BlfBPBBMH: mmUJMM MffN BUM/MB Vervolg van pagina 9 toch een zaak van een betrekkelijk kleine groep mensen die voldoende ervaring, training en niet te vergeten aanleg heeft, om een goed oordeel te kunnen vellen. Ing. J.W. Groot, lid van het 'kwaliteits- panel', zegt daarover: "Natuurlijk moet je goed kunnen proeven. Dat is deels een kwestie van aanleg, deels van training en routine. Maar een andere belangrijke factor is kennis van de brouwerij waar het monster vandaan komt. Bij het beoordelen van de kwali teit van een bier moeten de specifieke omstandigheden van de betreffende brouwerij in acht worden genomen. Dat geldt niet direct voor Zoeterwoude of Den Bosch, maar wel voor brouwe rijen in bijvoorbeeld Afrika waar men met specifieke, vaak moeilijke omstan digheden heeft te kampen." "Op de resultaten van de test worden statistische bewerkingen toegepast", vertelt de heer Groot. "Als er speci fieke afwijkingen in smaak en geur van het bier zijn ontdekt dan worden die gegroepeerd en aan de hand daarvan wordt aan de betreffende brouwerij advies gegeven hoe er anders gewerkt kan worden. Meestal betreft het pro- cesfouten bijvoorbeeld door luchtop name of door onvoldoende tempera- tuurbeheersing. Maar smaakverschil len kunnen ook ontstaan door tekort komingen bij de grondstoffen of pro blemen met de installaties." Toch kan een panel nooit de absolute waarde van een bier aangeven"dat doet de klant" zegt de heer Groot. "Proevers zijn getraind op het ontdekken van afwij kingen, van defecten zoals wij dat noe men. Heineken en Amstel bier moeten De registratie wordt na het proeven ingeleverd elk voldoen aan de smaaknorm die daarvoor gesteld is. Iedere maand wordt door de proevers vastgesteld wat 'het' Heineken bier en wat 'het' Amstel bier is. De monsters die van alle brou werijen worden toegezonden moeten binnen een bepaalde bandbreedte aan die normbieren gelijk zijn." Vindt de heer Groot zichzelf een goede proe ver? "Ik kan de meeste smaakgebieden goed onderscheiden. Nog wel", voegt hij daar lachend aan toe. "Als je ouder wordt neemt dat af. Dan wordt het steeds moeilijker om datgene wat je proeft en de mate waarin, te vertalen naar te nemen technologische maatre gelen." Proeven en ruiken. De menselijke norm als doorslaggevende factor bij het bepalen van de kwaliteit van bier. Wie had dat gedacht bij het zien van een ultra-moderne brouwerij als Zoe terwoude? Waarmee maar weer eens is aangetoond dat bierbrouwen een men selijke zaak is en dat, hoe verfijnd de technische hulpmiddelen ook zijn, we niet zonder de zintuigen kunnen. Ir. A.J. Kruidenier, manager van Heine ken Technisch Beheer die onder andere de eindverantwoording draagt voor de smaaktests, onderstreept da "Ondanks vergevorderde techniscle methoden die chemische en fysisch e analyses mogelijk maken, blijven ws afhankelijk van het menselijke smaal - Verwerking van de resultaten met bei ulp T

Vers van 't Vat | 1984 | | pagina 12