JE WEET NIET WATJE HOORT lAWAAiDOOFHBD Twee jaar geleden is een concernfilm gemaakt met de titel "Je wèèt niet wat je hoort!". Deze film die op alle vestigingen is ver toond, heeft tot doel op het gevaar te wijzen van doofheidsverschijnselen door het werken in een lawaaiige om geving. Want, zoals de filmpresentator vertelt, waar gewerkt wordt, vallen wel eens spaanders, variërend van het laten val len van een krat tot het in scherven uit eenbarsten van een fles. Daarom ook zijn de veiligheidsbril en veiligheids schoenen verplicht gesteld binnen be paalde zones. Wie echter constant in een lawaaiige ruimte verkeert, 'merkt' meestal niet dat ook hieraan gepaalde risico's zijn verbonden. Dit nu is het belangrijkste punt: je 'merkt' het zelf niet, maar je oor (een uiterst gevoelig instrument) blijft al die geluiden registreren. Tot je gehoor zodanig beschadigd is dat het zich niet meer herstelt en je voortaan als 'lawaaidoof' door het leven moet gaan. Het loopt niet zo'n vaart als de mensen die zich van een dergelijke lawaaiige omgeving bewust zijn, bereid zijn zelf mee te werken aan het behoud van hun gehoor door het dragen van gehoorbeschermingsmiddelen. Stuurgroep lawaaibestrijding Toen een jaar of acht geleden de ge luidproblemen in Nederland aan de orde kwamen is er binnen Heineken een studiegroep opgericht. Hieruit is ontstaan de stuurgroep la waaibestrijding, waarvan ir. J. Boonen voorzitter is. Ook heeft hierin nu zitting dr. H.E. Lindeman van het Nederlands Instituut voor Preventieve Genees kunde. De heer Boonen geeft een op somming van de activiteiten, welke op het gebied van geluidhinderbestrijding door de stuurgroep zijn geïnitieerd. Zo werd twee jaar geleden op elke Nederlandse vestiging een commissie geluidhinderbestrijding geïnstalleerd. Na inventarisatie van de geluidproble men is door H.T.B. een studie verricht omtrent onder andere de geluidhinder bestrijding in bottelarijen, in samenwerking met adviseurs op akoustisch en bouwkundig gebied, in nauw overleg met de arbeidsinspectie en met de leveranciers van de voor ons bedrijf benodigde machines, is er naar een oplossing gezocht om het bestaan de lawaai te verminderen. Deze hebben wij ondermeer gevonden in het om- mantelen van machines met een geluid dempende kap, het aanbrengen van geluidsabsorberende wanden en pla fonds, kunststof kettingtransportbanen en het gebruik van elektrische vorkhef trucks in plaats van dieseltrucks. Een verlaging van het geluidniveau in de diverse afdelingen valt reeds te con stateren. Gehoorbeschermingsmiddelen Toch is het technisch niet haalbaar op alle plaatsen de gewenste geluidni veaus te bereiken. Flesjes of blikjes blijven nu eenmaal tegen elkaar botsen. Daarom moeten als aanvulling op alle maatregelen die in het bedrijf genomen zijn en worden, gehoorbeschermings middelen worden gedragen. Daartoe zijn er in de vestigingen auto maten met oorproppen aanwezig. Ook zijn er gehoorkappen in het magazijn beschikbaar voor mensen die elk risico willen voorkomen. Momenteel wordt er in Zoeterwoude een proef genomen met gehoorkappen met ingebouwde radio. Omstreeks september zal de stuurgroep laten nagaan of deze ge hoorkappen met muziek voldoen bij de medewerkers. Waarom is het nu zo belangrijk gehoor beschermingsmiddelen te dragen? In het slakkehuis in het (inwendige) oor ligt het orgaan van Corti. Dit orgaan heeft kleine haarcellen die geluidstril lingen overbrengen naar de gehoor zenuw. Bij 'sterk' geluid, klappen die haarcellen in, maar richten zich na af loop van het lawaai weer op. Wordt iemand nu voortdurend aan sterk lawaai blootgesteld, dan richten de haarcellen zich niet meer op. Zij zijn beschadigd. Als dit eenmaal zover is, is het nooit meer terug te draaien, want de gehoorzenuw krijgt geen impulsen meer. Hoe belangrijk het altijd dragen van ge- 6

Vers van 't Vat | 1980 | | pagina 6