1 veel ouder dan 2 jaar mag worden. De Vino Santo is een zoete wijn, die men overal in Italië maakt uit inge droogde druiven die in de Goede Week tot vergisting worden gebracht. De Chianti van Pagnana Vanuit Orvieto naarToscane Flo rence. Toscane maakte vroeger deel uit van wat 600 jr. v. Chr. het koninkrijk Etrurië moet zijn geweest; een volk dat zo veel van zich doet spreken in kunst uitingen, dat het heden ten dage nog in de volle belangstelling van wete- schappers en toeristen staat. Helaas is men er nog niet in geslaagd hun schrift te ontcijferen en weten we eigenlijk niets van hun geschiedenis. Zelfs ken nen we geen duidelijke afgrenzing van hun gebied. Wel weten we dat Florence Het indrogen van de druiven, die later ge bruikt worden voorde Vino Santo. (It. Firenze) een belangrijk middelpunt was, waar bij opgravingen ook veel van de cultuur van de Etrusken is terugge vonden. Eeuwenlang gold de Florentijnse keu ken als de meest volmaakte in de ge cultiveerde wereld. Toen Catharina de Medici in 1533 huwde met Hendrik II, koning van Frankrijk, bracht ze in haar gevolg een aantal koks mee en legde aldus de grondslag voor de Franse keu ken. Maria de Medici, die in 1600 met Hendrik IV trouwde, bracht zelfs een hele keukenbrigade mee. Zij waren de eersten die groenten als artisjokken, broccoli en doperwten aan de maal tijd toevoegden. Wat zouden de Fran sen vandaag de dag zonder hun "petits pois" moeten beginnen? Mensen die niet beter weten, doen nogal smalend als ze dit horen. Culinaria Degenen echter die meer studie van dit onderwerp hebben gemaakt, zullen zonder meer dit feit als authentiek er kennen. De bijbel van de Franse keuken Larousse Gastronomique zegt zelfs, dat de Italiaanse kookkunst de basis voor alle Latijnse culinaria is. Wanneer men Italië niet zelf heeft bezocht, kan men over dit onderwerp ook niet meepraten. De ristorante's en pizzeria's in Neder land hebben als groot voordeel, dat ze lekkere liflafjes weten te bieden voor weinig geld, maar ze zijn bijna niet te vergelijken met wat goede restaurants in Florence en Bologna - om maar wat te noemen - te bieden hebben. Dage lijks vers bereide spaghetti tagliatelle, enzovoorts is niet te vergelijken met wat wij uit een pakje kopen. Niemand kan met tomaten zoveel bereiden als een Italiaanse kok. De tomaat zoals wij die kennen, werd door de Italianen ge kweekt. De eerste tomaten werden in 1554 uit Mexico geïmporteerd, waren erg klein en geel van kleur.- Vandaar de naam die de Italianen eraan gaven "pomodoro" - gouden appel. Nog steeds heet de eivormige vuurrode vleestomaat in Italië "pomodoro Ik zou in de verleiding kunnen komen om te lang verder te vertellen over de speciale gerechten uit Florence. Niet minder dan 29 gerechten worden in Larousse Gastronomique benoemd als "alla fiorentina". Maar we zijn op WIJN- reis; degenen onder u die nader willen kennismaken met "la buona cucina italiana" (de goede Italiaanse keuken), zouden zich de prachtige uitgave van Time-Life kunnen aanschaffen: "In de Italiaanse keuken" van Waverly Root. Chianti Pagnana Chianti Pagnana komt van de Colli Fiorentini. Op het garantiezegel voor de D.O.C. prijkt een engeltje, vandaar de naam "Chianti Putto". Het is niet logisch, dat men in Nederland zoveel waarde hecht aan de toenaam "Clas- sico". Classico wil zeggen, dat de wijn uit het oorspronkelijk veel kleinere Chianti-district komt. Reeds eeuwen komt Chianti uit een veel groter areaal, onderverdeeld in Colli Pisane (heuvels rond Pisa), Colli Senesi (heuvels rond Siena), Colli Arentini. Colli Fiorentini, Montalbano, Rufina provincie en niet de merknaam Ruffino met dubbel f en o aan het slot). Enkele wereldberoemde Chianti's als Nipozzane (Frescobaldi) en Vino Nobile di Montepulciano komen niet uit het Classico-gebied. De zeer bekende Wijnopslag in de tutsteenkelder in Orvieto. Brunello di Montalcino is in feite een Colli Senesi, maar noemt zich anders. Onder de Chianti Classico zijn zeer goede en minder goede wijnen en dat geldt evenzeer voor de niet Classico Chianti's. De koper moet onafhankelijk van het etiket zijn keuze bepalen. De druivesoorten, die voor Chianti mogen worden gebruikt, zijn: Sangiovese Canaiolo nero 55-80 procent 10-30 procent Rood Malvasia del Chianti Trebbiano Toscane 10-30 procent Chianti mag "Riserva" aan de naam toevoegen, wanneer de wijn tenminste drie jaar op fust is behandeld. Sangiovese en Liano van Cesari in Castel Pietro Emilia en Romagna zijn erg lang gele den twee provincies geweest en zijn het eigenlijk nog. Dikwijls zullen de inwo ners u verbeteren, wanneer u in één adem Emilia-Romagna zegt; ze zijn uit Emilia of uit Romagna. Een rijk agra risch gebied, waar koren en mais af wisselend zijn aangeplant. Rondom zijn wijngaarden, die hier reeds voor onze jaartelling waren. Hier schijnt ook het spreekwoord vandaan te komen: "Si amano come la vite e l'olmo ze hou den van elkaar als de wijnstok en de olm waarmee met doelt op de stevige omarming waarmee de wingerd een olm omknelt, die hierzeertalrijk is. Een ouderwetse manier van het verbouwen van de druiven. 9

Vers van 't Vat | 1980 | | pagina 9