Acht jaar geleden kwam de destijds 19- jarige Gerard Blok op ons verkoopkan toor te Zwolle in dienst. Hij voelde zich toen een beetje een zoekende in de woestijn. Zonder een enkel diploma kwam hij op de arbeidsmarkt en ontdek te al spoedig dat het niet meeviel in die omstandigheden een leuke baan te vin den. Gerard Blok, die geboren werd in Lemelerveld, groeide op in Zwolle en bezocht daar één jaar het voortgezet la ger onderwijs. Vervolgens kon hij zich drie jaar ULO-scholier noemen, maar een diploma hield hij daar niet aan over. Gerard was het studeren toen goed beu en wilde gaan werken. Hij vond een baan in een bedrijf waar hij anderhalf jaar op de afdeling planning de kost verdien de. Vervolgens solliciteerde hij alsadmi- nistratief medewerker bij een garage en werd aangenomen. Na een jaar had Gerard het niet meer naar zijn zin. Hij solliciteerde naar een baan bij Heineken en wederom met een positief resultaat. Hij kon beginnen als medewerker op de postkamer. In deze functie was hij ver antwoordelijk voor alles wat met de ver zending van de poststukken te maken had. Hij zegt daarover: "Ik had op dat moment geen eisen te stellen, want ik had geen diploma's. Het enige dat ik kon doen om verder te komen, was mijn werk zo goed mogelijk uit te voeren." Keuken Het Gewestelijk Verkoopkantoor was toen nog gevestigd in een villa in Itter- sum. "Ik heb daar een bijzondere tijd meegemaakt," vertelt Gerard. "De post kamer was wegens ruimtegebrek onder gebracht in de keuken. Aangezien ieder een daar altijd zijn eigen maaltijden be reidde, er werden heel wat biefstukken gebakken, stond ik er vaak te werken met de braadlucht nog in m'n neus. Er moest in die tijd veel geïmproviseerd worden. De sfeer was echter fantastisch. We werkten er keihard in een klein ge zellig team en na afloop van de werk zaamheden bleven we vaak nog wat bij elkaar zitten om gezamenlijk een pilsje te drinken." Gerard Blok begon zijn gebrekkige scholing echter steeds meer als een han dicap te voelen. "In de loop van de jaren werd ik wat rustiger en ik kwam steeds meer tot het besef, dat ik weer moest gaan studeren. Nu wilde ik aan een cur sus beginnen die ik dan ook zou afma ken, want studies aan de avondhandels school en een cursus Nederlandse han delscorrespondentie had ik ook al niet met een gunstig resultaat afgemaakt. Ik ben toen begonnen met de vierjarige- MAVO en ben inmiddels aan mijn laat ste jaar bezig. Drie van de zes examen vakken heb ik al met goed gevolg afge legd en ik twijfel er niet aan of ik heb vol gend jaar het diploma in mijn zak." Documentatie Inmiddels is Gerard Blok werkzaam op het verkoopkantoor als documentalist. Met betrekking tot zijn werk heeft Gerard alweer nieuwe studieplannen in zijn hoofd. "Als ik het MAVO-diploma heb gehaald, wil ik verdergaan met een studie documentatie. Het werk als docu mentalist boeit mij enorm. Een goede documentatie is voor de commercie erg belangrijk. Het werk past ook wel goed bij mij want ik ben een echt gravertje. Zowel op mijn werk als privé zoek ik graag dingen op. Ik heb er speciaal een grote encyclopedie voor aangeschaft." Dat Gerard het in zijn baan enorm naar zijn zin heeft, blijkt wel uit het feit dat hij het helemaal niet erg vindt om over te werken. "Als ik ergens bij moet springen en mijn eigen werk blijft hierdoor liggen, maak ik het rustig 's avonds af. Ik vind dat mensen die de hele dag op de klok zitten te kijken, óf geen plezier in hun werk hebben, óf bij de verkeerde baas zitten." Sociaalvoelend Bij zijn collega's staat Gerard Blok be kend als een sociaal voelend en gevoe lig mens; hij neemt een aparte plaats in bij de mensen waarmee hij samenwerkt. Zijn gevoel voor humor is bekend. "Ach, ik heb nu eenmaal vaak de lachers op mijn hand, dan sta je natuurlijk wat va ker in het middelpunt," reageert Gerard lakoniek. Hij maakt zich er soms zorgen over dat men hem misschien maar een oppervlakkig type zou vinden dat alles met een korreltje zout neemt en de moeilijkheden weglacht. "Ik kan me bepaalde dingen juist erg aantrekken. Het feit dat de ene helft van de mensheid crepeert van de honger, terwijl de andere helft moeite heeft om in leven te blijven vanwege de vraat zucht, ergert mij vaak mateloos. Het eni ge concrete dat je eraan kunt doen. is geld storten voor bepaalde acties, maar daar houdt het dan ook bij op. Als ik soms wel eens zo'n bui heb dat ik een hekel heb aan de hele mensheid, zoek ik mijn evenwicht weer in de natuur. Wan delen in de bossen geeft mij innerlijke rust, vooral in de winter als het erg koud is. Ik hoop dan altijd geen mens tegen te komen." Carnaval Behalve deze bezonken zijde, bestaat er echter ook een veel zonniger zijde van Gerard Blok. Deze kant van Gerard doet hem juist genieten van de vele leuke dingen die er in het leven zijn. Zo is hij dit jaar benoemd tot ceremoniemeester van de carnavalsvereniging De Oele wappers. Bij verscheidene festiviteiten tapt hij graag de glazen vol en verder is hij dol op de motorsport. "Ja dat zijn dingen die ik nu echt graag doe. Met carnaval kun je lekker helemaal jezelf zijn en als ik achter de tap sta, houd ik ervan om naar de mensen te kijken. Mensen fascineren me, zowel in positie ve als in negatieve zin. Een verschijnsel dat ik niet uit kan staan, is wanneer je op een receptie of zo bent en er komt op eens een belangrijk iemand binnen. Dan zie je in een mum van tijd hoe veel men sen zich dan om die bepaalde persoon staan te verdringen. Niet omdat ze hem zo aardig vinden, maar om bij hem in het gevlei te komen en zo zelf vooruit te ko men." Motorsport De motorsport noemt Gerard Blok zelf zijn voornaamste hobby. Hij zegt daar over: "Veel mensen vragen zich af wat mij nou bezielt om in weer en wind in de open lucht op zo'n ding te gaan zitten. Een auto is toch veel gerieflijker? Ik denk dat ik zo van die sport houd van wege het gevoel van vrijheid dat het me geeft, en daarnaast fascineert de snel heid me natuurlijk ook. Met de motor op vakantie helemaal al leen, dat vind ik het einde. Ik kan dan doen waar ik zelf zin in heb, met nie mand heb ik dan rekening te houden, voor mij is dat de enige manier om me helemaal te ontspannen en uitte rusten. Mijn favoriete vakantieland is Schot land. Het landschap is er heerlijk ruw en wild en bovendien kom je er geen schreeuwerige vakantiegangers tegen die je rust verstoren." Voorlopig is voor Gerard Blok de vakantietijd echter nog niet aangebroken. Hij vindt dat echter helemaal niet zo erg. "In mijn baan ben ik erg tevreden. Ik ga in dit vak door, ik heb er voor gekozen. En dan maar zien hoe ver ik daarin kom!" 19

Vers van 't Vat | 1980 | | pagina 19