald detail uit het onderwerp ver groot in beeld kan worden gebracht. In plaats van een pen en een lineaal werken de ontwerpers nu met een toet senbord, een 'cursor' en een 'menu kaart'. Op de zogenoemde menukaart staan alle tekens die voor een ontwerp nodig zijn, variërend van punten en lij nen in diverse dikten tot onderdelen als afsluiters en temperatuurregelaars. De cursor, die er uitziet als een soort loep, wordt boven een speciaal sym bool gehouden en op commando van de ontwerper verschijnt op het beeld scherm het symbool, zoals een lijn of wordt deze juist verwijderd uit de oor spronkelijke schets. Snel en precies Wie een ontwerper in actie ziet met het CAD-systeem, staat versteld. In snel tempo worden instructies gegeven om enkele lijnen te plaatsen en verschijnt er razendsnel bijvoorbeeld een lager- tank op het scherm. Wil men drie lager- tanks hebben, dan zorgt een druk op de knop ervoor dat de tekening zich repeteert tot er drie lagertanks deel uit maken van het ontwerp. Zou de opdrachtgever toch liever twee tanks hebben, dan is een van de drie snel ver wijderd. Doordat het ook mogelijk is een driedimensionale afbeelding te krijgen, kan precies worden weergege ven hoe een en ander er uitziet, bij voorbeeld een nieuw te bouwen brou werij gesitueerd op een glooiend ter rein. Vele voordelen "De voordelen van CAD zijn groot", zegt de heer Malcorps. "Het ontwer pen gaat veel sneller, zodat opdrachten ook sneller uitgevoerd kunnen wor den. Het ontwerpen met behulp van deze computer is kwalitatief beter, mede omdat de kans op fouten wordt verkleind. Wat vroeger vrijwel onmo gelijk was, kan nu worden gereali seerd: het creëren van een ruimtelijke (driedimensionale) weergave van apparatuur, gebouwen en terreinen. Dat betekent voor de opdrachtgever ook dat hij gemakkelijker in staat is een tekening 'te lezen'. Doordat het aanpassen nu veel sneller gaat dan voorheen, kunnen de opdachtgever ook meer alternatieven worden gebo De 'menukaart' en de cursor ...zo gaat het nu. De heer Snaterse (links) laat een ontwerp in kleur zien. Geheel rechts de heer Malcorps den dan vroeger. Omdat de tekeningen in het geheugen van de computer lig gen opgeslagen, kunnen er altijd goede tekeningen worden gereproduceerd. Voordeel van die opslag in het geheu gen is ook dat we niet meer over een enorm tekeningen-archief hoeven te Om ieder die betrokken is bij ont werp- en fabricageprocessen te informeren over CAD/CAM, start Teleac op 6 november een cursus over het gebruik van dit computersysteem. Er zijn in totaal 16 uitzendingen, die weke lijks op dinsdag van 18.30 tot 19.00 uur zullen plaatsvinden op Nederland I. Om voorbeelden uit de praktijk te laten zien, heeft Teleac bij diverse Nederlandse bedrijven gefilmd. Ook zijn er opnamen bij Heineken gemaakt. Zo zullen in de cursus onder meer opnamen te zien zijn die gemaakt zijn bij de ontwerpafde ling van H.T.B. en in diverse pro- duktie-afdelingen van onze Zoe- terwoudse vestiging. beschikken. Omdat wijzigingen gemakkelijk kunnen worden uitge voerd, hoeft een ontwerper niet meer te gummen, te knippen of te plakken op bestaande tekeningen. Eveneens scheelt het veel tijd dat zich vaak her halend werk niet steeds opnieuw hoeft te worden uitgevoerd. Die twee laatste punten leiden ertoe dat er een ver schuiving is van handvaardigheid naar creativiteit. Dank zij CAD kan de crea tiviteit van de ontwerpers veel beter worden benut." Organisatorische aanpassingen Het werken met behulp van CAD heeft uiteraard de nodige aanpassing van de medewerkers op de ontwerpaf deling gevraagd. Omdat 't het meest efficiënt is als de drie werkstations con tinu bezet blijven, vraagt CAD duide lijk om een aangepaste werkplanning. Daartoe is er een 'system manager' benoemd in de persoon van de heer Snaterse, die aanvankelijk werkzaam was als hoofdconstructeur. Naast de taak van de heer Snaterse om te zorgen voor een maximale bezetting van de werkstations, draagt hij tevens zorg voor de opleiding en begeleiding van de medewerkers. Om op de werksta tions te kunnen werken worden door de medewerkers cursussen gevolgd en worden aan het opdoen van ervaring de nodige uren besteed. CAD vraagt ook om een andere manier van werken van de ontwerpers. In verband met een goed bezettingsschema van de werk stations dient men zich terdege voorbe reid te hebben voordat de cursor ter hand wordt genomen. Prettig werken "Tevoren dachten onze medewerkers dat het nauwelijks mogelijk was met een computer te kunnen tekenen. Nu is men er echter zeer positief over. We hebben dan ook bewust een goed ergo nomisch systeem aangeschaft. Zowel de tafel, waarop de menukaart ligt, als de beeldschermen kunnen worden gekanteld en in hoogte worden ver steld terwijl het beeld op de schermen naar believen ook kan worden aange past in helderheid en grootte." Systeem van de toekomst De verwachting van de heer Malcorps is dat er binnen tien jaar niet meer met tekenborden wordt gewerkt. "Het is niet de vraag óf CAD wordt ingevoerd maar wannéér. Ook bij het Hoger Beroeps Onderwijs heeft CAD zijn intrede al gedaan. CAD is duidelijk het systeem van de toekomst. Het is gun stig dat wij dit systeem nu al hebben. Als andere bedrijven over een paar jaar overschakelen op CAD, hebben wij reeds een grote voorsprong."

Vers van 't Vat | 1984 | | pagina 5