J. KELLER MAKER VAN DE KERSTPUZZEL: "IK VIND HET HEERLIJK OM MET TAAL TE SPELEN" De heer J. Keiler Als u straks lekker onderuitgezakt van uw feestdagen zit te genieten en aan onze jaarlijks terugkerende kerstpuzzel wilt beginnen, staat u er waarschijnlijk niet bij stil dat vóór u al iemand zich over deze puzzel gebogen heeft. Dat is de heer J. Kellervan hetPensioenfonds, de geestelijke vader van deze gigan tische en vrij pittige doorloper. De heer Keiler kan heel enthousiast ver tellen over diverse typen puzzels, waar bij "hersenbrekende toeren" uitge haald moeten worden, zoals de puzzel waarin de letters door cijfers vervangen zijn. "Maar mijn grootste liefde heeft de doorloper, een eerlijke puzzel, waarbij het niet mogelijk is dat woorden voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn. Ik vind het heerlijk om met taal te spelen. Het Nederlands heeft mij altijd geïmpo neerd: het zit logisch in elkaar en met de 26 letters van het alfabet heb je een scala van mogelijkheden om woorden te creëren!" De heer Keiler houdt er dan ook niet van domweg een puzzel in te vullen om een prijs te winnen. Bij het maken en op lossen van puzzels komt het volgens hem duidelijk aan op het gebruiken van je spitsvondigheid op het gebied van taal, je speurderszin, het durven fanta seren maar bovenal op logica. Een puzzel: een constructiewerk "Op een ruitjesblad vul je horizontaal een woord met veel klinkers in, sluit verticaal een woord daarop aan, en gaat zo door tot het blad vol is. Zolang je logisch blijft denken, is het niet zo moeilijk een puzzel te creëren. Wel be staat het risico dat je ervan uitgaat dat een ander net zoveel weet als jij". Een kruiswoordpuzzel kan de heer Kei- Ier in circa een half uur maken; over deze puzzel heeft hij 4 uur gedaan. Wel kijkt hij na het invullen van de puzzel woorden op het ruitjesblad, of inder daad alle woorden die hij gebruikt heeft, in de dikke Van Dale voorkomen. "Wat er in zit, komt er altijd uit" De liefde voor het puzzelen heeft hij van zijn vader. Een man met een enorm taalgevoel die na zelfstudie zijn woor denschat zo vergroot had, dat hij zelfs een puzzelencyclopedie wilde opzet ten. De heer Keiler heeft nog steeds het boek in zijn bezit, waarin door zijn vader alle woorden met hun synonie men vermeld zijn. Toen J. Keller sr. in 1933 als gepensio neerd militair uit het voormalige Indië naar Nederland terugkeerde, begon hij verwoed te puzzelen en maakte hij van het lezen van woordenboeken zijn hobby. Dit laatste is ook J. Keller jr. niet vreemd: hij snuffelt graag in woorden boeken en leest veel tijdschriften waar in puzzels voorkomen. Zelfs in de trein, onderweg van zijndorp Sijbekarspel in West-Friesland naar kantoor, wordt er druk gepuzzeld door verschillende treinreizigers. Hieruit is zelfs eens een "puzzelromance" ont staan, vertelt hij. Het inzenden van de oplossingen Mocht u, aangestoken door het enthou siasme van de heer Keiler, dadelijk naar potlood en puzzelencyclopedie willen grijpen, dan wensen wij u veel succes en vooral veel plezier bij het oplossen van deze doorloper. Wel raden we u aan eerst het volgende even door te lezen. De uiterste inzenddatum is 15 januari 1980. Uw oplossingen kunt u sturen naar: Re dactie Vers van 't Vat, A/Wet óf Postbus 28, 1000 AA Amsterdam onder vermel ding van het woord Kerstpuzzel. De heer Keller, die het nakijken van de oplossingen voor zijn rekening neemt, zal uit de goede oplossingen drie winnaars aanwijzen die een cadeaubon van f 25,-toegestuurd zullen krijgen. 25

Vers van 't Vat | 1979 | | pagina 29