Autotron in Drunen of recreatie-oord De Beekse Bergen makkelijk te berei ken, In het 52 hectare grote safaripark waant men zich in hartje Afrika. Aan cultuur geen gebrek Diegenen die het heden even willen ontvluchten door terug te gaan in de geschiedenis kunnen hun hart ophalen in de vele musea in Brabant. Tilburg, de achtste stad van Nederland, kent bijvoorbeeld het Nationaal Histo risch museum, een Volkenkundig museum, het Schrift- en Schrijf machinemuseum en het Nederlands Textielmuseum. Dit laatste is niet zo vreemd want Tilburg is een belangrijk industriecentrum. Zittend in de voorjaarszon op een van de vele gezellige terrasjes in Tilburg, komt men al snel tot de conclusie: het leven is goed in het brabantse land! Voort op onze tocht door Brabant Maar ook de kleinere plaatsjes zijn de moeite waard, zoals de 16e eeuwse ves tinggordel Heusden. In de Hooge en Lage Mierde zijn op het landgoed Utrecht met zijn beroemde vogelreservaten vogelliefhebbers van harte welkom. Veghel is beroemd om zijn neo gotische kerk uit 1862, St. Lambertus. Over kerken gesproken, wie heeft nooit gehoord van de St. Jan? Deze kathe draal, die grotendeels in de steigers staat voor een restauratie die jaren in beslag zal gaan nemen, vindt men in in Dinther-Heeswijk leeft de gildetraditle van de schutterij voort 's-Hertogenbosch. De hoofdstad van de provincie Brabant heeft in 1185 stads rechten verkregen en heeft een middel eeuwse structuur van bochtige straten binnen een gordel van stadsmuren met als centrum het driehoekige markt plein. Op de Markt staat ook het oude stadhuis, in 1670 herbouwd, waar elk half uur het ruiterspel hoog in de voor gevel tot leven komt. Wij staan even stil bij het veel bezongen meisje 'zoete lieve Gerritje' en komen op adem in een brabants café. U hoeft beslist niet lang te zoeken, want er zijn volop gezellige drink- en eetgelegenheden in Den Bosch. Heeswijk-Dinther in de Meijerij van Den Bosch heeft de oudste kloosterge meenschap van Nederland, maar ook het 12e-eeuwse kasteel waar eens de zonnekoning, Lodewijk XIV, en Napo leon verbleven. Hier zijn ook nog twee schuttersgilden, die de gildetradities in ere houden. Bent u een liefhebber van schepen, dan is het de moeite waard de drukke scheepvaart bij de stuwen en sluizen van Lith, gelegen aan de Maas, gade te slaan. Voor de watersportliefhebbers is het aardig om te weten dat de Lithse Ham een watersportcentrum in ontwik keling is. Hier kan men ook al fietsend de "Wie len" bekijken. Dit zijn de waterplassen die overgebleven zijn na de vroegere dijkdoorbraken. Grote steden hoeft u niet te zoeken in het noordoostelijk deel van Brabant met zijn aantrekkelijke natuurgebieden uitlopend in het Peelgebied. Wel heeft u een prachtig uitzicht op de Maas. Bent u van plan de Kempenroute te gaan rijden, dan kan het niet missen of u komt in Eindhoven aan de oostzijde van het Kempenland.Deze,,lichtstad"is een wonderlijke samensmelting van een gloednieuw centrum omgeven door oude aaneengegroeide dorpen. Ook het bekende Evoluon. de vliegende schotel die maar niet van de grond komt, is een geliefde attractie. Midden-Brabant; een streek die met al zijn recreatiemogelijkheden aan een ieder volop te bieden heeft. Het prachtig gerestaureerde vestingstadje Heusden. 5

Vers van 't Vat | 1980 | | pagina 5