i *2 A g .n %21i soms verkeerd. Er zit dan niets anders op dan weer naar boven te lopen. Een wandeling die wel twee uur kan duren. Vooral als het dan donker begint te worden, voel je je heel klein en nietig". Aparte sfeer Het meest opvallende bij de winter sport noemt de heer Van Gent de in ternationale verbroedering en kame raadschap die al heel snel ontstaat. "Dat is een sfeer die je in de zomerva kantie niet tegenkomt. Het leggen van contacten gaat vanzelf. Dat is juist zo aardig. Als je ergens op een berg een klein hutje tegenkomt, waarvoor enke le ski's staan, weet je dat je welkom bent om in dat hutje met een klein groepje mensen een klein borreltje te drinken. Die entourage maakt het zo gezellig. Ondanks die ongedwongen en vrolijke omgang met elkaar, gaat het er zeer serieus aan toe. Als je ie mand vraagt welke route je moet ne men die bij jouw ski-capaciteit past, zal er nooit iemand een grapje met je uit halen en je de verkeerde kant uitstu ren. Datzelfde geldt voor de ski-lera ren en -leraressen. Zij hebben de naam charmeurs te zijn en gedragen zich ook vaak als zodanig. Maar over hun vak zijn zij heel serieus. Zij dragen nu een maal een grote verantwoordelijkheid en zullen er alles aan doen om de lessen zo goed mogelijk, zonder ongelukken, uit te voeren". Tip Diegenen die al vaker hebben geskied of gelanglaufd, zullen uit ervaring wel weten wat zij tijdens een wintersport vakantie wel en niet kunnen doen. Voor de mensen die dit jaar voor de eerste maal de lange latten onderbin- A- 1- L_ den, heeft hij graag een paar tips. "Allereerst moet het verhaal de wereld uit dat het zo vreselijk duur is", zegt hij beslist. "Het is namelijk helemaal niet nodig dat je de eerste keer meteen een complete uitrusting koopt. Er zijn win tersportbeurzen waar tweedehands- kleding te koop is tegen lage prijzen, maar eventueel kan men ook een spij kerbroek dragen, die waterafstotend is gemaakt, met een maillot eronder. En het skimateriaal zelf kun je overal hu ren, hier in Nederland of ter plekke. Wel zijn de liften vaak prijzig, maar als beginnende skiër hoef je daar meestal niet zo vaak gebruik van te maken". Het après-ski en de gezelligheid 's avonds kan uiteraard financieel aardig pantikken. Maar wie echt komt om te skiën of te langlaufen heeft daar door gaans, in ieder geval de eerste dagen, niet zo'n behoefte aan. De ijle berg lucht, de inspannende bezigheid over dag en, als u het treft, de zon, maken rozig, zodat vroeg naar bed gaan een heerlijk alternatief is. Voorbereiding Voorts raadt de heer Van Gent aan te voren te zorgen dat de auto in een goe de conditie is, als u op eigen gelegen heid de reis onderneemt. Ook is het raadzaam (en vaak verplicht) sneeuw kettingen mee te nemen. Ieder jaar weer blijken immers de extreme tem peratuurverschillen tussen dag en nacht en plotselinge sneeuwbuien er de oorzaak van dat auto's vroegtijdig stranden of het helemaal opgeven. "Voor de mensen zelf is het belangrijk uitgerust met vakantie te gaan. Het is belachelijk na een hele dag werken 's avonds in de auto te stappen en de hele nacht door te rijden om vervolgens de volgende dag direct te willen skiën. Daar gebeuren de meeste ongelukken door, door vermoeidheid. Of door an deren, die zichzelf overschatten. Zij kunnen niet meer stoppen en rijden zo de wachtenden bij een lift omver. Ie dereen weet wel wat hij kan. Daarnaar moet hij of zij zich dan ook gedragen. Het gaat er niet om de grootste held van de piste te willen zijn. Lesnemen is ook heel belangrijk. Niemand bereikt ooit een punt dat hij geen les meer zou hoeven nemen. Zelfs de skileraren krijgen elke week les!" Rustig maar vermoeiend Wilt u liever niet skiën maar langlau fen, dan is een goede conditie onont beerlijk. Die conditie is bijvoorbeeld te verkrijgen door het volgen van een ski- gymnastiek cursus. "Het is een fabel dat langlaufen een sport zou zijn, die uitsluitend door oudere mensen wordt beoefend. Er zijn minder risico's aan verbonden, maar het is zeker zo dat je je lichaam goed moet trainen om te voorkomen dat je 's avonds geen stap meer kunt zetten van de spierpijn". Informatie Tot slot de laatste tip: Als u van plan bent een dezer maanden te gaan 'win tersporten' maar nog niet precies weet welk land of welke plaats en welke pe riode u daarvoor het beste kunt kiezen, kunt u informatie inwinnen bij de Ne derlandse Ski Vereniging. Deze ver eniging kan u alles vertellen over reis- bestemmingen, bonafide reisbureaus en de voorbereidingen die u moet tref fen. Voor f 48,50 per jaar en voor elk gezinslid voor f 41,- per jaar kunt u lid worden van de N.S. V. Voor dit bedrag ontvangt u dan 8 keer per jaar het tijd schrift SKI, waarin onder meer alles over skiën, langlaufen, huttentochten, skivliegen, rolskiën wordt behandeld. Uiteraard wordt ook uitvoerig aan dacht geschonken aan ski-gymnastiek en lessen op Nederlandse borstelba- nen. Tevens, en dat is het grootste voordeel van het lidmaatschap, bent u door het betalen van de contributie in de maanden oktober tot en met april verzekerd in geheel Europa. Het slui ten van een aparte reisverzekering is dan niet meer nodig. Het telefoon nummer van het centraal bureau in Den Haag is (tijdens kantooruren): 070- 544000. De heer Van Gent wenst u in ieder geval veel plezier toe in de sneeuw. Waarschijnlijk bent u na een maal skiën of langlaufen net zo enthou siast als hij over de wintersport. I

Vers van 't Vat | 1982 | | pagina 20