KT HET IN HET BIER eer men dan bij een brouwerij werkt, is het wellicht niet zo ïr Itbjes. Een van die flessenverzamelaars is de heer Witvoet, ee maakte, inmiddels over een collectie van mim zeshonderd d verse landen beschikt. verblijf in een motel in België. "Tij dens het eten zagen wij vanuit het res taurant een bar waarop allerlei ver schillende flesjes stonden. Ik bestelde ze allemaal -ongeopend- bij de ober. waarna ik het hele assortiment rond om mijn bord op tafel zette. De ober begreep er net zomin als de andere restaurantgasten wat van. Aanvanke lijk vroeg hij of we soms zelf een ope ner bij ons hadden om daarna heel be zorgd te informeren of ik dat nu wel zou doen: al die soorten door elkaar drinken. Toen hij onze verklaring voor deze vreemde manier van doen had gehoord, vond hij het zo leuk dat hij direct een flesje met een bescha digd etiket omruilde voor een ander. Een dergelijke reactie kregen wij een keer in een ander Belgisch motel. Bij het eten kreeg ik toevallig een flesje met speciale opdruk. Het op mijn ver zoek bestelde 'meeneem'-exemplaar had het echter niet. Ook deze ober vond het na gegeven uitleg zo'n aar dig idee dat hij uit zichzelf alle bierkrat- moesten komen omdat dan het eerste bokbier aangeleverd zou worden. Zo is iedereen je behulpzaam." Tijdrovend Om begrip en behulpzaamheid te krij gen, is het echter wel nodig dat de heer Witvoet overal tekst en uitleg geeft. Het is begrijpelijk dat een café eigenaar raar opkijkt als het echtpaar Witvoet, na een eerste consumptie genuttigd te heben. om een tweede biertje vraagt maar dan met de dop er op. "Wat dat betreft, is het een vrij prijzige en tijdrovende liefhebberij, want als je ergens naar binnen gaat moet je eerst gaan zitten en wat drin ken. Je kunt niet een ongeopend flesje bestellen en meteen de deur uitwan delen", zegt Witvoet daarover. "Aan de andere, kant is het wel leuk omdat ik meteen weet hoe het bier, dat ik la ter op mijn plank zet, ongeveer smaakt. Om die reden koopt hij altijd twee flesjes: één om bij de collectie te voe gen en één om te keuren. Grappige voorvallen Tal van leuke herinneringen zijn aan de speurtochten van de familie Wit voet verbonden. Een daarvan is het ten heeft nagekeken om een flesje met opdruk te vinden." Voor de familie Witvoet is het heel normaal veel bierflesjes te bezitten. De buren waren er in eerste instantie minder gelukkig mee, al lieten zij dit niet direct blijken. Mevrouw Witvoet kwam daar pas achter toen zij na de verhuizing de buren ter kennismaking voor een kopje koffie thuis uitnodig de. "Voorde verhuizing van Amster dam naar Zoetermeer hadden wij twintig kratten van de brouwerij ge leend om de flessen te vervoeren. Bo vendien hadden wij nog een aantal do zen met flesjes en kratten met ons per- soneelsbier. Aangezien de verhuis wagen niet tot voor de deur kon ko men. zag iedereen steeds maar drank voorbijbrengen. Geen wonder dat ze dachten dat er een stel alcoholisten was komen wonen!" Gelukkig voor hen -en voor de familie Witvoet- was dit misverstand snel uit de weg ge ruimd. Flessenbestand Als zij tijd hebben en zich niet met de andere hobby's als fotograferen, het houden van een groot aquarium en het verzorgen van hun twee Duitse bezig houden, gaan zij op pad ten hoeve van de bierflesjesverzameling. Naast de al genoemde uitstapjes naar zaken bezoeken zij ook beurzen en evenementen waar bier verkregen kan worden, zoals het Bokbier festival dat jaarlijks in een zaal van de Amsterdam se dierentuin Artis wordt gehouden. Tweemaal hebben ze een verzamel- beurs bezocht. Tot hun teleurstelling troffen ze daar helaas niemand aan die ook bierflesjes verzamelde, zodat zij onverrichterzake huiswaarts keerden. Eenmaal thuis, wordt de Bieratlas ge raadpleegd over de nieuwe aanwin sten. Land. streek en plaats van her komst, jaartal en gegevens over de brouwerij en de brouwwijze vormen interessante gegevens voor de heer Witvoet. Daarna worden zij onder meer met vermelding van inhouds maat bijgeschreven in een dik boek. Komt iemand met een nieuw flesje of zou iemand ereen willen ruilen, dan is in één oogopslag te zien of het betref fende exemplaaral in de verzameling is opgenomen. Mede-verzamelaars gezocht Zoals al boven beschreven naar aan leiding van de bezoeken aan de ver- zamelbeurs, heeft de familie Witvoet nog niemand ontmoet die ook volle bierflesjes verzamelt. Misschien zijn er lezers onder u die bierflesjes in hun bezit hebben en af willen staan aan de heer Witvoet of dubbele exemplaren met hem willen ruilen. U kunt hem thuis telefonisch be - reikenondernummer079-41 55 70. Ook tips over speciale zaken, beurzen of bierige evenementen zijn de familie Witvoet van harte welkom. En mis schien komt u tijdens een vakantie een typisch flesje of onbekende biersoort tegenDe heer Witvoet zou ze graag van u willen overnemen. Uiteraard tegen vergoeding. Zoals hij zelf zegt: "Ik betaal alles, behalve de daarvoor verreden kilometers".

Vers van 't Vat | 1981 | | pagina 17