best onder druk, dus op het allerlaatste moment werken) en ten tweede de dis cipline om netjes te werken." Slordig heid, voortkomend uit gemakzucht is dan ook zijn vervelendste eigenschap bij het tekenen. "Het is iets waar ik voortdurend tegen vecht, maar het lijkt onverbeterlijk. Het is ook net of er allerlei dingen om mij heen gebeuren, waar ik geen weet van heb, waar ik niets aan kan doen. Zit er ineens inkt aan mijn gum, liggen alle attributen op mijn tekentafel door elkaar of staat het glas met vuil verf-water plotseling op de plaats waar ik net mijn koffie heb neergezet.Door die slordigheid ont staan er kleine schoonheidsfoutjes in een tekening. Een lijn is nu eenmaal; mooier als hij met behulp van een line- aal is getrokken dan zonder. "Wanneer een tekening pas af is, accepteer je die discipline-foutjes. Naar mate je er vaker naar kijkt, worden ze steeds sto- render. Daardoor kan ik zo gemakke lijk afstand doen van een gemaakte tekening of schilderij." Zelf aangeleerd Behalve een cursus reclame-tekenen heeft Henk geen speciale opleiding gevolgd voor het tekenen. "Ik heb ooit eens een cursus olieverfschilderen gedaan bij een expressie-centrum. Dat deed ik omdat je daar op een groot for maat kon schilderen, veel groter dan ik thuis zou kunnen. Het was ook geen cursus in de ware zin van het woord maar meer een bezigheidsuurtje voor zich thuis vervelende mensen. Verder is het het klassieke verhaal van de jon gen die op school al goede cijfers voor tekenen haalde. Pas in mijn diensttijd ben ik echt met tekenen begonnenTen opzichte van toen is mijn stijl erg veran derd. Ik vind het geen nadeel dat ik geen tekenopleiding heb gevolgd, maar juist een uitdaging. Als je weet hoe iets er uitziet, is het alleen nog een kwestie van je hand weten te besturen. Een fotografisch geheugen heb ik zeker niet, maar via een paar schetsjes kan ik het geheel aardig in elkaar boet seren." Vers van 't Vat Doorgaans werkt Visser met één schets, waarop hij niet teveel mag gum men om het papier niet te beschadi gen, waarna de definitieve tekening wordt gemaakt. Zo heeft hij ook de illustraties op deze pagina's gemaakt, die alle de woorden 'Vers van 't Vat' als thema hebben. Omdat wij het aardig vonden u die schetsen te laten zien, hebben we ditmaal weer een hobby- Slordig Eerlijkheidshalve geeft hij vervolgens nog een verklaring voor zijn neiging tot weggooien en vernietigen. "Ik heb al gezegd dat ik weinig tijd heb. Maar behalve tijd mis ik ook discipline. Ten eerste de discipline om een tekening gereed te hebben ver voor de datum dat ik hem moet inleveren (ik kan het verhaal van twee pagina's in plaats van één pagina. Hoewel Henk weinig tijd overheeft zit hij toch vol plannen voor een nieuwe hobby. Hij is namelijk van plan boeken te gaan schrijven. "Ik heb al hele boe ken in m'n hoofd", zegt Henk. Mis schien wijden we daarom in de toe komst nóg wel eens aandacht aan Henk Visser.

Vers van 't Vat | 1984 | | pagina 25