"Als je aan je linkerhand het stadion van P.E.C. Zwolle ziet, weet je dat je op de goede weg zit", luidde de route aanduiding van de heer G. Schutte naar zijn woning in Zwolle. Treffender kon het niet. Tien jaar lang heeft het Zwolse voetbal hem namelijk in de ban gehouden, vrijwel al zijn vrije tijd opgeslokt. Zakelijk heeft de heer Schutte -in de voetbalwereld beter bekend als Gerard- niets met voetbal len te maken. Hij is werkzaam bij het Heineken Bouwbureau in het noorden en het oosten van ons land. Privé neemt de voetbalsport echter een grote plaats in zijn leven in. Zozeer zelfs dat onlangs een boek van zijn hand ver scheen: 'Meters Buutenspel'. Geschiedkundig werk Meters Buutenspel is niet een boek waaruit een 'leek' iets kan leren over voetbaltechnieken of spelregels. In feite is het een historisch boekwerk voor de voetballiefhebbers uit Zwolle en omstreken. Persoonlijke scores van de spelers, uitslagen van de competitie wedstrijden, eindstanden van de com petitie: alle gegevens van de eerste elf tallen van de Zwolse K.N.V.B.-clubs zijn erin verwerkt van 1893 tot 1983. De heer Schutte heeft er zeker geen droog naslagwerk van gemaakt. Omdat zijn boek gericht is op de voet ballers zelf en niet op bestuursleden, komen uitgebreide persoonsbeschrij vingen van markante spelers (in posi tieve en negatieve zin) uitgebreid aan bod in Meters Buutenspel. Maar ook de sociale verschillen en de rivaliteit tussen de clubs en het elkaar aftrogge len van spelers worden behandeld. Dat alles geschreven in een openhartig, recht-voor-z'n-raap, taalgebruik, waarbij de auteur niets of niemand mooier voorstelt dan hij is. Het begon als bezigheidstherapie "Toen ik tien jaar geleden voor een blindedarm-operatie in het ziekenhuis lag, is het allemaal begonnen", vertelt Gerard Schutte. "Om iets te doen te hebben, vroeg ik mijn vrouw mijn voetbalboeken en -bladen mee te bren gen. Daaruit heb ik gegevens gehaald en op een rijtje gezet. Dat voerde steeds verder tot ik na een paar jaar alle eindstanden wilde hebben van onze clubs sinds 1893." Die wens om een compleet beeld te krijgen, resulteerde in talloze gesprekken met (oud-)voet- ballers en naspeuringen in verenigings archieven, krantearchieven en de K.N.V.B.-jaarboeken. "Mede omdat de archieven van de clubs niet erg volle dig waren, heb ik mijn gegevens voor namelijk verkregen uit gesprekken met de spelers en uit hun plakboeken." Op zoek naar pikante details Bij het bekijken van de plakboeken bleek de heer Schutte al snel dat de meeste spelers eerzuchtig zijn. "Ze houden alles nauwkeurig bijMaar als ze van het veld waren gestuurd of niet waren opgesteld, ontbraken de knip sels 'toevallig' van die wedstrijden waarin ze niet meededen. Het gebeurde ook dat mensen, die mij aan gewezen waren als dé deskundigen van een bepaalde club, alleen knipsels had den waarin ze zelf werden genoemd. Van de geschiedenis van hun vereni ging wisten ze verder nietsEn daar was ik vooral in geïnteresseerd. Langza merhand kreeg ik meer belangstelling voor de achtergrondverhalen, pikante details en schandaaltjes. Die feiten vond ik leuker dan de droge cijfers, al moesten die er ook in." Voor een goed doel Na vele jaren vergaren van feiten en verhalen beschikte Gerard Schutte over stapels informatie. Informatie die voor hem echt leeft. Tijdens het gesprek springt hij dan ook herhaalde lijk op om grafieken en teksten te laten zien om zijn verhaal te verduidelijken. "Vrienden raadden mij aan een boek uit te geven. Ze vonden het uniek wat ik had verzameld. Omdat ik daar zelf niet zeker van was, heb ik twee deskun digen geraadpleegd. Beiden waren enthousiast over het materiaal." Zo werd tenslotte het besluit genomen een boek uit te geven. Aangezien de kosten van een dergelijk poject hoog zijn, ging men niet over één nacht ijs. Er werd een Comité van Aanbeveling gevormd en er werden personen gezocht -en gevonden- die garant wilden staan voor de kosten. "Voorop stond dat ik er niets aan wilde verdienen. Zoveel men sen hebben mij zo aardig en gratis geholpen, dat ik daar niet financieel beter van wilde worden"benadrukt de heer Schutte. "Van de 2.000 gedrukte exemplaren zijn er nu 1.500 verkocht. Zoals van te voren is bepaald, gaat het bedrag dat we overhouden naar een liefdadig doel. Welke dat wordt moet nog samen met het Comité van Aanbe veling en in overleg met ons gemeente bestuur worden beslist. Persoonlijk denk ik bijvoorbeeld aan mensen die door een handicap zelf niet kunnen voetballen." De man achter de uitslag Meters Buutenspel is goed ontvangen. Via de verenigingen zijn vijftienhon derd boeken grif van de hand gegaan. "Vele spelers kochten het omdat ze erin worden vermeld als ze een of meerdere doelpunten hebben gemaakt. Voor anderen heeft het als een koude douche gewerkt. Het boek helpt namelijk ook verhalen uit de wereld als zouden sommigen 'honder den' doelpunten hebben gemaakt. Maar vooral de achtergrondverhaaltjes over de clubs en de spelers maken het interessant voor de voetballiefhebber. Dat was uiteindelijk ook mijn opzet: ik zocht de man achter de cijfers." Als je het beter kan... Schutte heeft de volle verantwoording op zich genomen voor het gepubliceer de. "Ik heb tegen het Comité van Aan beveling gezegd: jullie mogen ernaar kijken, maar er geen letter aan veran deren." De eerste van de tien 'Spelre gels voor het gebruik van dit boek' luidt dan ook: "Door aankoop van dit boek legt men zich neer bij de juistheid daar van. Over de betrouwbaarheid daar van wordt niet gediscussieerd. Wie het beter meent te weten, schrijft zelf een boek." Voorlopig gaat de heer Schutte door met het verzamelen van historische en actuele gegevens. "Historie is nooit af. Je ontdekt steeds weer zaken die in het boek hadden gemoeten. Ik durf niet te zeggen dat er een deel 2 komtmaar het is zeker niet onmogelijk..." G EBABD >CHClTrE', MlTEL* El'IJTEll JlClT mnni*amamimmtses2iit*mmma*aaammmiÊa S(|||||| i"n Bp<nïttvM~deuië& ISRAËL auTOFRR 4 monjjendrik» Van Nee Veen geen ronselen MEEKERS S*" de Vrim gestaah ''.["fo" Wmk Bestuurscrisis Zmlm-Ihyn Zwolle: ma tiff dual Berkum asassa I ronselen zie. Voges -vE-..: VCCTBAli. Z-miEUtrt» e.smm aw m spurn MfR Bllllism

Vers van 't Vat | 1984 | | pagina 28