VRIJETIJDS BESTEDING IN INDONESIË R. Klerkx [TT?"\T1 AlMTi Dat onze adviseurs overal ter wereld te vinden zijn, toont bovenstaande foto uit Indonesië waarop de heer A.A. Haggen- macher te paard een tocht maakt door de zandvlakte rondom de krater van de Bromo-vulkaan op Oost-Java. De heer Haggenmacher werkt momenteel als brouwtechnische consultant bij P.T. Perusahaan Bir Indonesia. Bericht uit Noorwegen. 5-11-1979 Na twee weken lang graven en spitten door een oerwoud van a's, o's en oe's, was ik eind april min of meer gereed om de sprong naar Noorwegen te maken. Beladen met woorden als"fleutekreut" en "smeurigbreu" en meer van dergelijke tongriemspasmen, trachtte ik de eerste weken door te blaffen bluffen. En jawel, de intensieve hersenspoeling in een zogenaamd taaicentrum bleek niet helemaal weggegooid te zijn. Reeds na twee weken kreeg ik een globale indruk van wat ik zei. De volgende stap, dat ook de Noren mij zullen begrijpen, zal nog wel even duren. Soms bekruipt mij ook weieens het nare gevoel dat ik dit succes wellicht nooit zal kunnen smaken. Het leven van een Heineken brouwer in Noorwegen is erg simpel, het geeft dezelfde "kick" als een waakhond in een kindercrèche. De omgeving is niet vijandig, tenminste niet speciaal tegen het Heineken bier. Het brouwen op zich heeft nog altijd hier iets weg van een clandestiene praktijk. Op van die hoogzomerse regenachtige ochtenden bekruipt mij soms het angstige gevoel van een politie-inval, die ieder moment kan plaats vinden. Zoals zo vaak in Brabant in een of andere boerenschuur. De boer weet van niets, terwijl de koeien op stal staan te lallen van het jong gedistilleerd. Ik moet er niet aan denken tot twee jaar dwangarbeid veroordeeld te worden in een door de staat goedgekeurde sinaasappelperserij. Jus d'orange puur heeft mijn maag van jongs af aan al heel slecht kunnen verdragen. Onze boerderij is kunstig weggecamoufleerd als een oktaaf lager in de eeuwig zingende bossen. Een klein stukgereden landweggetje met een zo mogelijk nog kleiner bordje "arendal bryggeri" voert iedere dag een aantal desperado's naar hun arbeidsplaats. Men ziet er in de brouwerij scherp op toe dat er niet al te hard gelachen wordt (in de glazen). Hoe gemakkelijk zouden luisterposten van de "Blauwe Organisatie" dit lachen als dronkemans gelach uit kunnen leggen. Zo'n incident levert genoeg stof op om een aantal dagen het plaatselijk dagblad te vullen en een paar onopgeloste gevallen van verkeersongelukken, zedenmisdrijven (wat is dat eigenlijk?) en van de leg zijnde kippen te verklaren. In de kelders waar het voor de liefhebber een paradijs kan zijn ziet men op verborgen plekjes een flesje frisdrank staan in plaats van een lekker pilsje van een goed jaar. Vandaar dat dit soort bierverliezen bij ons fenomenaal laag zijn. Buiten de deur heeft onze verkoop-reklame afdeling het moeilijk. Al hun leuke plannetjes moeten ze bij voorbaat laten vallen of ze stoten deerlijk hun neus. Nog denkt de verkoopleider aan de ongelukkige actie om lucifersdoosjes met ons Heineken embleem in de diverse badplaatsen rond te strooien. Gelukkig voor hem weliswaar, gebeurde dit niet met een vliegtuig. Maar zo ijverden zijn vertegenwoordigers, het spreidingsbeeld was toch erg groot. Nadat de autoriteiten gemaand hadden de lucifersdoosjes weer in te nemen en inderdaad een groot gedeelte weer teruggevonden werd door de wat minder enthousiaste vertegenwoordigers, volgde de tijd van het overplakken van het embleem. Op het eind van de plakpartij was iedereen van deze zo inventieve afdeling met blaren getekend. Wantje steekt toch niet zelf de brand in zo'n briljant idee. Dit is het land van oud worden, zij het met gematigde vreugde. Dit is het land waar men vrijdag middag berustend zegt:"Heerlijk, weer een weekend om af te slappen= ontspannen"Belgenmoppen vielen in een ijskoude stilte van onbegrip, langzaam begrijp ik waarom. Het levensritme zo bruisend in het Middellandse Zeegebied lijkt hier wel haast verwaterd, zo niet ingevroren. Maar laat ik niet te kritisch doen over dit nauwgezette volk, dat serieus en eendrachtig de zware belastingplicht draagt en vrolijk is bij ieder geschonken zonnestraaltje. De brouwerij, ongeveer 6 jaar oud, is met al zijn degelijke roestvrij staal een klein paleisje en er wordt hier uitstekend bier gemaakt. Als ik zo zaterdags met mijn arreslee door het plaatsje Arendal glij, terwijl ik de jongelui verknocht en verkleumd met hun bekende groene flesje voort zie schuifelen, grinnik ik toch bij mijzelf en zeg: "Dit leven is waard om gelaafd te worden". En trek de bivakmuts wat dieper over mijn oren.

Vers van 't Vat | 1980 | | pagina 20