inspanningen van de broers werd de distilleerderij een van de modernste in ons land. Het was bijvoorbeeld de eer ste distilleerderij die gebruik maakte van een pyrexglas installatie voor de vervaardiging van likeur-essences (kruiden op alcohol). Ook met mecha nisering was Coebergh een van de eer sten. In 1963 werd de facturering en debiteurenadministratie gemechani seerd want door het grote aantal ver schillende produkten en het uitgebreid aantal verpakkingen was het met de hand verwerken van de rekeningen een heel karwei geworden. Bovendien groeide de afnemerskring gestadig zodat ook de omzetten steeds groter werden. Iets verder in dit artikel zult u lezen wat de mechanisering op produk- tiegebied inhield. Bessen We gaan nu weer even een stapje terug in de tijd om te zien wat er in al die jaren met de bessenjenever is gebeurd. In de beginperiode kwamen de bessen die Coebergh gebruikte nog uit Neder land. Het bedrijf kocht via commissio nairs in op veilingen. In 1969 kwam hieraan echter een einde. Geleidelijk aan waren de Nederlandse boeren al overgeschakeld op het verbouwen van andere gewassen dan bessen omdat het plukloon langzamerhand even hoog was geworden als de opbrengst. Toen tenslotte de prijs van 1 kilo bessen van 2 gulden tot 12 gulden was opgelopen, besloot Coebergh de bessen uit het bui tenland te betrekken. Men kwam terecht in Oostenrijk en England en ook nu nog komen daar de bessen van daan. Als destijds in juli de bessenoogst bin nenkwam, waren de bessen in een hou ten vat (okshoofd) dat was gevuld met alcohol. Hierin bleven de vruchten 5 a 7 dagen. Goede doorstroming was ver eist en daarom tapte men steeds een gedeelte van de vloeistof af in koperen kannen en gooide dat boven in het vat weer bij. Het extract dat nu was ont staan heet in vaktermen 'afhaalsel'. Om uiteindelijk bessenjenever met een alcoholpercentage van 21% te ver- krijgnen, werd er steeds een gedeelte van het afhaalsel overgebracht naar een zogenaamde opmaakbak waarin het extract werd vermengd met water en alcohol. Om precies te kunnen weten hoeveel water en alcohol moest worden toegevoegd, werd eerst nog afgestookt. Dat wil zeggen: men bepaalde het alcoholpercentage van het extract. Om zorg te dragen voor constante kwaliteit van de jenever was het noodzakelijk datafhalen met regel maat geschiedde èn dat de bessen in het okshoofd altijd 'onder bleven staan'. Dus zodra er een hoeveelheid extract werd afgetapt moest er eenzelfde hoe veelheid alcohol worden toegevoegd. Modem Aan dit produktieproces is eigenlijk weinig veranderd, het is alleen de appa ratuur die moderner is geworden. De okshoofden werden vervangen door betegelde grondbakken en opmaak- bakken werden, eveneens betegelde, fruitbakken. De tegels maakten een betere reiniging mogelijk. Mechanise ring werd gerealiseerd door gebruik te maken van pompen die via leidingen de vloeistof van en naar de diverse bakken transporteerden. Dit alles gebeurde in de zestiger jaren en in diezelfde tijd werd het bottelen geautomatiseerd. De eerste stap werd gezet door de aanschaf van een vulmachine die met zes vulkra- nen 2500 literflessen per afvulde. Later volgden etiketteer- en sluitmachines. We zeiden het al: Coebergh is altijd een modern bedrijf geweest en besteedde daarom veel aandacht aan research. Dat was de taak van Hans Sr. Zo kwam hij omstreeks 1960 op het idee het pro duktieproces in kleine glazen bakken te laten plaatsvinden. Hij gebruikte daarvoor bijvoorbeeld in één bak gekneusde bessen en in een volgende bak hele rijpe bessen. Op deze manier ontdekte hij niet alleen wat er zich pre cies tijdens het proces afspeelde maar ook welke soort bes het beste resultaat gaf. Een bekend beeld in de Rotterdamse haven in de vijftiger jaren: een zending Coebergh bessenjenever bestemd voor export Vakmanschap Tegenwoordig worden Coebergh's bessenjenever en de vruchtenbrande wijnen in Zoetermeer gemaakt bij onze Gedistilleerd en Wijngroep Nederland. Wederom een distilleerde rij en bottelarij met de modernste apparatuur. Er zijn in Zoetermeer nog steeds mensen werkzaam die Coe bergh's Schiedamse tijd hebben mee gemaakt en het is mede aan hun herin neringen te danken dat wij dit artikel konden schrijven. Er is ook nog altijd een Coebergh telg aan ons concern verbonden. Hans Jr., de vierde generatie, kwam in 1958 in het bedrijf van zijn vader James en werd belast met de verkoopleiding van de gedistilleerd produkten. Toen het bedrijf onder de hoede van Heineken kwam stapte hij over en na diverse functies werd hij in april 1983 lid van de Raad van Bestuur van Heineken N. V. Wij zijn er zeker van dat de geschiede nis van Coebergh nog lang niet ten einde is. Dit verhaal is wel ten einde en wij besluiten met enkele regels uit een oude prijscourant van Coebergh's Ver enigde Distilleerderijen N.V.: "Kope ren Ketel of glazen bolde tij den veran deren snel maar de traditie groeit. Coe bergh is meer dan een naam alleen, de kenner proeft er goed oud-hollands vakmanschap uit". Een wijsheid die nog steeds op gaat! tl x Mtnu ooost 9

Vers van 't Vat | 1984 | | pagina 9