te maken heeft met de continuïteit van de onderneming en we zullen dat dus in financiële offers vertalen. De grote besparingen zijn uiteraard in de tech niek te realiseren, daar richten we ons in eerste instantie op. Verder zullen we bij nieuwbouw, vervangingen en veranderingen direct aan de energie moeten denken: energie besparing be gint aan de basis". "De instelling van de energiecommissies en de daaruit voortvloeiende activiteiten program ma's geeft aan dat we de zaak serieus nemen". Wat is uw persoonlijke kijk op energiebesparing? "Ik zal u zeggen hoe het mij vergaan is. Toen de energiecrisis begon en we de gordijnen dicht moesten doen en steeds dat beeld zagen van een we reldbol die als een kaars opbrandde, sprak mij dat niet erg aan. Toen ik echter van het gasbedrijf een staatje kreeg toegestuurd met een overzicht van mijn verbruik over de jaren '77 tot en met '80, met de vermelding daarbij of het een koude of zachte winter was geweest, werd het me duidelijk. Wat was er gebeurd? Onafhankelijk van het wintertype was mijn verbruik ge stegen. Toen het mij zo simpel onder ogen werd gebracht ben ik er wat aan gaan doen. Ik denk dat dat het aan knopingspunt voor energiebesparing in het bedrijf moet zijn: de situatie thuis. We moeten ons met z'n allen afvragen: als het mijn eigen huishou den was, zou ik het dan ook zo doen? We moeten de instelling ontwikkelen dat energie zorgvuldig beheerd moet worden. Het moet een gewoonte in ons levenspatroon worden, net als eten met mes en vork of de deur achter je dicht doen. En dan maakt "op de zaak" of thuis niet uit; op beide plaat sen moet je een objectief verstandige beslissing nemen." Kosten "Energie besparen verschilt niet van anderssoortige kostenbesparing: in beide gevallen gaat het om iemands persoonlijke instelling. Ben je bereid zaken zorgvuldig te beheren. En nog maals, ik zie daarin geen onderscheid tussen de situatie op het werk en die thuis. Uiteindelijk is het geld van het bedrijf in zekere zin ook je eigen geld". Kunnen we er dan allemaal wat aan doen? "Zeker. Natuurlijk zijn investeringen en grote technische besparingen een kwestie van het management. Maar er zijn ook tal van voorbeelden te noe men waarmee iedereen individueel een bijdrage kan leveren aan een stuk je energiebesparing. Ik zie dat als een van de belangrijkste taken van de energiecommissies: het zichtbaar en herkenbaar maken van concrete situ aties waar individueel of op afdelings niveau iets aan gedaan kan worden. Men moet de energieproblematiek kunnen vertalen naar hanteerbare za ken. En daarin kan vooral ook de combinatie met de situatie thuis een belangrijke rol spelen. Want uiteinde lijk krijgen we thuis allemaal gas- en electriciteitsrekeningen" Als we nu in de toekomst kijken, zien we dan straks windmolens op de brouwerijen staan? "Waar natuurlijke energiebronnen aanwezig zijn zullen wij altijd onder zoeken in hoeverre die te gebruiken zijn. In Italië en Griekenland zoeken wij naar mogelijke toepassingen van zonne-energie. En in het noorden van Italië heeft een van onze brouwerijen een eigen waterkracht installatie. In Papoea-Nieuw Guinea werken we aan een oplossing om stoom op te wekken met behulp van vergassing van afval hout van een timmerfabriek". "Wat die windmolen betreft, ik denk dat we in Nederland eerst moeten zoe ken naar besparing bij het gebruik van traditionele bronnen èn naar het her gebruik van afvalwarmte. Maar niet alleen in Nederland experimenteren we, zoals ik al aangaf met de voor beelden van Italië. Griekenland en Papoea-Nieuw Guinea. We hebben zoveel vestigingen over de hele we reld dat we onder de meest gunstige omstandigheden kunnen experimen teren. Dat geeft ons een voorsprong" Dus de mogelijkheden zijn er? "Ja, maar Heineken zou kwetsbaar kunnen worden als we er niet in sla gen zouden sneller dan tot nog toe op nieuwe situaties in te spelen en als we een - aan het grote bedrijf'inherente - neiging tot bureaucratisering niet met succes kunnen ombuigen. En verder zullen we bereid moeten zijn om ken nis aan elkaar door te geven en de ken nis van een ander te gebruiken. We moeten communicatief zijn over fou ten èn successen. Ik geloof dat daar ook een belangrijke taak ligt voor de energiecoördinator. Deze zaken zul len bepalen of het energiebeleid suc- cusvol wordt of dat het een schijn- exercitie is". 6

Vers van 't Vat | 1981 | | pagina 6