HEINEKEN EUROPA KRAT KLAAR VOOR VERVOER EXPORTBIER Wordt België, zoals u in voorgaand arti kel hebt kunnen lezen, wat de prijsstel ling betreft door ons concern als een stukje Nederland behandeld, het is wel het eerste land waar de Heineken Euro pa krat is geïntroduceerd. Sinds juli 1979 wordt er bij de kunststofverwer- kende industrie Wavin in Hardenberg een nieuw type krat geproduceerd, waarin ons exportbier wordt vervoerd: de Heineken Europa krat. 1979 wordt er bij de spuitgieterij Wavin in Hardenberg een nieuw type krat ge produceerd, waarin ons exportbier wordt vervoerd. Dit is de Heineken Euro pa krat. Tot kerstmis 1977 werd het exportbier altijd in vouwdozen naar haar bestem ming gebracht. De Franse regering kon digde toen echter een maatregel af die de zogenaamde one-way-verpakking (dit is verpakkingsmateriaal dat slechts eenmaal gebruikt kan worden) sterk be perkte. Als tijdelijke oplossing gebruikte Heineken toen de Nederlandse kratten. In maart 1978 werd toen echter al de eerste stap gezet op weg naar de Heine ken Europa krat. Allereerst stelde men vast welke typen flessen er in de krat zouden moeten passen. Hiervoor kwa men de volgende modellen in aanmer king: de Heineken 25 cl., de llloise 25 cl., die door Albra in Frankrijk wordt ge bruikt, en de Apo 25 cl. Dit laatste type wordt binnen ons concern weliswaar niet gebruikt, maar is vooral in Frankrijk en België een courante bierfles. zo sterk zijn dat vier pallets vol op elkaar gestapeld zouden kunnen worden. Ten slotte zou op de beide korte zijden de volgende tekst opgedrukt worden in het Nederlands, Engels, Duits en Frans: eigendom van de brouwerij; property of the brewery; Eigentum der Brauerei; propriété de la brasserie. Met deze eisen ging het team dat de pro- duktie van de nieuwe krat voorbereidde naar de spuitgieter. In een spuitgieterij worden bepaalde materialen in een ge wenste vorm gespoten, zoals in dit geval onze Europa krat. Men benaderde drie spuitgieterijen om een proefontwerp te laten maken. Uiteindelijk kwam spuit- krat. Per matrijs worden per week ca. 6500 kratten geproduceerd. Deze krat ten worden momenteel in Zoeterwoude verzameld en opgeslagen totdat er vol doende startmateriaal voorradig is om de oude verpakking ineens om te kun nen zetten in deze kratten. Snufjes Wat zijn nu precies de nieuwe snufjes aan deze krat? In de eerste plaats de gladheid aan de buitenzijde, zodat hij simpeler te reinigen is dan andere krat ten. Verder is het de eerste krat bij Hei gieterij Wavin uit Hardenberg er het beste uit. Nadat in het proefontwerp van Wavin nog wat verfijningen waren aange- bracht, zoals aanpassing van de pas- nokken (dit zijn de hokjes die binnen in de krat zitten), ging men uiteindelijk met de definitieve krattekening accoord Vervolgens bestelde men drie matrijzen waarmee, zodra deze bij Wavin waren afgeleverd, werd proefgespoten. Men wilde zien of men exact de krat kreeg die op de tekening stond. Na een aantal wij zigingen werd de krat uiteindelijk goed gekeurd. Sinds juli jl. produceert Wavin op volle toeren de Heineken Europa neken die een dubbelwandige construc tie heeft. Dit houdt in dat men met min der materiaal dezelfde of zelfs nog een grotere sterkte kan bereiken; hierbij denken we speciaal aan de belasting sterkte bij het op elkaar stapelen. Ten slotte is het een van de eerste kratten bij Heineken die gemaakt is van polypropy- leen. Een voordeel van dit materiaal is onder andere dat je dit met chemische middelen kunt reinigen. Wordt de Heineken Europa krat in Bel gië al volop gebruikt, binnen afzienbare tijd zullen zij ook in verschillende ande re exportlanden van ons concern geïn troduceerd worden. Eisen Vervolgens zette men op een rijtje aan welke eisen de krat nog meer moest vol doen. Het te gebruiken materiaal voor de krat zou polypropyleen zijn, de kleur Heinekengeel. Aan alle zijden moest de Heineken balk worden opgedrukt. Te vens wilde men dat de krat met uitzon dering van de handvatten volledig geslo ten zou zijn en in verband met een ge makkelijke reiniging zo glad mogelijk. Hij moest stapelbaar zijn, de maten heb ben van ca. 400 x 300 x 230 mm. en 4 x 6 flessen bevatten. Verder moest de krat 7

Vers van 't Vat | 1980 | | pagina 7