KWAM BU HEINEKEN LIMBURGS ELSKE Het befaamde Limburgse Elske, een els- bitter, is sindskort aan het assortiment van onze concernprodukten toe gevoegd. In Limburg bestaan gemengde gevoe lens als je over Els La Vera spreekt. Langer dan een eeuw is het de trots van Limburg; er zijn verzen aan gewijd en een Limburgse liefhebber spreekt van een"gouden drank". Per 1 januari 1980 is de firma Hennekens in Beek door Heineken overgenomen. De overname van Hennekens, en daar mee van het oer-Limburgse Elske, leid de tot droefgeestige bespiegelingen in een Limburgse krant. Toch is daar geen reden voor, zo blijkt ook uit een krante- kop in het Limburgs Dagblad: "Els blijft La Vera". 100% Natuurprodukt Uit overlevering stamt het verhaal dat twee broers, Eduard en Leonard Steijns, die beide apotheker waren, rond 1835 een definitief recept hebben vastgesteld van het sinds 1821 bekende"Hennekens Maagbitter". Zij zouden hun beide voor letters met de eerste letter van hun familienaam hebben gecombineerd tot het woord "Els". Els is al zo'n anderhalve eeuw een bij uitstek Limburgse borrel. Buiten onze zuidelijkste provincie is Els nauwelijks bekend. De receptuur van het Elske is tot op de dag van vandaag geheim. Eén maal per drie jaar worden de kruiden aangevoerd uit hoofdzakelijk Zuid- Europeselanden. Hennekens-directeur Sj. Sangers be paalde de juiste samenstelling van de kruidenmelange. Dit was een waar ritu eel dat zich, uiteraard achter gesloten deuren, voltrok. Els wordt door een bij zonder distillatieproces verkregen, waarbij zuivere gistingsalcohol wordt gedistilleerd over de kruiden. Er worden geen essences, zoet- of smaakmiddelen toegevoegd. Als zodanig is het een 100% natuurprodukt. Uit Limburgs schoot De overname van Hennekens door Hei neken leidt ertoe dat het Elske niet al leen meer aan Limburgers voorbehou den zal zijn. De heer J.G.M. Kerckhoffs, hoofd van de Heineken vestiging in Nuth heeft grote plannen met Els. Meer dan voorheen wil hij Els over Limburgs' grenzen in de rest van Nederland bekend maken. Els blijft onveranderd, "wat zal veranderen is het afzetgebied" verklaarde de heer Kerckhoffs tegen over het Limburgs Dagblad. Hij denkt zelfs aan het exporteren van Els La Vera, zeker waar de grens op steenworp af stand van de distilleerderij is gelegen. Zoals de heer Kerckhoffs kon garande ren dat het produkt niet zou veranderen, zo kon ook de werkgelegenheid van de Hennekens medewerkers in Beek wor den zeker gesteld. "Een dergelijk bedrijf neem je natuurlijk niet over om het vervolgens de nek om te draaien. Het is wel degelijk onze bedoeling het bedrijf voort te zetten en het produkt op de nationale en interna tionale marktte brengen" verklaarde hij. Kwaliteitsprodukt Voor Heineken geldt dat het assortiment met een kwaliteitsprodukt is uitgebreid. De heer Kerckhoffs daarover: "Het is een lekkere drank en we gaan er met het hele Heineken concern achter staan om het meer bekendheid te geven". Dat in Elske ook een stukje Limburgse cultuur behouden blijft, stemt de Limburger Kerckhoffs blij. En dat Els La Vera een onderdeel van de Limburgse cultuur is, blijkt wel uit het volgende gedicht, een ware lofzang op Elske: Els stemt, als ge vrolijk zijt Uw blij gemoed nog blijder. En is in druk en droefenis Een laafdrank voor den lijder. Wanneer uw maag de arbeid staakt. Och, met een Elske drenk ze maar. En hebt ge hoofdpijn, harteleed. Och, drink een Elske-'t heelt zowaar. Wanneer gij kattrig u voelt, Els heelt homeopatisch Maar 't allerbeste werkt een Els Als bij het gebruik wat maat is. O, Elske geel, o, Elske schoon Gij wijn van Limburg's banken, Zijt artsenij in vreugd en leed De puikste van de dranken. 9

Vers van 't Vat | 1980 | | pagina 9