HOLLANDSE CHOCOLADE ONDER CANADESE BOOM KERST OP HET NIGERIA ANSE STRAND ITALIAANSE KERST LIJKT OP NEDERLANDSE J inee hd- tmili ific lerer k- ei lurt l de >ecui in di.; 10U- eizo( - Er - 5> n all op teelt s." stda- lkaa and oea ze On in d«' ware, want om middernacht wordt alles dat lawaai kan maken voor dat doel gebruikt. Zo rijdt men ook met blikjes achter de wagen rond. Dat betekent nog niet het einde van de oudej aarsvie- ring. Zeven uur 's ochtends zet men iet feest voort door met alle wagens die een sirene hebben, met loeiende sirenes een uur lang rond te rijden door de stad. In Canada komt een 'witte' kerst nog vaak voor. Sommige Canadezen zoeken de sneeuw met opzet op en gaan voor een wintersportvakantie naar het noorden van het land. Ande ren ontvluchten de vorst liever voor een tijdje en zoeken de zon op in Florida. De thuisblijvers maken het '.ich thuis gezellig met een versierde lerstboom. Na de traditionele kerk dienst keert men vlug naar huis terug >m te kijken of Santa Claus iets voor de kinderen heeft meegenomen. Ook amilieleden en kennissen worden niet vergeten. Zij krijgen 's avonds een cadeautje wanneer men bij elkaar op visite gaat. "Het liefst vieren we het gezamenlijk", zegt de heer Ronald Watling, die bij Amstel Brewery Canada Ltd. werkt als chef engineer. "Het ene jaar bij de ene familie, het volgende j aar bij een andereIn ieder geval heeft hij in de periode dat hij in ons land was, de gelegenheid benut chocolade en glaswerk te kopen. Ook op oudejaarsavond komt men bij elkaar. Niet om naar het vuurwerk te kijken, want dat wordt in Canada niet afgestoken, maar om naar de kerk te gaan en daarn om klokslag 12 met allerlei klappers en hoorns het nieuwe jaar te verwelkomen met een oorver dovend lawaai. Wat dacht u ervan om met het gezin de kerstdagen door te brengen op het strand bij een temperatuur van 30°C? Als u in Nigeria zou wonen, zou dit mogelijk zijn. Een van de inwoners van dat land die op deze wijze zijn kerst doorbrengt, is de heer Patrick Akinyede. Hij is werkzaam als chief engineer van Nigerian Breweries in Lagos. In de drie weken dat hij in Nederland was als trainee, heeft hij met het oog op kerst alvast inkopen gedaan in ons land. Omdat hij voor de vierde keer voor een opleiding in Nederland was, had hij in voorgaande jaren al de typisch Hollandse souvenirs mee naar huis genomen. Dit jaar dus geen molens, klompen of chocolade als kerstcadeautje, maar jurken, schoenen en speelgoed. Aan het kopen van presentjes wordt in Nigeria veel aandacht besteed. Massaal trekt men in de weken voor Kerstmis naar de steden om inkopen te doen. Deze geschenken worden dan op 24 decem ber 's avonds na de kerk gegeven aan familieleden en kennissen naar wie men toe gaat om hen een prettige kerst toe te wensen. De kerstdagen zelf brengt men met het hele gezin meestal buiten -vaak op het strand- door, in de picknickmand kalkoen of gans. Of een stukje koe dat men van rijke buren heeft gekregen. Ook op oudejaars avond brengt men een bezoek aan de kerk, waar men het nieuwe jaar viert. Dat het nieuwe jaar zijn intrede doet, kan niemand ontgaan. Onmiddellijk om 12 's nachts maken de kinderen buiten de kerk dit op luidruchtige wijze met hun klapperpistooltjes duidelijk. De heer Vaccaro Ignazio, chief engi neer bij BirraDreherS.p.A. in Massaf- ra (Zuid-Italië), kwam speciaal voor het seminar (een één week durende cursus) naar ons land. De opzet was voor hem niet nieuw, want al tweemaal eerder nam hij deel aan een seminar. Ook dit jaar vond hij het nuttig colle ga's uit andere landen te ontmoeten, met wie gegevens kunnen worden uitgewisseld die betrekking hebben op de brouwerij. Wat Kerstmis betreft, verschilt de viering in Italië volgens de heer Vaccaro niet veel van die in Nederland. Hoewel de gebruiken veranderen, gaat men nog steeds meestal op kerstavond naar de kerk. Daarna wordt er met de hele familie gedineerd. Ook de kerstboom, wens kaarten en cadeautjes voor de familie leden ontbreken niet bij de Italiaanse kerst. Om het huis te versieren en het diner (spaghetti met kippevlees of lamsvlees) voor te bereiden, neemt men op 24 december vaak een halve dag vrijDe 25e geldt echt als eerste kerstdag, terwijl de 26e meer als een normale zondag wordt beschouwd. Ook de viering van de oudejaarsavond verloopt vrijwel parallel aan de onze, waarbij het nieuwe jaar wordt ingeluid met vuurwerk.

Vers van 't Vat | 1983 | | pagina 4