HEINEKEN IN JAPAN 1984 is het 'Japan-Jaar' in Nederland en op tal van plaat sen in ons land zijn manifestaties georganiseerd die de eeuwenoude betrekkingen tussen beide landen herden ken. Bij het Nederlandse publiek bleek een massale belangstelling te bestaan voor verleden en heden van Japan in relatie tot Nederland. Dat verleden voert terug tot het jaar 1600 toen de eerste Hollandse kooplui met het schip 'De Liefde' de Japanse kust aandeden. Juist in 1984 is het dan ook actueel om de nog jonge banden van Heineken met de Japanse brouwer Kirin nader te belich ten. Bij de ondertekening van het con tract tussen Kirin en Heineken over handigde de heer A.H. Heineken aan de directie van Kirin een prent van Deshima, een eiland voor de kust van Japan in de baai van Naga saki, waar in 1641 een Nederlandse handelspost werd gevestigd. Met dit geschenk werden de bijna 350 jaar oude banden tussen Japan en Nederland gesymboliseerd. woordigt het een image van Europese romantiek en hoge kwaliteit. Dat zijn eigenschappen die belangrijk zijn voor de positionering van Heineken bier in Japan. Het Heineken bier blijkt, ondanks de hoge prijs, in de smaak te vallen bij de Japanse consument. Die hoge prijs wordt mede veroorzaakt door de hoge accijns die in Japan op bier wordt geheven. De reacties van het Japanse publiek rechtvaardigen gunstige verwachtingen voor de toe komst van Heineken bier in de grote en internationaal steeds belangrijkere, Japanse markt. Japan is de vierde biermarkt in de wereld met een totale consumptie van ruim 49 miljoen hectoliter. (Ter verge lijking: In Nederland werd in 1983 ruim 12 miljoen hectoliter gedronken.) Om in deze markt met een sterke con currentie op langere termijn distributie en verkoop te verzekeren, besloot Hei neken over te gaan op samenwerking met een lokale brouwerijgroep. Begin 1983 werden de onderhandelingen gestart met de Kirin brouwerij die met een marktaandeel van ruim 60% in Japan tot de top vijf van brouwerijen in de wereld behoort. Onze mensen in Japan In de zomer van 1983 werd een con tract getekend waarbij Kirin de licentie kreeg voor de lokale produktic van Heineken bier. Het brouwen van Hei neken bier bij Kirin wordt begeleid door onze eigen brouwmeester J.W.C. LoeffHet onlangs in Tokio gevestigde kantoor van Heineken Japan staat onder leiding van de heer D.S. Enters, die al 13 jaar in Japan woont en de moeilijke taal geheel meester is. Hij vormt nu de verbindende schakel tus sen Heineken en Kirin. De feitelijke produktie van Heineken bier bij Kirin vroeg de nodige voorbereidingen en begin april van dit jaar werd het lokaal gebrouwen Heineken bier op de markt gebracht. Het bier wordt gebrouwen in de Kirin Toride brouwerij op ongeveer 30 kilometer ten noorden van Tokio. Geduldig gebrouwen De Kirin brouwerij dateert van 1896 toen een Amerikaan in Yokohama de 'Spring Valley Brewery' stichtte. Daar uit ontstond in 1907 de Kirin brouwerij die vandaag de dag 13 brouwerijen, door heel Japan verspreid, omvat. Kirin brouwt voor de Japanse markt verschillende bieren waaronder naast pilsener Kirin Stout, een donker bier en een light bier. Een reclamefolder van de brouwerij spreekt van de supe V.l.n.r. de heren Enters, Tojo (Heineken project leider bij Kirin) en Loeff rieure smaak van Kirin bier, de con stante kwaliteit en het gebruik van de allerbeste grondstoffen. En, voor het brouwen wordt de tijd genomen: het bier rijpt meer dan twee maanden en draagt daarom de kwalificatie 'gedul dig gebrouwen'. Bij deze brouwerij, het spreekt voor zich, voelt het Heine ken bier zich goed thuis. De gehul digde opvattingen over kwaliteit, eer steklas grondstoffen en kwaliteitscon troles sluiten aan bij de filosofie achter onze bieren. Verkopen Brouwen van Heineken bier in Japan is één, het bier ter plaatse verkopen is twee. Ook daarvoor zet de Kirin orga nisatie zich in en door landelijke reclame op televisie, in kranten en in tijdschriften wordt de verkoop onder steund. De reclame laat Heineken bier zien, geserveerd in de Oriënt Expres in Europa. Bij de Japanse consument is deze trein goed bekend en vertegen-

Vers van 't Vat | 1984 | | pagina 12