que die de letters V.S.O.P. (Very Supe rior Old Pale) op het etiket vermeldt, is minstens vier jaar oud. Nu u iets meer weet van cognac, of mis schien uw geheugen een beetje heeft kunnen opfrissen, komen we bij ons nieuwe produkt terug. Het is nu duide lijk geworden dat de Grand Monarque V.S.O.P. - Fine Champagne een melange is van de allerbeste cognacs. De uitmonstering is daar bij aange past: een elegante dof-zwarte fles met een goudkleurig etiket. Dit benadrukt het vorstelijke karakter van de Grand Monarque cognac. Waarom vorste lijk? De omschrijving die het woorden boek geeft van monarch luidt: alleen heerser, koning of keizer. Een toepas selijker naam voor deze cognac is er niet. De kuiper aan 't werk. Elk fust gaat minstens veertig tot vijftig jaar mee wij nu de bereiding van cognac. De druiven, die in de herfst worden geplukt, worden allereerst heel voor zichtig geperst want er mag niet teveel pectine en tannine uit de druiveschillen in de wijn terecht komenNa een snelle vergisting van ongeveer een week begint de distillatie. De distillatie van cognac bestaat uit Dan volgt een zeer belangrijk onder deel van het produktieproces: het rij pen in eikehouten fusten. Cognac ont leent zijn tint, een deel van zijn speci fieke smaak en karakter namelijk aan het gebruikte hout. Voor de fusten mag alleen eikehout worden gebruikt afkomstig uit de bossen van Limousin en Troncais. Deze houtsoort is poreus en maakt het mogelijk dat de fusten kunnen 'ademen'. De cognac blijft ten minste anderhalf jaar op fust, een jaar op nieuwe en de rest van de tijd op oude fusten. Het mengen van de cog nacs, het laatste en beslissende gedeelte van het proces, geschiedt door de melangeurs. Alle cognacs zijn melanges die cognacs uit verschillende gebieden en van verscheidene jaargan gen bevatten. Elk huis heeft zijn eigen stijl en het mengen is een zaak van ver fijnde smaak en gedegen vakkennis om die stijl 'door de eeuwen heen' te kunnen bewaren. Garantie van kwaliteit Tenslotte nog wat informatie over de etikettering. Ook hiervoor bestaan wettelijke bepalingen. Voordat de cog nac een etiket krijgt moet vaststaan wat zijn leeftijd is. Het Bureau Natio nal Interprofessionel du Cognac houdt strikt de hand aan deze wetgeving. Als wij ons beperken tot de cognacs uit ons assortiment, dan betekenen de drie sterren op onze Grand Monarque dat deze cognac minimaal anderhalf jaar oud is. Geen enkele van de in deze melange gebruikte cognacs mag dan ook jonger zijn. Onze andere Monar- De 'fijne neus' van de melangeur twee fasen (overhalingen), wat hierna overblijft is een produkt met een hoger alcoholgehalte (40%) waarin de aro ma's van de wijn zijn geconcentreerd. 21

Vers van 't Vat | 1984 | | pagina 21