e Kerstdagen zijn bij uitstek huiselijke dagen. In het gezin, bij familie of vrienden brengt menig een die gezellige, donkere dagen door. ledereen beleeft Kerstmis; de interpretatie verschilt nog al eens. Voor de vele buitenlandse werknemers heeft Kerstmis in Nederland vaak een heel andere dimen sie: zijn de vrije dagen voor de Nederlandse mensen een welkome rustperiode; voor buitenlanders in Nederland betekenen ze ook eenzaamheid en heimwee. Toch zijn er ook buitenlanders die Kerstmis in Nederland vieren. De redactie van Vers van 't Vat heeft met een aantal buitenlandse medewerkers in Heineken dienst gepraat om eens te horen hoe zij Kerstmis in Nederland beleven. ft De heer Bias Soto Pereira naar Marokko te reizen: eind oktober bezocht hij zijn familie. De kerstboom zal in december in huize Rahmouni staan: een bewijs van een andere cul tuur die door twaalf jaren verblijf in Ne derland ook een beetje de zijne is ge worden. In onze brouwerij in Den Bosch werkt een aantal Chilenen. Wij spraken met Bias Soto Pereira, die als zovelen van zijn landgenoten in Nederland, vanwe ge politieke motieven uit Chili vluchtte. Via een opvangcentrum in Tilburg kwam hij in 1977 met zijn vrouw en drie kinderen in Nederland. Sinds ruim een jaar werkt hij in de bottelarij in Den Bosch. Dit jaar viert de familie Pereira Kerstmis met een groot aantal Chilenen in Til burg. Men komt bij elkaar voor een feest waarbij de kinderen cadeautjes krijgen. "In Chili krijgen de kinderen cadeautjes op Kerstmis. Zoals in Neder land de kinderen op 5 december van Sinterklaas geschenken krijgen. Bij ons heet de Kerstman Santa Claus". Ook de Chilenen zetten een kerstboom op. Met dat verschil dat de boom in Chili een temperatuur van ruim 30 gra den celsius moet weerstaan: in decem ber is het zomer in Chili. In Nederland moeten de Chilenen wen nen aan het andere, koudere decor: ijs en sneeuw zijn vaak de begeleiders van de Kerstdagen in West-Europa. Maar De heer C.M. Rahmouni C.M. Rahmouni woont sinds 1968 in Nederland en komt uit Al Hoceina, een plaats aan de Middellandse Zeekust van Marokko. Hij werkte zes jaar als vork heftruckchauffeur in Bunnik en is de laatste vier jaar medewerker in de kan tine. Met zijn vrouw en twee kinderen - die in Nederland zijn geboren - woont hij in Utrecht. Hij vertelt: "de Kerst dagen zijn in Marokko op sommige plaatsen zeer bekend: langs de kust van de Middellandse Zee hebben de plaatsen onder Franse en Spaanse koloniale invloed gestaan, waardoor veel Marokkanen het katholieke Kerst feest kennen". Nu hij in Nederland woont heeft Rahmouni een aantal gewoonten over genomen: zo koopt hij een kerstboom, "voor de kinderen" voegt hij eraan toe. Als Islamiet gaat hij niet naar de kerk met Kerstmis. Dat doet hij wel als de geboortedag van Mohammed wordt gevierd. Dat feest heet Aid Almouloud. De Islamieten gaan dan naar de mos kee, nemen eten mee en er wordt ge zamenlijk uit de Koran gelezen en over Mohammed gepraat. De geboortedag van Mohammed wordt, in tegenstelling tot Kerstmis in Nederland, op één dag gevierd. Tijdens de Kerstdagen blijft Rahmouni thuis in Utrecht. De vrije dagen zal hij niet gebruiken om t t 4

Vers van 't Vat | 1980 | | pagina 4