Zoeterwoudse hop in volle bloei de hop zorgen voor de kenmerkende fijne bitter- smaak van pilsener bier, bepalen mede de geur van het bier, werken mee aan de helderheid en dragen bij aan de houdbaarheid van het bier. Al enkele jaren stonden er hopplanten op het brouwe rijterrein van onze Zoeter woudse vestiging in de nabijheid van de medische dienst. Deze plaats was echter niet zo geschikt voor dc hopplanten: te tochtig en te schaduwrijk. Daardoor had de hop weinig kans van slagen echt in bloei te komen. Een betere plaats is nu gevonden naast het ontvangstgebouw De Hooiberg. De daar in het voorjaar geplante hopplan- tjes zijn uitgegroeid tot flinke ranken, die inmiddels in bloei hebben gestaan. Hop is een vaste klimplant met rechtswindende ruwe stengels en ruw behaarde, grof getande bladeren met lange stelen. De plant kan drie tot zes meter hoog worden. Bijzonder is dat de hop 'tweehuizig' is. Dat wil zeggen dat er mannelijke èn vrouwelijke plantjes aan een plant zitten. Het geslacht van een plantje is herken baar aan de bloemen. Mannelijke bloemen zijn witachtig groen en pluimig, de vrouwelijke (die in bloei komen wanneer de manne lijke exemplaren zijn uitge bloeid) groeien uit tot groengele vruchtjes met brede schutblaadjes, beter bekend als 'hopbellen'. Het zijn deze hopbellen die worden gebruikt voor het brouwen van bier. Hopbel len bevatten namelijk een geelachtig kleverig poeder, lupuline genaamd. Lupuline bestaat uit hars, hopoliën en looistoffen. Deze stoffen in Er zijn diverse landen die hopkwekerijen hebben voor de bierindustrie. Heineken betrekt z'n hop voorname lijk uit West-Duitsland, Tsjechoslowakije en de Verenigde Staten. Vroeger werd er ook hop verbouwd in Nederland. In de 15e en 16e eeuw waren er in ons land veel plaatsen met een redelijk goede hopcultuur, maar tegenwoordig zijn er geen hopkwekerijen meer in ons land. Hoe de hopplant 'in het echt' groeit, kunnen de gasten die voor een excursie naar Zoeterwoude komen, nu van het voorjaar tot het najaar zien aan de hop die naast het ontvangstgebouw is geplant. 17

Vers van 't Vat | 1984 | | pagina 17