AL250JAAR EEN SPECIALITEIT De omgeving van Mönchengladbach, na de grensovergang bij Venlo nauwelijks twintig minuten rijden, is van oudsher het Alt-bier land van Duitsland. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de grootste Alt-bier brouwerij van Duitsland hier zijn basis heeft: de Hannen brouwerij. HANNENA1T e oorsprong van de Hannen brouwerij gaat meer dan 250 jaarterug. In het plaats je Willich neemt de familie Haus- mann een bestaande brouwerij over en legt daarmee de basis voorde tradi tie van Hannen Alt. Nadat zich in de loop der jaren nog twee familie-brou werijen aansluiten, krijgt de brouwe rij pas rond 1920 zijn huidige naam. Toen namelijk fuseerde de brouwerij van de gebroeders Hannen uit het na burige plaatsje Korschenbroich met de Vereinigte WillicherBrauereien" en het duurde niet lang of de volks mond noemde het de "Hannen" brouwerij. Verkoopdirecteur Stiegler:bijzonder produkt Alt-bier: zoals het vroeger gemaakt werd Alt is een bier dat zich in Duitsland sinds de 60-er jaren opnieuw in een enorme belangstelling mag verheu gen. Al een kwart eeuw was het de specialiteit van een bepaalde streek: na de impulsen in de afgelopen jaren is het meer dan dat. Het is een in geheel Duitsland populair bier, dat nu ook over de landsgrenzen wordt ver kocht en in het buitenland een steeds grotere populariteit geniet. Alt-bier dankt zijn naam feitelijk aan de brouwwijze: naar "oud" recept. Kenmerkend voor Hannen Alt is. dat het bovengistend wordt gebrouwen. Het stamwortgehalte en het alcohol percentage van Hannen Alt zijn ver gelijkbaar met pilsener bier. namelijk 11,7 procent stamwort en 5 volume- werij, die in de periode 1967-1969 even buiten Mönchengladbach ge bouwd werd. leert dat de grootste zorg en vakmanschap aan de bereiding van Hannen Alt wordt gegevenEen tradi tioneel bier dat als specialiteit wordt gepresenteerd verdient zorg. niet al leen tijdens het brouwproces maar ook bij de consumptie. Verkoopdirecteur Stiegler van de Hannen brouwerij legt de nadruk op de combinatie van de kwaliteit van het bier en de presentatie: "Het Hannen Alt glas is net zo bijzonder als het pro dukt zélf. Bij een speciaal bier hoort een speciaal glas". De uitmonstering van het produkt wordt al even conse quent toegepast. Blauw, van oudsher de kleur die hoort bij Alt-bier, vormt in combinatie met goud het beeld dat op etiket en in alle reclame-uitingen voorkomt. De moderne brouwerij in Mönchengladbach Alt-bier in de Bondsrepubliek Niet zonder trots vertelt de heer Stiegler dat de Hannen brouwerij -met z'n twee brouwerijen in Mön chengladbach en Korschenbroich sa men goed voor een totale produktie van 1,2 miljoen hl per jaar, waarvan 1 miljoen hl uit Alt-bier bestaat - markt leider is in het Westduitse Alt-bier segment. "Met een nationale bekend heid van 68 procent en een wijdver breide nationale distributie is het Hannen Alt na Beck's het meest be kende en best gedistribueerde bier van West-Duitsland. In een op de vier levensmiddelenbe- drijvenen in meer dan 10.000 horeca- procent alcohol. Dc kleur wordt ver kregen door de bij het inmaischen ge bruikte donkere gerst. De karakteris tieke smaak ontstaat enerzijds door het bovengistend brouwen en ander zijds dooreen hoog hopgehalte. Daar naast heeft Hannen z'n eigen gistcul- tuur die een unieke component voor Hannen Alt oplevert. Een rondgang door de moderne brou 20

Vers van 't Vat | 1981 | | pagina 20