Een typisch huis van de Lappen, bestaande uit palen, plaggen en schors. zich op alles wat warm was. Of het nu koffie of een menselijk lichaam was, ze zaten overal. En ook al smeer je je nog zo goed in met muggenolie, je vergeet altijd wel een plekje of anders stroomde het wel van je af door het sterke transpi reren dat je deed. Bovendien was het zo'n fel soort dat ze overal doorheen prikten. De grote kunst was dan ook je tent in te gaan zonder dat zij de ge legenheid kregen mee naar binnen te glippen. Maar ja, ze zijn er nu eenmaal dus je moet er maar aan proberen te wennen. Lukt dat je niet, dan ben je ver loren. Ookhet wassen ging vlug-vlug en had je je niet ingesmeerd met muggen olie, dan kon je niet eens rustig gaan zitten om te eten maar moest dat in looppas gebeuren. Voor het bereiden van eten hadden weeen benzinetoestel letje bij ons, maar we merkten al snel dat je beter op een gewoon vuur van hout kon koken. Door de as uit te strooien, kun je meer pannen gebrui ken. Voor het geval dat onze rugzak nat zou worden bij het overwaden van een beek of rivier, hadden we de lucifers in was gedompeld opdat zij niet nat zou den worden. Later kwamen wij ook te weten waar je droog hout kuntzoeken". Omdat beiden regelmatig beken moes ten doorwaden of een rivier moesten oversteken door met behulp van een waadstok van (veen)heuvel naar heuvel te springen - soms was zo'n heuvel hol, zodat je erin zakte en er door de ander uitgetrokken moest worden-, was het risico groot dat de rugzak in het water terecht zou komen. Daarom hadden zij alle spullen in plastic gewikkeld en een tegen de regen beschermende hoes over de rugzak bevestigd. "Wat een enorme indruk op je maakt", aldus de heer Barthel, "zijn de ren dieren. Deze dieren zijn vrij tam, zodat je ze tot op zo'n 100 meter kuntnade- ren. Soms zag je een hele kudde en andere keren zag je een klein groepje van twee of drie dieren. Ik heb trouwens een schitterend gewei gevonden, ge heel intact. Het enige probleem was dat het circa V/2 kilo woog. Menige avond heb ik het ding dan ook vervloekt maar als ik dan 's morgens mijn tent uit kwam en het weer zag, was ik toch blij dat ik het nog niet weggegooid had" Hulp Van Saltoluokta naar het Akkajaure-ge- bied gingen ze met de bus. Aangezien er geen dienstregeling bestaat, is het noodzakelijk goed te informeren of er wel een bus gaat, en zo ja, desnoods de hele dag te blijven wachten tot hij komt. "Mis je de bus, dan heb je pech gehad. Niemand zal op je wachten want ieder leeft voor zich. De Zweedse Toeristen Vereniging is wel zo goed georgani seerd dat als je bijvoorbeeld je been breekt, ze je met helicopters kunnen ophalen. Maar dan moet je wel eerst om hulp roepenVoor dit doel waren de heren uitgerust met een fluitje om S.O.S. te kunnen fluiten en ook had de heer Barthel van zijn zeilboot thuis vuurpijlen meegenomen. Spookachtig In de omgeving van de Akka("Eengroot bergmassief, schitterend mooi: net een kroon met allemaal gletsjers, een be roemd gebied trouwens voor bergbe klimmers") heeft de heer Barthel steeds door valleien en langs rivieren gelopen. "Verdwalen is niet mogelijk, mits je kaart kunt lezen. Het is ook prettig ter hoogte van de boomgrens te lopen, die op circa 800 m. ligt. Boven die grens heb je geen last van muggen, maar moet je constant over rotsblokken klau teren. Op een dag daalde het kwik in eens tot 4°C.; we hebben ook een paar keer met vorst gelopen. Dan is het wel bitter koud hoor!". Van de Akkajaure ging de tocht naar het Padjalenta Natio nal Park, een gebied met hoog gelegen valleien met alleen maar meren, vaak op diverse hoogtes gelegen, en zonder bomen. "Soms deed het enigszins spookachtig aan, want je voelde je er echt helemaal alleen. Het was doodstil. Ik begrijp best dat sommige mensen daar helemaal niet tegen kunnen", geeft de heer Barthel toe. Een leuke herinnering bewaart hij ook aan het moment waarop zij een steenarend zagen komen aanvliegen, die, naar later bleek, verdreven werd door een heel klein, dapper (waarschijnlijk moeder-) vogeltje. Beide vrienden moesten veel rotsachtig ge bied doorkruisen, zoals ook hier. Regen Op gegeven moment sloeg het weer helemaal om. In de tweede week van augustus was het in verscheidene val leien al echt herfst en beneden in de dalen al behoorlijk fris: het was nu hele maal afgelopen met het mooie weer. "We zagen zwarte wolken over de ber gen komen aankruipen en hebbendaar- om een paar uur flinkdoorgestapt. Maar het mocht niet baten, want uit drie of vier dalen tegelijk kwam het slechte weer aanzetten. Als het regent, helpt je niets meer. Alles wordt door en door nat. Het klinkt ongetwijfeld vies, maar je enige behoud is 'savonds je natte kleren voor droge te verwisselen en dan 's morgens die natte weer aan te trek ken. En wat maakt het ook uit? Of je nu nat wordt door de regen of door het transpireren! Het enige voordeel van regen is dat er dan geen muggen zijn". De regen werd echter zo hevig dat de heren Barthel en Van Beekhoven een hut opzochten om in te overnachten. Het praktische van een hut is dat je over een droogkamer kunt beschikken. "Het is een ongelooflijke ervaring. Je huurt ook geen kamer maar een bed, zodat je in de hut, wel verdeeld in diver se ruimtes, bij andere mensen slaapt. De sfeer is er ontzettend gezellig: ieder een rommelt door elkaar en wisselt er varingen uit. Voor je het weet, ben je één grote familie. Zo'n hut is kraakhel der. Het leuke vind ik dat iedereen een soort woudlopersmentaliteit heeft. Het kan de mensen dan ook helemaal niet schelen hoe ze er uit zien qua kleding, als het maar praktisch is. Er zal ook nooit opgeschept worden over dure materialen die ze hebbenIn deze hut werd afgezien van het plan een stuk via Noorwegen te lopen, maar -gezien het Een dal in het Padjalenta National Park. slechte weer-te proberen met een boot eerder uit Göteborg naar Nederland te vertrekken. Hoewel hetzeer moeilijk ge worden was zich nog te kunnen oriën teren, doordat de regen kleine stroom pjes in enorme beken en meren veran derd had, verliep de terugreis vrij voor spoedig. De rugzak was leger en de conditie werd steeds beter. Met een boot voeren zij naar Kvikkjokk. "Het was heerlijk om, na die hele tijd in de bergen gelopen te hebben, weer in een gebied te komen met veel plantengroei. Dit is de streek waar de laatste beren van Europa leven", aldus de heer Bar thel. "Je kon ook merken dat het steeds gecultiveerder werd: je zag weer ge kapte bomen en je kwam veel (Zweedse) dagjesmensen tegen. Vanaf Kvikkjokk hebben we in twee dagen de afstand van 1600 km. naar Göteborg gereden. Bijna zouden we het niet op tijd ge haald hebben omdat we 300 km. meer moesten rijden dan we gedacht hadden. Wij hadden namelijk niet gezien dat op de kaart Zuid-Zweden met een andere schaalverdeling was aangegeven dan Noord-Zweden. Het werd nog even spannend toen bleek dat de Thorline vol was. Vijf minuten voor het vertrek van het schip kregen we pas te horen dat wij mee mochten varen omdat er iemand niet was komen opdagen!". 9

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 9