g sdacht hebben dat hij nu zo fanatiek op de fiets zou ti Japot zitten", nog leuk zou vinden ook. Voor iedereen Fietsen kan de heer Bürmann een ieder aanraden. Het is een sport voor jong en oud, voor vrouwen en man nen. Het is zeker een gezonde sport. Opvallend is ook het grote aantal ou dere mensen die je langs de weg op een fiets tegenkomt. Ik ken iemand van 73 jaar die op z'n klompen het IJsselmeer rondfietst. Voor beginnende toerrijders heeft hij nog wel een paar raadgevingen. "De kleding is heel belangrijk. Een wieier- broek met een zeemleren kruis voor komt dat je benen stukschuren door het zadel. Het voordeel van race schoentjes is dat ze een stalen plaat aan de onderkant hebben, zodat de kracht die je zet over je gehele voet wordt verdeeld. Ook een lang shirt dat de rug goed bedekt en de spieren warm houdt en een zweethemdje mo gen niet ontbreken. Tevens is het van belang met een redelijk gevulde maag op de fiets te gaan zitten en ook onder weg het nodige te nuttigen. Koolhy draten en vruchtensuikers zijn de meest essentiële bestanddelen in dit voedingspakket. Gebeurt dit niet. dan kan het voorkomen dat een krachte loosheid in de spieren optreedt door dat de spieren gebrek aan zuurstof hebben." In ieder geval is fietsen vol gens de heer Bürmann een gezonde èn een collegiale sport. "Op straat zou je een vreemde niet gedag zeggen, maar onderweg groeten alle fietsers elkaar met een simpele handbeweging. Ook mensen die met pech onderweg staan worden vaak door een passant gehol pen. Zo zijn toerrijders nu eenmaal. Op onverklaarbare wijze is er een band geschapen tussen diegenen die op de pedalen zijn gaan staan. voor een gouden médaille. Maar ik rijd niet voor een boekje, ik rijd voor mijzelf. Het houdt namelijk in dat je elk weekend een toertocht zou moeten rijden om aan dat vereiste aantal kilometers te konten. Omdat ik in ploegendienst werk (hetgeen juist het voordeel biedt dat je veel kunt fietsen), beschik ik liever vrijelijk over mijn weekends." HTC Amsterdam Toch neemt de heer Bürmann regel matig deel aan toertochten, met name aan die tochten die georganiseerd zijn door de Heineken Toerclub Amster dam. Sinds kort is hij ook bestuurslid van deze toerclub. Hoeveel ervoor komt kijken om zo'n tocht te organiseren blijkt wanneer onver wacht een ander bestuurslid van HTC binnenkomt en de heren overleggen over de Midden-Nederland toer van 29 augustus. Reservewielen, herinne ringsbekertjes, motorrijders, fourage- zakjes en E.H.B.O.-mensen passeren onder meer de revue. Bürmann zegt daarover: "De meeste mensen weten nauwelijks wat een organisatie aan een dergelijk evenement verbonden is en hoeveel vrije tijd daarin gaat zitten. De route die bedacht is moet eerst een sicker Parijs-Roubaix reed. "We zijn er terdege voorbereid heengegaan, maar op een bepaald moment krijg je tijdens het rijden een terugslag. Ik heb gedurende een aantal kilometers zit ten jammeren dat ik ermee wilde op houden en in de bezemwagen wilde stappen. We zijn echter toch doorge gaan en we hebben toch die casseien weten te overleven. Maar als je de el lende onderweg ziet: gebroken vor ken en geheel bebloede mensen! Dan vraag je je af waar je eigenlijk mee be zig bent. Dat is echter compleet ver geten bij aankomst. We kwamen aan in een stadion, waar veel publiek zat. Het was net of ze voor ons waren ge komen, wat een ervaring!" Al voelt de heer Bürmann zich nog steeds trots dat hij Parijs-Roubaix, bekend als de "Hel van het Noorden', heeft gereden, toch weet hij niet of hij dit nogmaals zou doen. Bij HTC leven wel plannen om eenmaal per jaar een klassieker te organiseren. Voor volgend jaar staat wellicht Luik-Bastenaken-Luik op het programma. Enige ervaring in klimmen heeft hij onlangs opgedaan toen hij elke dag tijdens zijn vakantie in het Harzgebied in Duitsland op de fiets hindernissen van 17 en 18% heeft genomen. paar keer voorgereden worden. Ook vlak van tevoren gebeurt dat nog een keer om te zien of er niet inmiddels een deel van de weg is opgebroken." Als eenmaal de dag van de tocht daar is, is het vaak afzien. "Fietsen is ei genlijk helemaal niet leuk, als je zo lang op het zadel zit. Vooral als je op een kilometerslange weg fietst, heb je het idee dat er geen eind aan komt. Je moet dan helemaal niet, of aan iets anders denken, maar in ieder ge val niet aan fietsen. Daarom zeggen ze vaak van toerfietsers dat ze met de blik op oneindig doorgaan. Ook in het begin, toen ik helemaal kapot van mijn fiets afstapte, dacht ik vaak: dat doe ik nooit meer. Maar natuurlijk doe je het weer, vooral omdat de voldoening na een uitgereden tocht toch groot is." Hel van het Noorden Gejammerd heeft de heer Bürmann ook toen hij vorig jaar samen met een klein groepje leden van HTC de klas- 17

Vers van 't Vat | 1981 | | pagina 17