WA.G. RAETHEL MAAKTE VOETTOCHT DOOR LAPLAND "Hee, ze hebben hem al hoor!", was een veelgehoorde opmerking wanneer de heren Barthel en Van Beekhoven aan het trainen waren langs het Noord-Hollands kanaal in Amsterdam Noord. Weinig men sen zullen vermoed hebben dat dit niet zo maar een trimoefe- ningetje was, maar een training voor een voettocht door Lapland. "Natuurlijk heeft dit geholpen onze conditie een beetje op peil te brengen, vooral doordat we veel over de zand heuvels van in aanbouw zijnde wegen klauterden, maar dat was nog lang niet voldoende. Al hadden we dan zo'n 800 km. erop zitten voor we vertrokken, je merkt toch duidelijk dat voor zo'n tocht van tevoren niet op de juiste manier ge traind kan worden. Temeer daar we, achteraf gezien, te weinig met een volle rugzak hebben geoefend. Het is natuur lijk ook geen vergelijk: in Nederland loop je op prachtige grindpaden en trottoirs, terwijl daar geen stap het zelfde is. Je struikelt over boomstron ken of glibberige en losliggende ste nen, plompt onverwachts tot aan je knieën in moerassen, baant je een weg door dicht struikgewas of klimt over bergen", vertelt de heer W.A.G. Barthel, in het dagelijkse leven vertegenwoor diger speciale markten van Vrumona te Bunnik. Voorbereidingen "Zeker tien maanden zijn we met het treffen van de voorbereidingen bezig geweest. We hebben veel informatie materiaal verzameld en zijn naar een lezing en enige diapresentaties ge weest. We hebben vooral veel adviezen te danken aan een echtpaar, een autori teit op het gebied van Lapland, die we tijdens zo'n diapresentatie ontmoet hebben.Zij hebben ons erg veel geleerd: wat we voor uitrusting mee moesten nemen, wat we voor gevaren zouden kunnen lopen, dat we juist wel muggen olie bij ons moesten hebben maar geen waterzuiveringsmiddel mee hoefden te nemen en hoe we het best konden om gaan met voedsel. Speciaal wordt er natuurlijk gelet op het gewicht van het voedsel". De heer Barthel heeft voor namelijk maggistamppot, muesli en ge droogd voedsel als uien en fruit ge geten. Zijn vriend Van Beekhoven, arts van beroep, had uitgekiend dat een mens voldoende vet in zijn lichaam heeft om er een paar weken op te teren, zodat het niet nodig was vetrijke voe ding mee te nemen. Alles zo licht mogelijk Nadat zij eerst uitvoerig hadden be keken door welke streek ze zouden gaan trekken, werd als doel het Sareks National Park gekozen. Met de auto ITaTtu boot naar Kvikkjokk. Aangezien daar de weg ophoudt, werd vanaf deze plaats de voettocht begonnen. "We zijn ieder gestart met een rugzak met een ge wicht van 21 kg. Dat is een behoorlijk gewicht als je in aanmerking neemt dat wij getracht hebben alles zo licht moge lijk mee te nemen. Zelfs de stelen van de tandenborstels hebben we afge zaagd! Bovendien hadden wij een superlichte tent^ bij ons, slechts 1800 gram. En vergeet niet: Een óns in de ochtend is een kilo in de avond!". De heer Barthel had zoveel mogelijk voed sel bij zich omdat hij zo onafhankelijk mogelijk wilde zijn. "Wij hebben wel Zweden met een enorme snelheid voor- Bijna in Kvikkjokk. bij zien komen en verbaasden ons daar zeer over. Later ontdekten wij dat zij vrijwel geen voeding bij zich hadden maar van hut tot hut trokken. In zo'n hut, beheerd door een werkstudent of iemand van de Zweedse Toeristen Ver eniging, kun je namelijk eten krijgen. Het gevaar is wel dat in de tijd dat wij er waren, de tweede week van augustus, dus laat in het seizoen, de beheerder zijn hut al gesloten heeft. Van de honger zul je echter niet omkomen om dat je desnoods bergzuring, bosbessen of paddestoelen kunt eten". Muggen De eerste week was het stralend weer. "De natuur was schitterend", vertelt de heer Barthel. "Het was een gebied met een enorme plantengroei. De begroei ing was heel dicht: berken, manshoge poolwilgen en andere planten waar je bijna niet doorheen kon trekken. Een kapmes hadden wij niet bij ons, maar dat was ook niet nodig omdat je overal omheen kunt lopen. Wel kon het ge beuren dat je ineens in een moeras stapte, maar die moerassen leer je later vanzelf op tijd herkennen. Een van de ergste dingen, maar wel een waarborg dat je inderdaad weinig andere toeris ten tegenkomt, waren de muggen. Het was verschrikkelijk: bij honderden zwermden ze om je heen en ze stortten De heer Barthel bepakt en bezakt langs de waterkant. 8

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 8