DOL OP H.J. If j M H «".'«•J #edere ochtend reist Henk Visser per trein van zijn woonplaats Den Helder naar Amsterdam, waar hij assistent technoloog is bij de brouwerij aan de Van der Helststraat. Na zijn werk legt hij dezelfde reis weer af in omgekeerde richting. Zijn medereizi gers zijn er al lang aan gewend Henk te zien schrijven in zijn notitieboek, zich voor hen afzonderend door het dragen van een walk-man. "Ik heb het gevoel dat zij mij te oud vinden om op die manier naar muziek te luisteren zegt Henk Visser. "Maar daar trek ik mij niets van aan. Doordat ik 's ochtends vroeg op moet staan om op tijd op mijn werk te zijn, moet ik 's avonds ook vroeg naar bed. Dat houdt in dat ik niet veel tijd heb om me aan mijn hobby's te wijden." Tekort aan tijd Het tijdgebrek van Visser is chronisch. Dat komt niet zozeer door de tijd die hij met reizen kwijt is, als wel door zijn vele bezigheden op het gebied van tekenen. Hij beheerst alle technieken en kan olieverfschilderijen, aquarel len, airbrush-illustraties en cartoons maken. Zijn voorkeur gaat daarbij vooral uit naar de 'snelle' technieken. "Ik vind olieverf erg mooi, maar gun me er eigenlijk de tijd niet voor. Dat komt ook omdat ik dan zo fotografisch mogelijk wil werken, in dat geval vaak van een foto af. Omdat je laag over laag schildert, duurt het lang voordat een olieverfwerk af is. Sneller gaat de airbrush-techniek, maar daarmee heb ik nog zelden gewerkt. Het liefst doe ik cartoons." Details De tekeningen die Visser maakt, zijn meestal het gevolg van een verzoek van derden. Visverenigingen en andere clubs zijn gretige afnemers van zijn illu straties in hun clubbladen. Een 'groot' werk dat hij onlangs heeft gemaakt is gebeurd op verzoek van de heer Eyck, de redacteur van Heineken Internatio nal Magazine. Deze tekening zult u aantreffen in het kerstnummer van H.I.M. 'Groot' noemen we het omdat Henk Visser er zo'n vijftig uur aan heeft gewerkt. De tekening heeft een Amsterdams stadsbeeld als onder werp. Natuurlijk ontbreken dan ook de grachten, een rondvaartboot en de Heineken spankar niet. Maar wat er verder nog op staat, is teveel om op te noemen. Het is echt een tekening die niet te beschrijven is, maar gezien moet worden. En ongetwijfeld doet u iedere keer, dat u kijkt, weer nieuwe ontdekkingen. Dat is kenmerkend voor Vissers stijl: hij is dol op details. Draaiboek "Ook in een kleine tekening wil ik zoveel mogelijk laten zien. Wel enigs zins subtiel, maar toch zoveel moge lijk. Het is iets dat de laatste jaren steeds sterker in mijn werk naar voren komt. Voordat ik ook een tekening ga maken, bedenk ik eerst wat er allemaal op zou kunnen. Zo schrijf ik in de trein tientallen dingen op die verband hou den met het onderwerp dat ik in beeld ga brengen. Ik zie het helemaal voor me." In zijn illustraties zijn ook vaak 'grap jes' verwerkt. "Mijn stijl roept vergelij kingen op met die van Johan van Haas teren, de man die de bekende Bokma- oster heeft gemaakt. Op die poster ref je heel absurde dingen aan. Al vind ik die stijl bijzonder leuk, ik zou het nooit met opzet namaken." Visser wil juist origineel zijn. Wie denkt dat Henk Visser thuis metershoge stapels heeft met tekeningen om aan iedereen U laten zien hoe goed hij het doet bedrogen uit. "Ik bewaar maar heel 24 weinig. Het meeste vernietig ik", ver klaart onze tekenaar. "Als ik iets wil schilderen en ik heb toevallig geen doek, schilder ik domweg een witte laag over een al gereed schilderij om opnieuw te kunnen schilderen. Het gaat mij ook vooral om het tekenen en schilderen als bezigheid, niet zozeer om het eindresultaat."

Vers van 't Vat | 1984 | | pagina 24