CHATEAU D'AIGUILHE UIT DE SCHADUW VAN ST. EMIUON Lang voordat de Romeinen in Aquitanië kwamen, vanuit oos telijke richting over land, hadden de Phoeniciërs hier komend over zee vanuit het westen al voet aan wal gezet. Met hun galeien roeiden ze stroomopwaarts de brede monding van de Gironde binnen om later in de niet bevaarbare veel smallere Dordogne op de kiezelbedding vast te lopen. TzELgggi Men veronderstelt dat zij het zijn ge weest die de eerste wijnstokken plant ten, meegebracht uit Indië, en daarmee de basis leggend voor wat de meest ge roemde en beroemde wijngaard ter wereld zou worden. We spreken over het wijnarsenaal dat wij kennen onder de verzamelnaam BORDEAUX, waarin opgenomen de Saint-Emilion. Het stadje St.-Emilion ligt op een hoog te van 70 meter. Omdat de heuvel vrij spits is, lijkt het veel hoger. Jaarlijks komen hier 300.000 toeristen en het is eigenlijk jammer dat zo weinigen onder hen van deze gelegenheid profiteren om ook eens in de omgeving rond te kijken want er is heel wat te zien. In de onmiddellijke omgeving ligt Castil- lon la Bataille waar in 1453 de grote slag werd geleverd tussen Fransen en Engelsen. De Engelsen werden verdre ven en zo kwam na 300 jaar vreemde overheersing Guyenne met de hoofd stad Bordeaux weer onder de Franse kroon onder regime van Karei VII. Een zeer belangrijk moment in de historie van Frankrijk en voor wat later zou wor den de beste wijnstreek ter wereld. De naam van de Engelse veldheer Talbot leeft voort in een Grand Cru de Médoc: Chateau Talbot. Op steenworp afstand van St. Emilion Castillon la Bataille ligt aan de Dordog ne, slechts 10 km. van St.-Emilion en er is een uitstekende camping. Sommige wijnen uit de omgeving hebben recht op de Appelation Contrölée: "Cötes de Castillon". Daaronder valt ook Chateau St.-Philip- pe d'Aighuilhe waaraan we in deze Par- lant speciale aandacht willen wijden. Vanuit de woonkeuken van het kasteel kan men St.-Emilion zien liggen, vooral 's avonds, wanneer de bekende kerkto ren door schijnwerpers wordt verlicht. Het heeft maar weinig gescheeld of de zo gewenste magische naam van St.- Emilion zou ook de wijnen van d'Aiguil- he hebben gesierd. Op slechts 400 me ter afstand begint het voor de A.O.C. "St.-Emilion" omschreven gebied. Je moet maar pech hebben. Toen de vader van de huidige eigenaar J. Sztark het kasteel met zijn vele ha grondgebied kocht, was er jarenlang door de vorige eigenaars niet veel aan de wijngaarden gedaan. Dat is nu wel anders. De heer Sztark belichaamt de wijngaard zelf. Hij is de verpersoonlijking en spreek buis van wat het begrip wijn en zijn cul tuur inhoudt. Wanneer men, zoals ik, twee dagen zijn gast is, praat je twee dagen lang nergens anders over dan bodemgesteldheid, aanplant van de jonge plantjes, groei en bloei, herplan ting, oogst, vinificatie en wat kun je niet allemaal over de zorg rond de wijn opnoemen. Dat gesprek begint dan wel 's morgens om 9.00 uur aan de ontbijt tafel, wanneer de heer Sztark al sinds 7 uur zijn ronde per auto langs het met wijnstokken of bos beplante landgoed met inmiddels een oppervlakte van 100 ha heeft gemaakt. Aan tafel krijg je dan al te horen waar een tractor vanmorgen niet wilde aanslaan of waar wildschade is aangericht. Over deze onderwerpen blijft men praten tot men weer naar bed gaat na nog even een ommetje te heb ben gemaakt langs de juist u raadt het. Het is eenzijdig, dat geef ik toe, maar vervelen, nee. Voor ons be zoekers uit het koele noorden, waar wegens een tekort aan zonne-uren geen rode wijn te winnen valt, is het allemaal zo nieuw en zo machtig inte ressant. Rozen Zo vroeg ik me dikwijls af waarom som mige wijngaardbezitters aan het begin van een rij wijnstokken een rozestruik hebben geplant. Zo maar ter versie ring? Tegenwoordig wel, zo vertelt de heer Sztark, maar het is een oud ge- 12

Vers van 't Vat | 1980 | | pagina 12