BROUWERIJMAN ZOI ja y\i j j Vele mensen hebben een verzamelwoede. Wanneerm verwonderlijk dat de keus valt op het vergaren van bier leij die, nadat hij daar drie jaar geleden een aanvang mee ma exemplaren uit divti e heer Witvoet, hoofdbewa ker in Zoetermeer. wasvoor heen werkzaam op de Mau- ritskade. Bij het zien van de verschei denheid aan exportflessen kwam hij daar drie jaar geleden op het idee bier flesjes te verzamelenHet bleef niet bij een idee, wantnu.driejaarlater, kan hij bogen op een verzameling van 621 bierflesjes, waarvan er bijna vijfhon derd keurig gerangschikt op planken in zijn woonkamerte bewonderen zijn. Een groot aantal hiervan wordt ge vormd door flessen van Heineken. Amstel en merken van onze buiten landse brouwerijen. Hieronder bevin den zich heel oude exemplaren waar van het etiket bijna niet meer te lezen is. Deze heeft hij gevonden op de zolder van zijn schoonmoeder en tijdens verbouwingen in de bottelarij. Ook recentere uitgaven, zoals de Amstel Fliptopper van een tiental jaar geleden, scharen zich hieronder. "Aanvankelijk ging het verzamelen heel snel", zegt de heer Witvoet, die overigens niet het enige gezinslid is dat voor deze hobby warmgelopen is. Zijn echtgenote is namelijk minstens zo fanatiek. Dit vindt waarschijnlijk zijn oorsprong in het feit dat mevrouw Witvoet ook bij Heineken heeft ge werkt en wel bij de bier verkoopadmi nistratie op het Weteringplantsoen. "We begonnen alle zaken, slijterijen en cafés in de buurt af te stropen op zoek naar merken die we nog niet hadden. Doorerbovendien veel overte praten, attenderen de mensen uitje omgeving je vaak ook op zaken die meerdere bier merken in hun assortiment hebben op genomen. Langzamerhand, als er in je eigen buurt niets nieuws meer is, ga je het verder van huis zoeken. Verre trips Met verder van huis bedoelt hij niet alleen Nederlandse plaatsen, maar ook brouwerijen en steden over onze grenzen. Zo wordt er regelmatig een reisje naar Duitsland of België ge maakt om de collectie aan te vullen. "Wij hebben het voordeel dat wij fa milie in Aken hebben wonen, die ons bij elk bezoek attent weet te maken op nieuwe winkels, cafés in de omgeving of adressen van brouwerijen. Als wij ergens zijn, bezoeken we ook meteen de brouwerijen om daar te vragen of we een flesje kunnen kopen. Het zou natuurlijk heel wat gemakkelijker zijn als je hen kon aanschrijven met het verzoek een flesje te sturen, maar het is niet zo eenvoudig een vol flesje (ik spaar alleen maar ongeopende bier flessen) met de post mee te geven. Dus gaan wij ze zelf halen." Dit resulteert regelmatig in weekends naar het buitenland. Zelfs is er een keer speciaal een vakantie naar Italië aan gewijd. "Als wij horen dat mcn- sen op vakantie gaanvragen wij altijd een Besje voor ons mee te nemen. Uiteraard tegen betaling. Maar je kunt natuurlijk niet van de mensen ver langen dat zij dan met kratten vol terugkomen en daarom vordert het aantal uit een bepaald land. ondanks de bereidheid en vriendelijkheid van die mensen, niet zo snel", verklaart de heer Witvoet. De gedachte speciaal voorde biersoorten naar I tal ië te gaan is daardoor'dan ook ontstaan. Het werd een vruchtbare vakantie. Zozeer zelfs dat zij op de terugweg (waarbij ook in Oostenrijk en Duitsland het doel niet uit het oog werd verloren) via Gronin gen zijn gereden om de douane te ver mijden. "Dat is heel grappig: als de mensen eenmaal begrijpen waarom je om een bepaald flesje vraagt, worden zij heel enthousiast. In het buitenland, en met name Italië, speelt het taalprobleem ons vaak parten. Met behulp van han den en voeten èn de foto's -fotografa ren is een andere hobby van hem- die ik van mijn verzameling heb gemaakt, maken wij het hen tenslotte toch wel duidelijk. Als ze het dan begrepen hebben, komt het vaak voor dat zij speciaal naar onbeschadigde flesjes met mooie etiketten gaan zoeken. Wij kregen toen ook van een slijter, bij wie wij een paar keer bier hadden ge kocht, de tip dat we 's middags terug

Vers van 't Vat | 1981 | | pagina 16