De Waal in vlammen vendeliers. Bekend is ook de zomer kermis in Zevenaar die ieder jaar belangstellenden van heinde en ver trekt. In Didam is drankenhandel Van Uhm gevestigd,' waarmee, hoewel het geen concerndrankenhandel is, de leden van het managementteam veelvuldig con tact hebben, aangezien Heineken een meerderheids belang heeft. Achterhoek Meer naar het oosten rijdend komen wij in de Achterhoek: een grotendeels parkachtig landschap met vele gezichten. Bossen, weilanden, heuvels, graanakkers en heidevelden, doorkruist door talloze beken en riviertjes. Neem eens een kijkje in een van de grootste kastelen in ons land, namelijk Huis Bergh te 's-Heerenberg of dwaal door de oude straatjes van Doesburg, waarbij u dan zeker het Mosterd museum tegenkomt. Het horecagebied Arnhem/Nijmegen omvat ook een klein stukje Land van Maas en Waal, een gebied dat als 'fruittuin van Nederland' zeker een begrip is door zijn fruitboom gaarden. Arcen, Wellerlooi, Bergen, Milsbeek en Gennep: een paar plaatsen uit het gedeelte van Limburg dat nog bij het horecagebied Arnhem/Nijmegen hoort. De Waal in vlammen Limburg associeer je gemakkelijk met carnaval. Een stad die niet zo uitbundig carnaval viert, maar gelet op de bierom- zet een even groot festijn kent, is Nij megen. In Nijmegen, door de Romeinen vroeger Noviomagus genoemd, wordt namelijk elk jaar de vierdaagse gehou den. De wandelvierdaagse wel te ver staan, al wordt er jaarlijks ook een in ternationale fietsvierdaagse verreden (dit jaar van 29 juli tot en met 1 augus tus). Van 15 tot en met 18 juli echter vindt de Nijmeegse (wandelvierdaag se plaats. Uit ruim dertig landen komen sportievelingen naar het Rijk van Nij megen om de vier dagen durende pres tatietocht tot een goed einde te brengen. De laatste dag weten de wandelaars zich verzekerd van een feestelijke aankomst onder luide aan moedigingen van het publiek. "Acht dagen lang staat Nijmegen op zijn kop", vertelt de heer Leereveld. "Van zaterdag tot zaterdag bruist de stad van de festiviteiten. De omzet in de horeca- Barberossa ruïne op het Valkhof, het stads park van Nijmegen bedrijven wordt niet veroorzaakt door de wandelaars zelf, want die zijn al lang blij dat ze hun pleisters en water krijgen, maar door het hele feest dat zich rondom dit gebeuren in de stad afspeelt. Wij werken al ruim tien jaar Samen met het comité 'Binnenstad Nijmegen' die al deze activiteiten orga niseert en zijn blij een aandeel te kunnen leveren aan het slagen van dit wereldbekende evenement. Op dins dag, de eerste loopdag, wordt er altijd een enorm vuurwerk ontstoken aan de Waal dat aangeboden wordt door Hei neken. 'De Waal in vlammen' heet dat en is een groots spektakel". Hoog en droog Nijmegen is gebouwd op heuvels: Heezeberg, Mariënberg, Gruitberg, Klokkenberg en Hunerberg. Als een der oudste plaatsen van ons land, boven dien de enige plek die altijd droog bleef bij overstromingen, toont de stad nog de sporen van de bezoeken der Batavieren, Romeinen. Franken, Span jaarden en Fransen. De Palts van Karei de Grote bijvoorbeeld werd in de 11e eeuw verwoest en in de 12e eeuw door Frederik van Barberossa tot burcht her bouwd. Ondanks het feit dat er een grotendeels nieuw stadsbeeld is geschapen doordat praktisch de gehele binnenstad bij het februari-bombarde- ment in 1944 is verwoest, zijn er nog vele zaken die herinneren aan het oude Nijmegen. Met zijn vele fiets- en wan delmogelijkheden en bezienswaardig heden is het beslist de moeite waard een bezoek te brengen aan de plaatsen in het Rijk van Nijmegen. 5

Vers van 't Vat | 1980 | | pagina 5