Managers leren van managers In 1974 werd een 'leemte' in de training en opleiding van Heineken managers opgevuld door een geheel nieuw trai ningsprogramma. Dat kwam tegemoet aan de toenemende vraag om de mana gers een praktisch gerichte oriëntatie op het eigen bedrijf èn de omgeving te bie den. Mede op initiatief van Heineken werd hierover tussen enige grote Neder landse ondernemingen overleg gepleegd. Resultaat daarvan is BOSNO, 'Bedrijfs- geïntegreerde Opleiding van Samenwer kende Nederlandse Ondernemingen'. "BOSNO is bedoeld voor Heineken managers met een tientaljaren ervaring die de 'ruggegraat van de onderneming' vormen", zegt de heer J.W.G. van Rosmalen, directeur Con cern Sociale Zaken. "Qua niveau is het een vervolg op de Centrale Heineken Management Cursus, die door Heineken Nederlands Beheer wordt georgani seerd." In BOSNO-verband werken samen: DSM, Gasunie, Hoogovens, Heidemij. Ballast Nedam, Vroom en Dreesmann en Heineken. Elk van deze deelnemende bedrijven wijst een aantal (meestal vijf) medewerkers als deelnemer aan. De zo verkregen teams werken elk aan de hen toegewezen opdracht. Elk BOSNO- team rapporteert aan een opdrachtgever, bij Heine ken meestal een directeur, en wordt begeleid door een coördinator. Voor Heine ken is dat drs. L.G.J. Steverink, hoofd Opleiding, Training en Vorming bij Concern Management Development. Waarom is voor deze vorm, de samenwerking met andere bedrijven, gekozen? "Het is een leerprogramma voor de managers. Leren kun je van het eigen bedrijf maar je kunt ook leren door naar buiten te kijken, door te zien en te ervaren hoe andere bedrijven problemen aanpakken", betoogt de heer Van Rosmalen. "De wezenlijke aspecten van modem management zijn analyse, planning, organisa tie en het stellen van priori teiten. En verder is het vermogen tot constructief Drs. H.J. Kemper, hoofd financiën binnen EFI-Bier, maakt ook deel uit van de huidige BOSNO-ploeg. Hij vindt: "Je bent heel intensief bezig met een onderwerp dat wel raakvlakken heeft met je eigen vak maar er toch los van staat. Dat vind ik een van de aardige aspecten omdat je normaal gesproken niet aan zo'n onderwerp toekomt.En, over het 'nut': "Ikvindzèlfdatde BOSNO-cursus alleen dan zinvol is als er aan een onderwerp wordt gewerkt waar het bedrijf echt belang bij heeft. In ons geval is er nogal wat tijd mee heen gegaan voordat de opdracht duidelijk was geformu leerd. Ik kan me voor stellen dat dat proces bij de leerervaring hoort maar bij een gerichte opdracht kun je sneller aan het werk gaan. Al met al heb ik het tot op heden een nuttige ervaring gevonden, met hoogte- èn dieptepun ten. 10

Vers van 't Vat | 1984 | | pagina 10