Midwinterhoorn blazen in Twente komen vele streekbewoners naar Zwolle om op de gemoedelijke markt hun inkopen te doen. Bekend is de veemarkt (tweede van Nederland), die elke vrijdag wordt gehouden. Plaatsen in de omgeving van Zwolle zijn onder andere Kampen, Staphorst en Giethoorn. Het oude Hanzestadje Kampen ligt na de inpoldering van het IJsselmeer op een kruispunt van we gen. In Staphorst, dat samen met Rouveen één streekdorp vormt, wordt de klederdracht nog door een deel van de bevolking in ere gehouden. Het oude dorp Giethoorn (Holland s Venetië) is vrijwel uniek voor ons land met zijn waterwegen, bruggetjes en punters. Omdat de turfgravers vroeger de turf, die zij gestoken hadden van het uit de bodem gehaalde veen, moes ten vervoeren, groeven zij vaarten en sloten. Zo ontstonden eigenlijk kleine eilandjes waarop later huizen werden gebouwd. Punteren in het rustige Giethoorn In het rustige en natuurschoonrijke Giethoorn kunt u een bezoek brengen aan museum "De Oude Aarde", waar edelstenen en miljoenen jaren oude kristalformaties te bezichtigen zijn. "Jong" land Maatschappelijk en economisch cen trum van de Noordoostpolder, die in 1942 droogviel, is Emmeloord. Ver spreid over 48.000 hectare wonen circa 37.000 mensen in de Noordoostpolder. In Emmeloord staat een van de grootste carillons van Nederland, de Polder toren met 48 klokken. Archeologische bodemvondsten uit de Zuiderzee zijn te bekijken in het 'Oud heidkundig Museum Schokland' op het voormalige 41/2 kilometer lange eiland Schokland, dat in 1859 op last van de regering werd ontruimd. Bent u geïnteresseerd in het Zuider- zeeproject, waardoor al 165.000 ha. nieuw land is gewonnen, dan is het aardig een bezoek te brengen aan Lely stad in Oostelijk Flevoland. In het infor matiecentrum Nieuw Land biedt een permanente expositie u de gelegenheid kennis te maken met alle facetten die er komen kijken bij inpoldering. Flevoland is nog jong, maar heeft niet temin een rijke historie. In de omgeving van Swifterband zijn namelijk resten van bewoning gevonden, afkomstig van een kleine gemeenschap, die circa vijf duizend jaar oud zijn. Op Flevoland kunt u ook naar hartelust vissen, lopen of fietsen. Bijvoorbeeld in het volledige voor recreatie ingerichte Abbertbos, het Revebos of het Roggebotzand. Zeer bekend is de Flevohof, waar een door lopende akker- en tuinbouw tentoon stelling is. Ook heeft het, zoals de vele schoolreisjes bewijzen die naar de Flevohof gemaakt worden, veel aan trekkelijke mogelijkheden voor kinde ren. In vogelvlucht gaan wij verder via de Veluwe, waar Apeldoorn de grootste stad is. Deze stad ontleent zijn toeris tische kwaliteiten vooral aan de vele stadsparken en uitgestrekte natuurge bieden, die rondom de stad gelegen zijn. De Koninklijke Houtvesterij Het Loo (ook het Kroondomein genoemd) vormt Nederlands grootste aaneenge sloten natuurgebied met een opper vlakte van ruim tienduizend ha. Hier is het nog mogelijk grof wild aan te tref fen. In de zomermaanden worden wild- speurtochten per bus georganiseerd. Ook in het Staatswi ld reservaat bij Hoenderloo en Ugchelen kan men van af de wildkansel (een soort bungalow op hoge palen) wild observeren, zonder dat de dieren zich bespied weten. In het gebied van de Overijsselse heu velrug en Salland zijn Deventer en Ommen bekende plaatsen. En wie kent niet de naam Slagharen: het plaatsje waar het Shetland ponypark is geves tigd? Niet alleen pony's maar ook spec taculaire kermisattracties voor jong en oud zijn hierte vinden. Houdt u van fietsen, dan zit u goed in Gelderland en Overijssel. Bij de provin ciale VVV's zijn vele fietsvakanties te boeken. Zoals de Saksische boerde- rijentocht, de Overijssel tocht, de Land- schapsvierdaagse of de Twente-Sal- land fietstocht, om er slechts een paar te noemen. Als het weer mee zit, is het goed vakan tie vieren in Overijssel en Gelderland, want campings, bungalowparken en recreatiegebieden zijn er te kust en te keur. Ook in Twente, 'de mooie achtertuin van het volle westen', gaan rust, uit gestrektheid, vermaak en folklore hand in hand. En bent u toe aan een versnapering, probeer dan eens een van de Over ijsselse specialiteiten: de Twentse krentewegge (een krentebrood met soms een lengte van één meter, dat vaak bij een geboorte cadeau wordt gegeven); de Deventer koek; de Goorse kandijkoek, de Saksische kruidkoek uit Gramsbergen, de Dedemsvaartse turfjes, de Hasselter Juffers of de Zwolse blauwvingers. Deze lekkernijen zullen er zeker toe bij dragen dat u in het horecagebied Overijssel/Veluwe in alle opzichten een 'heerlijke' vakantie kunt doorbrengen. Saksische boerderij 4

Vers van 't Vat | 1980 | | pagina 4