F. van Doi - een uit; duizend Dat het werken in ploegendienst voor- en nadelen met zich meebrengt, daar weet de heer F. van Donselaar over mee te praten. Al ruim twaalf jaar is hij werk zaam als storingsmonteur in Bunnik. Toen hij indertijd bij Vrumona kwam, werd er bij de storingsdienst alleen in dagdienst gewerkt, maar nu al weer jaren geleden is ploegendienst inge steld voor zowel de storingsdienst als het produktie- en expeditiepersoneel. De storingsdienst bestaat uit drie ploe gen van ongeveer zeven man; de eerste ploeg werkt van 7 tot 3 uur 's middags, de tweede van 3 tot 11 uur en de laatste van 11 tot 7 uur 's ochtends. De ploegen draaien vijf dagen achter elkaar dezelf de dienst en schuiven dan door. Iedere monteur houdt toezicht op één colon ne, wat weer afgewisseld wordt. Vooral met lekker weer is de dienst van 7 tot 3 bijzonder populair. De meningen over de nachtdienst verschillen volgens Van Donselaar nogal. "De een kan er ge woon betertegen dan de ander". Moeilijke omschakeling "Men heeft wel eens het idee dat ploe gendienstmensen altijd vrij hebben, maar ik werk natuurlijk evenveel als een ander", zegt Van Donselaar. "Buiten staanders lijkt het werk in ploegen dienst vaak aantrekkelijk, maar het heeft toch wel zijn nadelen. Als je in de avonddienst zit, kun je 's avonds geen afspraken maken of naar ouderavon den en dergelijke gaan. Bovendien moet ik mijn voetbaltraining overslaan. Als ik in de nachtploeg zit, kan ik de eerste twee dagen heel moeilijk slapen. Het omschakelen blijft moeilijk". De vrouw en kinderen van Van Donselaar zijn volkomen aan de situatie gewend en passen zich aan. Ze doen wat rus tiger en de bel en de telefoon worden zachter gezet. Daarnaast heeft Van Donselaar nog het geluk dat hij in een rustige omgeving woont. Een pluspunt van de nachtdienst is de mogelijkheid om door de week, als het mooi weer is, naar het viswater of het zwembad te gaan. Van Donselaar maakt vooral van deze gelegenheid gebruik in vakantie- tijd en op woensdagmiddagen, dus als zijn kinderen vrij hebben. Storingsobjecten Hoewel door de automatisering het werk voor het produktiepersoneel lich ter (al eist het wel meer technisch in zicht) is geworden, is het nu voor de storingsmonteur gecompliceerder; het aantal storingsobjecten is toegenomen. In tegenstelling tot vroeger toen onder houd ook tot de werkzaamheden van de storingsdienst behoorde, houdt zij zich nu uitsluitend bezig met alles wat zich tussen depalletizer (afstapel-ge- beuren) en palletizer (stapelgebeuren), in de siroophallen, de waterfabriek en het ketelhuis afspeelt. Wanneer er zich geen storingen voor doen, houden de monteurs zich bezig met het repareren of vervaardigen van wisseldelen, zodat die gereed liggen in geval van storing. Daarnaast inspec teren zij de machines en bouwen deze eventueel om voor een ander produkt. Bovendien wordt er ingesprongen bij collega's die wel met reparatiewerk zaamheden bezig zijn. De sfeer tussen de monteurs onderling is uitstekend. Aan het eind van iedere week drinkt de ploeg gezamenlijk nog een pilsje. "We werken met een fijne ploeg, en dat is een hoop waard", aldus Van Donselaar. Het rendement van iedere colonne wordt zorgvuldig bijgehouden. Als een bepaalde lijn niet aan zijn rendement komt, wordt er een commissie in het leven geroepen die aan de hand van zogenaamde storingsrapporten de oor zaak van dit te lage rendement gaat onderzoeken. Zo'n commissie bestaat uit wachtchefs, storingsmonteurs, pro duktiepersoneel en een hogere func tionaris. Revisie Voor de jaarlijkse revisie van de colon nes worden circa 25 monteurs van bui tenaf aangetrokken. Deze periode duurt ongeveer van begin november tot half februari. De revisiewerkzaamheden zijn zo veelomvattend dat deze niet alleen door het eigen personeel uitgevoerd kunnen worden. Anderzijds is dit grote aantal monteurs maar zo betrekkelijk korte tijd per jaar nodig, dat het voor korte tijd aantrekken van krachten van buitenaf de enige oplossing is. Van Donselaar vertelt over het nadeel hier van: "Vroeger deden we de hele revisie zelf. Je wist daardoor ook meer van het inwendige van de machines. Bovendien werk je het hele jaar door met die ma chines, dus je wilde ze echt goed in orde hebben. Je merkt toch dat die monteurs van buitenaf minder bij de machines betrokken zijn". Alternatieve verwarming Van Donselaar is één van die Neder landers die dit jaar de vakantie in eigen land en zelfs in eigen huis doorbrengt. Hij wil zijn huis verbouwen en een be langrijk onderdeel hiervan zal het aan leggen van een open haard zijn. In deze open haard zullen waterreservoirs ge bouwd worden. Wanneer nu de open haard gestookt wordt, zal het water in de reservoirs verwarmd worden en door de radiatoren van de rest van het huis gaan circuleren. Zo blijft de warmte die ontstaat door het stoken van de open haard niet beperkt tot de huiskamer, maar kan via de radiatoren afstralen in de overige vertrekken. Na deze toch al niet zo goede zomer is Van Donselaar in ieder geval op een zuinige manier bestand tegen een strenge winter.

Vers van 't Vat | 1980 | | pagina 8