B.YAN DER MEULEN ZET DE MENSEN GRAAG AAN HET WANDELEN 9 39e ELFSTEDENWANDELTOCHT Eten in ploegen Natuurlijk moeten de wandelaars ook inwendig worden versterkt. Daartoe maakt de heer Van der Meulen afspra ken met een bakker, een huishoud school, waar het brood wordt belegd, zuivelfabrikanten die melk, pap en kaas verstrekken, een veiling die de groente aanlevert èn de plaatselijke horeca-ondernemers die de diners moeten bereiden. "Ook het diner moet je goed regelen. In Sloten -de kleinste stad van Friesland- moeten we bijvoor beeld in drie ploegen eten. Ander kan de horeca het niet aan. Daarom heb ben we het aantal deelnemers ook op een maximum van 300 personen gesteld. Wordt die groep groter, dan kunnen we het niet zo gemakkelijk meer verwerken", legt de heer Van der Meulen uit. Roeping "Zelf zie ik niet zoveel in het wande len", geeft hij toe. "Ik zou waarschijn lijk binnen de kortste keren blaren heb ben. Al krijg ik ze nu van het zitten in de auto. Ik wil mijn activiteiten als comitélid ook niet aanmerken als een hobby. Het is veel meer, bijna een roe ping. Want je hebt te maken met circa 250 deelnemers, die allemaal verschil lend zijn. Het is een vreemde melange van mensen, afkomstig uit alle lagen van de bevolking. Sommigen hoor je steeds over allerlei lichamelijke klach ten, anderen willen niet van ophouden weten ondanks de adviezen van het Rode Kruis." Ik ben ermee behept Al met al blijft de heer Van der Meulen enthousiast over de Friese Elfsteden Wandeltocht. "Ik heb altijd veel ple zier in de organisatie. Voor mij werkt het ontspannend: je bent met iets heel anders bezig dan met je werk. Na de tocht zijn we zo moe, dat we allemaal zeggen: van mij hoeft het niet meer. In september worden we weer wat posi tiever en in april/mei zijn we laaiend enthousiast. Ik vind het dankbaar werk om die mensen een prettige week te ge ven. Ik weet niet wat het precies is dat ons bezighoudt, maar we kunnen er niet mee ophouden. We zijn ermee be hept!" Houdt u ook van wandelen en heeft u belangstelling om deze echte Friese Elfsteden Wandeltocht van 22 t/m 26 mei a.s. mee te lopen, dan kunt u zich tot eind april hiervoor opgeven. Voor informatie kunt u contact opnemen met de heer B. van der Meulen, die tij dens kantooruren telefonisch te berei ken is op nummer 050 -180441 Al vele jaren is er geen Friese Elf stedentocht meer op de schaats verreden. Toch is het een begrip dat iedereen kent. Zodra Pelleboer nachtvorst voorspelt, leeft bij vele landgenoten de hoop op dat de Elfste dentocht misschien dit jaar... Maar, zoals bekend, al jarenlang tevergeefs. Er zijn echter vele varianten op de schaatstocht, die niet gehinderd door welk weer dan ook, traditiegetrouw ieder jaar weer doorgang vinden. Een daarvan is de Friese Elfsteden Wandel tocht. De filiaalbeheerder van Drankenhan del Groningen B.V., een concern drankenhandel, de heer B. van der Meulen, is lid van het comité dat ieder jaar deze tocht in mei organiseert. "In wandelsportkringen is het een bekend evenement", vertelt de heer Van der Meulen. "Landelijk is dat echter niet zo het geval. We hebben wel eens getracht de N.O.S. ervoor te interesse ren, maar die vindt het evenement niet groot genoeg en niet zo spectaculair. Toch hebben wij ieder jaar zo'n 250 deelnemers aan de tocht, die dit jaar voor de 39e maal plaatsvindt." Uit binnen- en buitenland De Friese Elfsteden Wandeltocht kent ook internationale belangstelling. Zo zijn de wandelaars onder meer afkom stig uit Zwitserland, Duitsland, Oos tenrijk, België en soms uit Frankrijk en Noorwegen. De wandelaars leggen in vijf dagen tijd in totaal 200 kilometer af. Zoals aan de naam van dit evene ment verplicht is, zijn daarbij alle ste den die tot 'de Friese Elf worden gere kend, in de route opgenomen: Leeu warden, Sneek, IJlst, Sloten, Staveren, Hindeloopen, Workum, Bolsward, Harlingen, Franeker en Dokkum. Leeuwarden fungeert daarbij als start en (feestelijke) finishplaats. Oganiseren en improviseren Een dergelijk evenement kan uiteraard niet plaatsvinden zonder dat daaraan de nodige voorbereidingen vooraf gaan. Voor de heer Van der Meulen en zijn elf collega-comitéleden begint de eerste vergadering dan ook al in sep tember. "Wij doen het allemaal al jaren. Zelf maak ik bijvoorbeeld al zo'n twintig jaar -precies weet ik het niet eens meer- deel uit van het comité. Wij zijn inmiddels ook zo op elkaar afgestemd dat we geen notulen van onze vergaderingen maken. Niet ieder een is geschikt voor zo'n comité... Je moet kunnen organiseren en improvi seren, want je kan plotseling voor iets komen te staan waarvoor ter plekke een oplossing moet worden bedacht. Bijvoorbeeld als de auto die het brood dagelijks moet aanleveren voor de wandelaars, ineens wegens pech uit valt. Ook maak je heel gekke dingen mee in zo'n week. Daarbij komt dat je er wat voor over moet hebben. Het kost je tenslotte in ieder geval al een week vakantie." Het is geen vakantie De week waarin de wandeltocht plaats vindt, kun je niet echt 'vakantie' noe men voor de comitéleden. "We zijn de hele week druk bezig, vroeg op en laat naar bed", benadrukt de heer Van der Meulen. Aangezien hij belast is met de materiaalvoorziening, verricht hij zijn meeste taken vóór de wandeltocht. Er moeten afspraken worden gemaakt dat de vrachtschepen, waarin de deelne mers 's avonds slapen, en de schippers beschikbaar zijn. Ook dienen er was- en toilettenten te zijn, brandblusappa- raten en uiteraard bedden. "We heb ben altijd 300 slaapplaatsen. Vroeger, toen er nog niet zoveel wandelaars deelnamen aan de tocht, sliep men op stro. Later gebruikte men opvouwbare brancards als bed. Nu hebben we de beschikking over stapelbedden, die de rest van het jaar worden opgeslagen bij de B.B. in Heerenveen."

Vers van 't Vat | 1984 | | pagina 40