De laatste jaren wordt meer en meer aandacht geschon ken aan opleidingen op produktie-technisch gebied. In dit verband zijn ook die opleidingen voor het midden- en hogerkader opnieuw opgezet. Op een aantal punten is de opleiding aanzienlijk gewijzigd. In plaats van indivi dueel worden de medewerkers in opleiding nu in groeps verband geïnstrueerd aan de hand van vaststaande pro gramma's. Het meest bijzondere is echter dat het kader zelf nauw betrokken is bij de samenstelling van het programma en de uitvoering aan deze 'kaderschool'. km mi imiio hah m Theorieles Uitleg bij het bedieningspaneel in het brouwhuis lie nieuwe structuur omvat een 'Alge- U meen-Bier'-programma en drie vak technische opleidingen: "Brouwen', 'Verpakken' en 'Techniek'. Omdat ook apart op een van de programma onderdelen kan worden ingeschreven, zijn de opleidingen niet alleen bestemd voor nieuw personeel, maar ook voor functionarissen die reeds langer bij ons concern werkzaam zijn. De opleidin gen zijn dan geschikt voor om-, her- of bijscholing van die medewerkers. Lijnmanagement heeft belangrijke taak Zoals al gezegd, heeft het kader zelf grote inbreng gehad in het inhoude lijke gedeelte van deze opleidingen. Coördinator van de opleidingen in de produktietechnische sector van Cen trale Training en Vorming, drs C. Versluys, legt uit waarom. "Het is niet zo dat we het vroeger altijd slecht heb ben gedaan. Maar een onderzoek dat een jaar geleden is gehouden onder medewerkers die in de oude situatie de opleiding hadden gevolgd, wees uit dat een ander opleidingssysteem te prefe reren was. Voorheen bepaalde een staffunctionaris min of meer welke opleiding door iemand kon worden gevolgd. Opleidingen regelde dan dat die medewerker met een individueel programma de organisatie 'werd inge zonden'. Zoals de opleidingen nu zijn opgezet, is de structuur daarvan geba seerd op het principe: 'Opleiden is een taak van het lijnmanagement'." Omdat het lijnmanagement direct ver antwoordelijk is voor het opleiden - C.T.V. coördineert alleen de opleidin gen en bewaakt de kwaliteit-, zijn de programma's voor deze opleidingen samengesteld in samenwerking met vrijwel alle wachtchefs, afdelingschefs en produktieleiders die werkzaam zijn op het gebied van brouwen, verpakken of techniek in Amsterdam, Den Bosch, Zoeterwoude en Bunnik. Ook specia listen van Heineken Technisch Beheer zijn erbij betrokken. De G.W.N. is steeds geïnformeerd over de ontwikke lingen. Tot in detail uitgewerkt Voor het opstellen van een goed, vast staand, programma heeft Versluys alle functionarissen van bovengenoemde afdelingen benaderd. Dit heeft ertoe geleid dat per opleiding in detail omschreven is welke onderwerpen moeten worden behandeld. Daarbij staat in de ochtenduren het theoretisch gedeelte centraal, terwijl 's middags de praktijk aan bod komt. "In de nieuwe opzet wordt een groot beroep gedaan op vele instructeurs", geeft de heer Versluys toe. "Vastgelegd is namelijk dat tijdens de opleiding een functiona ris bijvoorbeeld elke 5e dag van de opleiding instructeur is. Het voordeel hiervan is echter wel dat de desbetref fende specialist al geruime tijd van tevoren hiermee rekening kan houden. Daarmee is continuïteit van het pro gramma gewaarborgd." Kennis in huis Wie ook medewerking aan de oplei ding verlenen, zijn de produktiemede- 20

Vers van 't Vat | 1984 | | pagina 20